Birleşmiş Milletler: "2014 sonunda internet kullanıcılarının sayısı 3 milyara ulaşacak"

Birleşmiş Milletler:

Birleşmiş Milletler Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) 2014 sonunda dünya genelinde internet kullanan kişi sayısının 3 milyara ulaşacağını açıkladı. Bu dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ının,2014 sonunda online olacağı anlamına geliyor.

BM'nin tahmininde online nüfusun üçte ikisinin  gelişmekte olan ülkelerden geleceği belirtiliyor. Bununla birlikte mobil genişbant penetrasyonu da yüzde 32 olacak.

Beklentiler Afrika'daki nüfusun beşte birinin internete erişimi olacağı yönünde. Amerika'da toplam nüfusun üçte ikisi, Avrupa'da ise yüzde 75'i online olacak. Asya-Pasifik bölgesi ise en kalabalık online nüfusa sahip bölge olacak.

un-itu

BM 2014 sonunda mobil genişbant penetrasyonuyla ilgili, üye sayısının 2.3 milyara ulaşmasının bekliyor. Bu üyelerin yüzde 55'i de gelişmekte ülkelerde kullanıcılar olacak. Mobil genişbant en hızlı büyüyen segment olurken, 2014'te çift haneli büyümesini sürdürecek. En hızlı büyüme ise Afrika'dan gelecek. 2010'da yüzde 2 olan büyüme oranı Afrika'da 2014'te yüzde 20 olacak.

Cep telefonuyla ilgili BM'nin tahmini 2014 sonunda 7 milyar abone olacağı yönünde. Gelişmekte olan ülkeler bunun yüzde 75'ine ev sahipliği yapacak.

Son 5 yıldır hayatımızdan gittikçe uzaklaşan hatlı telefonlarsa düşüşünü sürdürecek.

Görsel Kaynak: World Bank/Charlotte Kesl

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.