Thecards.co: Yerli bir online kartvizit ağı projesi
Yeni Girişimler

Thecards.co: Yerli bir online kartvizit ağı projesi

Bugün sizlere tanıtacağımız yerli girişim thecards.co'yu 'online kartvizit ağı' olarak tarif edebiliriz.

2013 yılının Eylül ayında bu fikir üzerine çalışmaya başlayan kurucu ortaklar (Ozan Konrot, Doğukan Çağlıyan, İzzet Bayraktar ve Ömer Keçik) yaklaşık olarak 1 ay önce platformu kullanıcı alışkanlıklarını anlama maksadıyla yayına almışlar.

Thecards.co'da kullanıcılar platforma üye olup -şu an herhangi bir sosyal ağ üzerinde üyelik desteği bulunmuyor- online olarak kartvizitlerini oluşturabilir, paylaşabilir, sistemde bulunan diğer kartvizitler arasında arama yapabilir, ve kartvizit üzerinde yer alan telefon ile e-posta gibi bilgiler vasıtasıyla diğer kullanıcılar ile direkt olarak iletişime geçebilirler.

Çoğu yabancı benzerinin aksine 'online kariyer platformu'nda ziyade 'online kartvizit platformu' olarak pazarda konumlanmak isteyen thecards.co'da örneğin 'Bostancı Çilingir' araması yaptığınızda konum olarak Bostancı'ya yakın olan çilingirlerin kartvizitlerini listeleyebiliyorsunuz. Ayrıca dilerseniz üyelere özel olan bir özellikle platform üzerinde sanal kartvizitliğinizi de oluşturabilirsiniz.

thecardsco-ekran-goruntusu

Şu ana kadar tamamen kendi sermayesi ile yola devam eden thecards.co ekibi, bundan sonrasındaysa yatırım almak gibi bir hedefleri olduğunu belirtiyor. Kurucu ortakların alacakları yatırım sonrasında öncelikli planları ise tanıtım ve pazarlama faaliyetleri ile üye sayısını arttırmak.

Gelir modeli veri anlamlandırması ve reklam üzerine

Gelecekte global bir marka olmayı hedefleyen thecards.co'nun gelir modeli ise data-mining yani veri anlamlandırması, site içi reklam ve sponsorlu kartlar üzerine kurulu. Kurucu ortaklara direkt ya da endirekt olarak rakiplerini sorduğumuzdaysa 'Kendimize tek rakip olarak geleneksel kartviziti görüyoruz. Hiçbir zaman tamamen yok olmayacak ama sunduğumuz hizmetle kullanımını azaltmayı planlıyoruz. Böylece ağaçları da kesilmekten kurtarırız...' yanıtını aldık.

Geçmişte; thecards.co'ya benzer çok sayıda yabancı proje ile karşılaşmıştık. thecards.co ise ülkemizde online bir kartvizit platformu olarak ilk örneklerden biri konumunda.

thecards.co'nun hayata geçirmesi zor ve biraz da iddialı bir iş modeli var. Kullanıcıların oluşturduğu içerikle büyüyecek olan tüm girişimlerde olduğu gibi thecards.co'yu da oldukça zor bir yol bekliyor. Girişimin arayüzünün modernleşmesi ve mobil platformlarda birer uygulama ile temsil edilmesi ise oldukça net görünen öncelikli ihtiyaçlar olarak sıralanıyor.

Yorumlar (21)
 1. gereksiz olduğunu düşünüyorum. gözüm hemen sektör seçmek için yer aradı ama göremedim. kurucuların kartvizitlerinin en önde olması kimsenin faydalanacağı bir durumda değil.

 2. ama sitenin tasarımı berbat. bari az göze hitap edeydi :)

 3. Firma rehberlerinden farkı ne?

 4. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  Başarılar

 5. Ergin Keleş Ergin Keleş

  Gereksiz değil. Herşeyin online'a taşındığı bir dünyada gayet mantıklı bir iş. Ama şu aşamada bir yeterliliği olduğunu düşünmüyorum. Site tasarımı iyi değil. Herhangi bir etkileşim yok. Siteye üye olacağım. Bir kartvizit oluşturacağım. Eee? Farklı modeller düşünülmeli. Dediğim gibi, çok mantıklı bir iş.

 6. Yillar yillar önce aklima gelip daha sonra calismayacagini düsünüp hic girismedigim proje, umarim beni haksiz cikarir bu proje ve basarili olur.

 7. Misafir Kullanıcı Misafir Kullanıcı

  yeni teknolojileri şöyle bir incelediğinizde, tasarım olarak hayli zayıf bir noktada duruyor, oysa ki "kartvizit vermek" demek, offline olarak kendini/şirketini pazarlamak demektir, yani "ben buyum" demektir. Ayrıca gelir modeli üzerinde hızlıca düşünülmüş, çok daha farklı entegrasyonlar olabilir. İletişim fakültesinde asistanlık/öğretmenlik yapan kişilerden böyle işler çıkmamalı...

 8. Çok gereksiz bir proje. Bu arkadaşların zamanlarını boşa harcamama adına yeni bir fikre odaklanmalarını tavsiye ederim.

 9. arkadaslar motivasyonunuzu düsürmek istemem , fakat bu proje zor ya. yani illaki yapacagiz diyorsaniz , biraz farklilastirin , insanlarda bi motivasyon uyandirin.biraz sebep yaratin insanlara ...yoksa klasik cevap "e google var , zaten facebooktan buluyoruz falan gibi istemediginiz yanitlar alirsiniz"

  Basarilar dilerim yine de , hepinize

 10. Beytullah Gürpınar Beytullah Gürpınar

  2 arkadaşın akşam nasıl birşey yapsak diye düşünüp 3 saatte yaptığı bir projedir mutlaka. Sonra bir de webrazzi belki haber yapar diye göndermişlerdir. Çünkü aynı projeyi 3 sene önce 2 arkadaş 1 gecede yazıp yayına almıştık. Sonra proje bize bile saçma geldi ve kapattık.

 11. Üzgünüm ama hiçbir şansı yok bu projenin. Öne sürdüğü hizmetleri insanlar zaten alabiliyor, bunu neden kartvizit ile almak istesin. Ben zaten google'a Bostancı Çilingir yazdığımda istediğim sonucu elde ediyorum. Ayrıca diyelim ki insanlar kartvizitlerini koymaya ikna oldu, gelir modeli reklamlar mı sadece? Kartvizit üzerinden ne kadar detaylı bir analiz yapılabilir. Ayrıca tasarım konusuna hiç girmiyorum.

 12. spamcıların mail toplaması için güzel olmuş :)

 13. Aristo-Z Aristo-Z

  Mrb,

  Oldukça masum, ama bir o kadar da inovasyona açık bir proje. Emek verenlerin yoğunlaşması "bu iş öyle böyle OLACAK" demesi halinde global dâhi olabilecek bir girişim.

  Acizane tavsiyem, kesinlikle tasarım yapan bir veya daha dazla .com sitesi ile işbirliği yaparak kartvizitini yayınlamak isteyen site kullancısı-müşterisinin amacını-aranma-tercih edilmesi sebebini belli eden görsele önem vermesini sağlamak-tasarlatmaktır. Keza HR ile entegre olma konusu da değerlendirilmelidir. Yine kartvizit değişiminde mobil teknoloji yine bir merhale olabilir.

  Kartvizit taşıyanın temel sorunu, kişinin kendisini ifade etmesini kolaylaştıracak sunumu tek bakışta yakalamaktır. Kartvizit üzerinden arayan için, bunun kriterleri ise; sosyal bakış açısı-ciddiyet-özen-iletişim lokasyonu ve biçimi-geri dönüş ve iş bitirme-sonlandırma kriterleri. Dolayısıyla o kartvizitten faydalananların -ama faydalananların (-ki bu site üzerinden olabilir) yorumları ratingleri vs önemli sayılabilir.

  Yukarıdaki bahisle bir çok çeşitleme ve gelir modeli yaratabilir kanaatindeyim, az biraz çabayla 3 yıllık süreçte aynı disiplin ve motivasyonla istikrar sağlarsa yerel-global pay sahibi olabilir. Nitekim rakip global mecraların hakkındaki şikayetler-eksiklikler çekirdek kadro ile elimine edilerek alternatif olabilirler.

  Başarılar dilerim.

 14. Aristo-Z Aristo-Z

  Mrb,

  Eklemek isterim ki, kesinlikle QR kodu uygulaması ve QR hizmeti uzmanı .com sayfalarıyla işbirliği de hem gelir - hem sinerji açısından faydalı olacaktır.

  syg.

 15. Abdullah Önden Abdullah Önden

  Neden böyle isimlerle girişiliyor anlamıyorum.

 16. İsa Koç İsa Koç

  Belki ileride farklı kart görünümleri falan eklenebilir ama bana göre en büyük sorun profil kullanıcı adı karakter uzunluğu.

  8 karakter zorunluluğuna ilk kez şahit oluyorum. Bu işin standartı 6'dır ama 3 olursa daha cazip olur. Eğer Twitter gibi 3 yaparsanız insanlar çok memnun kalacaktır. Örneğin neredeyse 1,5milyar üyeye sahip facebook 5 karakter istiyor.

 17. yerli bir girişim: "the cards"

  1. Ayhan Yalçın Ayhan Yalçın

   başarılı olması çok zor bir proje ki muhtemeleln yakın zamanda kapandığına şahit oluruz.

   ayrıca girişimcilerin yerli yani türk olması ismininde türk olması projenin adının da türk olmasını gerektirmez bazı arkadaşlar hala kıt kafalı anlamıyorlar belli ki dışa açılma niyetleri var neden türk ismi olsun ayrıca sahipleri türk diye ismin de türk olması şart mı

   1. Dışa açılmak istemenin tek şartı zaten ingilizce bir alan adı değil mi? Anlaşılmayan şeylerden biri de birilerinin ben girişimciyim deyip, Türkiye'de işi başlatıp ingilizce alan adı almaları. Eğer bu işi yurtdışında yapabilecek şartlarınız varsa gidin ingilizce alan adı alın, ama sadece yerel başlayabiliyorsanız bu ingilizce sevdası nedir? Bu ülkede insanların %90'ından fazlasının ingilizce bilmediğini anlamak girişimcilik için ilk adımdır bence.

 18. Gerçekten harika bir girişim. Üye oldum inceledim ve ciddi anlmada beğendim. Fakat elbette tasarım daha iyi olabilirdi. Yiğit arkadaşım firma rehberlerinden farkı ne demiş. Katılmıyorum arkadaşıma. Bu bir firma rehberi değil bir sosyal paylaşım platformu olayı. Kendinize bir kartvizit oluşturup bunu heryerde paylaşıyorsunuz. Bunun bir başka türlüsünü bir kaç arkadaş olarak bizler düşündük yıllar önce fakat uygulama noktasında harekete geçmeye vakit ve fırsat bulamadık. Bu fikri bu şekilde güzel bir proje olarak ortaya koyan arkadaşları tebrik ediyorum.

 19. Deniz Sen Deniz Sen

  Benzeri bir yerli girişim proje: qrdb.co