Freelancer.com, 2014'ün ilk çeyreğinde en çok rağbet gören iş alanlarını açıkladı

Freelancer.com, 2014'ün ilk çeyreğinde en çok rağbet gören iş alanlarını açıkladı

Dünyanın en büyük küçük işletme ağlarından biri olan Freelancer.com teknoloji alanında freelance iş ilanı trendlerinin küresel değişimini gösteren Fast 50 listesinin 2014 birinci çeyrek sonuçlarını paylaştı.

Buna göre, geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde iPhone'u yakalayan Android platformu mobil geliştiricileri ilanları farkı açmaya başlamış. 2014'ün birinci çeyreğinde  Freelancer.com'un üzerinden 11,141 adet Android iş ilanı verilirken iPhone için 10, 207 ilan verilmiş. Android ilanları geçtiğimiz yılın birinci çeyreğine göre yüzde 33.9 büyürken, iPhone yüzde 32 büyümüş.

2014'ün ilk çeyreğinde mobil geliştiriclerin en gözde alanlarından biri de 3 boyutlu baskı olmuş.Bu ilanların büyük çoğunluğunu konsept tasarımı ve mimari ilanlar oluşturuyor. Burada 3D animasyon ve 3D modelleme işlerinin her ikisinin de yaklaşık yüzde 35 büyümüş olması dikkat çekiyor.

Bir diğer dikkat çekici trendse Flappy Bird ve Candy Crush mobil oyunlarının mobil telefon işlerine büyük ivme kazandırmış olması. Bu alandaki ilanlar yüzde 35 oranında büyümüş ve toplam 13,340 ilana ulaşmış.

İçerik sağlayıcılığının da hızlı büyüyen bir diğer iş alanı olduğuna dikkat çekilen sonuçlarda, Google Panda ve Penguin güncellemelerinin son yıllarda segmenti olumsuz etkilediği belirtiliyor.Ancak 2014'ün birinci çeyreğinde hızlı bir toparlanma sağlanmış.

Toplam 5,807 ilana ulaşan Ghostwriting (Başkasının adına yazı yazma) iş ilanları yüzde 41.5 büyümüş. Copywriting (Metin yazarlığı)  iş ilanları ise yüzde 17 büyümeyle toplam 8,029 ilana ulaşmış.

freelancer q1 2014freelancer q1 iş

Küresel pazarda freelance riş ilanlarının nasıl değiştiğini görmek için Freelancer.com'un raporunun tamamına buradan erişebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.