Nike, giyilebilir cihaz üretmekten vazgeçiyor

Nike, giyilebilir cihaz üretmekten vazgeçiyor

Giyilebilir cihazlar konusunda erkenden adım atan firmalardan birisi de Nike'dı. Nike, FuelBand adını verdiği akıllı bilekliklerle piyasaya çıkmış ve büyük ilgi görmüştü.

Geçen zaman içerisinde işler Nike için yolunda gitmemiş olacak ki, Nike, FuelBand'in donanımından sorumlu bölümünü kapatma kararı aldığı bilgisini resmi olarak doğruladı. FuelBand ile ilgili çalışanlar Nike'daki işlerinden ayrılırken, bundan sonra Nike giyilebilir donanım üzerine bir cihaz üretmeyecek.

Bu yıl Sonbahar'da çıkması planlanan 'daha ince bir FuelBand' modeli de bu gelişme sebebiyle asla piyasada çıkamayacak. Nike'ın kararını incelediğimizde aslında bu cihazları ilk çıkan firmalardan olmasına rağmen ayakta duramayışının sebebi bir türlü telefon entegrasyonunu kusursuzca sağlayamamasıydı.

Samsung, Huawei gibi akıllı telefon üreticileri de kendi akıllı saatlerini üretmeye başlayınca, FuelBand bunlarla hem fiyat anlamında hem de donanım anlamında doğal olarak rekabet edememeye başladı. Tam olarak doğrulanmasa da, bu gelişme karşısında 55 kişinin Nike'taki işinden olduğu da gelen bilgiler arasında.

Kişisel görüşüme göre Nike, tam da doğru zamanda doğru karar vererek yarışta daha fazla yara almadan kenara çekilmiş oldu. Donanım geliştirme ciddi maliyetler getiriyor ve bundan sonraki süreçte Nike'ın piyasadaki lider akıllı saatler için yazılım entegrasyonu ile uygulamalar çıkartması şirket için çok daha mantıklı bir karar olacak gibi gözüküyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.