App Store'daki uygulama fiyatları Türkiye'nin de dahil olduğu beş ülkede artacak

App Store'daki uygulama fiyatları Türkiye'nin de dahil olduğu beş ülkede artacak

Apple, uygulama mağazası App Store'daki uygulama ve içeriklere zam yapıyor. Fiyat artışından etkilenecek ülkelerse Türkiye, Hindistan, Endonezya, Avustralya ve Güney Afrika.

Apple'ın kullanıcılarına gönderdiği bilgilendirme e-mailine göre bugünden itibaren, App Store'dan Avustralya doları, Hindistan rupisi, Endonezya rupiahı, Türk lirası ve Güney Afrika randı para birimlerinde alışveriş yapan kullanıcılar eskisine göre daha yüksek fiyatlar görecekler.

Apple, fiyatların ne kadar yükseldiğine dair bir detay paylaşmazken, zaten yeni yüklenen uygulamaların bir süredir 1 dolar ücretli uygulamaların 1,79 yerine 1,99 TL'den satışa sunulduğunu gözlemliyorduk. Fiyat artışının değişen kur fiyatları olduğu gönderilen e-postada ayrıca belirtiyor.

app store fiyat artışı

Bununla birlikte Apple, İsrail ve Yeni Zelanda'daki uygulama mağazaları için indirim yapacağını da açıklıyor. İsrail para birimi yeni shekel ve Yeni Zelanda doları cinsinden yapılan alışverişler eskisinden daha ucuz olacak. 

Yani şu anda 1,79 TL fiyatla alabileceğiniz uygulama 24 saat sonra en az 1,99 TL'den ücretlendirilecek. Daha yüksek bir ücretlendirmenin olmayacağını tahmin ediyoruz.

Yukarıda ekran görüntüsünü paylaştığımız bilgilendirme e-mailinin tam metni ise şöyle:

Within the next 24 hours, the following changes will be made to pricing on the App Store.

To account for changes in foreign exchange rates, App Store retail prices will be increased for the following currencies:

  • Australian Dollar
  • Indian Rupee
  • Indonesian Rupiah
  • Turkish Lira
  • South African Rand

Additionally, retail prices for Israeli New Shekels and some price tiers for the New Zealand Dollar will be decreased.

Price adjustments on the App Store are made periodically due to changes in foreign exchange rates. Within 24 hours, you will see the new Pricing Matrix in the Rights and Pricing section of Manage Your Apps on iTunes Connect.

Updates to iOS Paid Applications and Mac OS X Paid Applications contracts will be available on the iTunes Connect website. To view all current and outstanding contracts, see Contracts, Tax, and Banking on iTunes Connect.

Regards,

The App Store team

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.