Apple’dan Samsung’a 2 milyar dolarlık yeni patent davası
Mobil

Apple’dan Samsung’a 2 milyar dolarlık yeni patent davası

Teknoloji dünyasındaki patent savaşları dev firmaların mahkemelerdeki büyük mücadelelerine sahne oluyor. Hemen hemen tüm büyük firmaların bir şekilde karıştığı bu davalardan bir yenisi başlamak üzere. Davanın tarafları ise daha önce de patent ihalleri konusunda mahkemede karşı karşıya gelmiş olan iki dev firma: Apple ve Samsung.

Bu davayı diğerlerinden farklı kılan iki temel özellik var. Bunlardan ilki Apple’ın istediği dudak uçuklatan tazimat. İkincisi de Apple’ın olası bir zaferi sonucunda sadece Samsung değil, Android işletim sistemini kullanan tüm firmaların bundan önemli ölçüde hasar görebilecek olmaları.

İşte detaylar…

Apple, Samsung’a toplam 5 farklı patenti ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. Bugün jüri seçimi başlayacak olan davada Apple’ın mahkemeye taşıdığı patentler şunlar:

5,946,647 numaralı patent: Temel olarak SMS ve notlardaki bazı karakterleri gruplayarak tıklanabilir bağlantılar haline getirilmesini tanımlıyor. Bir mesaj içerisinde “saat 8’de” yazıldığında bunu ajandaya yönlendiren bir bağlantı haline getirmesi bir örnek.

6,847,959 numaralı patent: Arama yapıldığında aranan kelimenin hem uygulamalar arasında, hem dosyalarda, hem de örneğin e-posta mesajları arasında gerçekleşmesini sağlayan genel arama özelliği.

7,761,414 numaralı patent: Birden fazla cihaz üzerinde eş zamanlı senkronizasyon yapabilmeyi sağlayan özellik. Örneğin telefondaki bir uygulama üzerinden gerçekleşen güncellemenin aynı zamanda, diğer bir cihazda otomatik olarak güncellenmesi bu tanıma giriyor.

8,046,72 numaralı patent: Cihazın kilidini belli bir hareketin gerçekleştirilmesi ile açılmasını sağlamak. “Kilidi açmak için kaydırın” buna en güzel ve sanıyorum en açıklayıcı örnek.

8,074,172 numaralı patent: İşletim sisteminin yazı düzeltmesi önermesini sağlayan özellik, ya da diğer bir deyişle otomatik düzeltme.

Yukarıda bahsi geçen özellikler hem iOS, hem de Android kullanıcılarının yakından tanıdığını tahmin ediyorum. Her iki işletim sistemine de dahil olan cihazlarda yaygın olarak kullanılan özellikler. Eğer mahkeme bu konudaki patentlerin, Samsung’un kullanmasına engel olduğuna karar verecek olursa Güney Koreli firmanın 2 milyar dolar gibi çok ciddi bir tazminat ödemesi söz konusu olabilir.

Android’in geliştiricisi Google’dan da bu davada görüş istenmesi bekleniyor. Yani Google istese de istemese, dolaylı olarak bu davada boy göstermek zorunda kalacak gibi görünüyor.

Yorumlar (4)
 1. Bu patent saçmalığı nedir ya? Teknolojinin gelişmesinde neden böyle saçma ve kapitalist bir engel mevcut? Bütün patentler yakılmalı, yok edilmeli

  1. Wime77 Wime77

   Apple para alabileceği adamlara dava açıyor. Casper kopya macbook yapmış, Imac yapmış TIK yok. Neden ? Bir üflemelik canı olduğu için. Zaten ucuz kopyalar orijinalini yüceltir.

   Demekki Samsung burda güçlü bir rakip ve kopyasını olduğunu söyleidği cihazlar apple dan iyi. Pazar da onun.

   İyi ama Apple'un akıllı telefon pazar geliri hala en yükseği. Bu ne açlık ?

   Bir kere Apple'a daha büyük ekran daha çok satar fikrini veren kim ?

   Apple kullanıyorum ama bazen gerçekten nefret ettirmiyor değil.

 2. Apple, istediğin kadar dava aç, açık-kaynağı yıldıramazsın. Adamlar neredeyse telefon dikdörtgen diye bile dava açacaklar, açgözlüler.

 3. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Apple'ın gösterdiği yüzü (yenilikçi, kullanıcıları ve dünyayla barışık) ve vizyonu arasında ciddi sorunlar var. Sürekli davalar ve kısıtlamalar peşinde. Artık geçti faydalı model bulmuşssun sürekli kimse yapmasın diyorsun.

  Android'le böyle savaşamazsın. Kolayını bulsalar max açık uygulama sayısını bile sınırlayacak bir zihniyet. IOS 7 'de android olmuş ona bakarsan şimdi gidip milyarca dolarlık dava mı açılsın.