Ailelerin harçlık alışkanlıklarını değiştirmek isteyen girişim: Akıllı Harçlık

Ailelerin harçlık alışkanlıklarını değiştirmek isteyen girişim: Akıllı Harçlık

Bu yazıda sizlere Akıllı Harçlık adında, kısa geçmişine bir de yarışma birinciliği sığdıran ödeme sistemleri girişimini tanıtacağız.

Geçtiğimiz Şubat ayında Mastercard ve Girişim Fabrikası tarafından gerçekleştirilen Innovation Challenge Türkiye Yarışması'nda tüm kategorilerde birincilik ipini göğüsleyen Akıllı Harçlık; bilinçli ailelerin çocuklarına verebileceği bir 'harçlık kartı' sahibi olmasını sağlıyor.

Akıllı Harçlık ile aileler güvenli, anında raporlama ile çeşitli analiz özellikleri bulunan, online ve offline tüm alışverilerde geçerli, her an limitlenebilir ve ayrıca çocuklarını tasarrufa yönlendiren bir ön ödemeli kart sahibi oluyor.

Aileler kredi kartı ya da banka havalesi yoluyla Akıllı Harçlık Kartı'na bakiye yükleyebiliyor. Aileler çocuklarına teslim edecekleri Akıllı Harçlık Kartı üzerinde harcamayı limitleyebilme ve anlık olarak harcamalardan haberdar olabilme gibi çok sayıda özelliğe sahip oluyor.

akilli-harclik-nedir

2013 yılının Kasım ayında internet üzerinde insanları para biriktirmeye yönlendiren bir sistem, yani e-kumbara fikri ile ilk tohumları atılan Akıllı Harçlık; daha sonra ön ödemeli kart sistemlerini de işin içine katılmasıyla, online harçlık yönetimi ve fiziksel kart projesine dönüştü. Projenin kurucu ortakları ise Özgür Erol, Serdar Demireren, Umut Şirin ve Tuğba Çoban.

akilli-harclik-posterGirişimin gelir modeli ilk etapta ailelerden sabit kart bedeli almak üzerine kurulu. Sonrasındaysa hedef; B2B'ye odaklanarak okullar başta olmak üzere bir takım kuruluşlar/şirketler için harçlık kartları üretmek. Akıllı Harçlık kurucu ortaklarından Serdar Demireren'e girişimin geleceğe dair hedeflerini sorduğumuzda ise yanıtı aynen şöyle oldu: "Gelecekte, Türkiye'de her bireyin ilk kartının Akıllı Harçlık Kart olması ve Akıllı Harçlık Kart sayesinde genç nesillerin bilinçli tüketim ile tasarruf bilincine daha genç yaşlarda alışması hedefliyoruz."

Mastercard ve ininal iş ortaklığında, aslında bildiğiniz bir ön ödemeli kart altyapısına sahip olan Akıllı Harçlık; ailelerin çocuklarına harçlık verme alışkanlıklarını değiştirmek istiyor. Bankaların da geçmişte çocukların kullanımı için çeşitli özelleştirmelere giderek piyasaya ön ödemeli kart sunduklarını düşünecek olursak Akıllı Harçlık kritik bir ihtiyaca çözüm oluyor. Arkasında önemli iş ortaklıkları da bulunan girişimin özellikle B2B alanında büyük bir potansiyeli bulunduğunu söyleyebiliriz.

Akıllı Harçlık Kartı'nın aileler tarafından 2014'ün son çeyreğinden önce kullanılabilmesi hedefleniyor. Şu an içinse akilliharclik.com üzerinden başvuru yaparak projeyi deneyimleyen ilk ailelerden biri olabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.