Twitter'a erişim engellendi!
Genel

Twitter'a erişim engellendi!

twitter erisim engellendiTwitter'a erişim engellendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bursa’da yaptığı konuşmada 'Twitter mivıttter kökünü kazıyacağız" söyleminin ardından Başbakanlık Basın Müşavirliği "Twitter'e erişimin engellenmesinden başka çare kalmayabileceği belirtilmektedir." diye bir açıklama yapmıştı.

Ve şu anda Türkiye'den popüler sosyal ağa erişmeye çalışanlar mahkeme kararını görmeye başladı. TİB'in erişim engellemelerini aktardığı sayfada da 4 koruma tedbiri kararı yer alıyor.

Güncelleme: Sosyal medyadan izlediğimiz kadarıyla engelleme kararı Avea, D-Smart, Turkcell, Superonline, TTNET, Uydunet ve Vodafone dahil tüm İnternet Servis Sağlayıcı'larda uygulanmaya başlanmış.

Güncelleme 2: Şu anda uygulamaya geçen Koruma Tedbir kararları, İstanbul Anadolu 14. Asliye Ceza Mahkemesi, İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Mahkemesi, Samsun 2. Sulh Ceza Mahkemesi ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınmış.

Yeni bilgiler elimize ulaştıkça yazıyı güncelleyeceğiz.

Yorumlar (74)
 1. Bilal Bilal

  Ben erişebiliyorum?

  1. Bilal Bilal

   artık giremiyorum :D

   1. Burak Kara Burak Kara

    Bu konuda sıkıntı yaşayan arkadaşlara vpn programlarını kullanmalarını tavsiye ediyorum. Hem internette güvenliğinizi üst seviyelere çıkarın hem de bu tarz engellemeleri aşın.

    Şayet kaliteli VPN programlarının hangileri olduğunu öğrenmek istiyorsanız şuradaki makaleme göz atabilirsiniz.

    http://www.incele.co/en-iyi-7-ucretsiz-vpn-programi/

   2. Hotspot kur.

 2. Halil Halil

  Ben girebiliyorum şuanda yavaş olsun tayyip kolay değil o işler

 3. Açık be kardeşim

 4. E. Ersin E. Ersin

  Birilerinin ünlü bir savunma mekanizması var bilirsiniz. "Neden seçimlerden önce?" diye, soruyorum ben de, Twitter'ı neden seçimlerden önce kapattınız, gelecek kasetlerden mi korktunuz? Anket sonuçları mı kötü çıkıyor?

  Özgürlük kelimesi daha da kullanılamaz bu ülkede.

 5. M Salih M Salih

  şu an giriyor.

 6. Ahmet Kara Ahmet Kara

  twitter, kapanırsa miviter.com açık!

  1. Haluk Ergin Haluk Ergin

   mergeen.com var fikir özgürlüğüne dayalı bi platform bu sansür yakında onunda başına gelmezse iyidir. rahatız orda çünkü

   1. E.ozturk E.ozturk

    aynı şekilde hakkindabildiklerim.com sitesindede özgürce sansürsüz paylaşmaya devam ediyoruz

 7. İsimsiz Heykır İsimsiz Heykır

  DNS adreslerini değiştirin. DNS tabanlı sansür uygulanmış. DNS'leri değiştirirseniz rahatlıkla girersiniz. İyi tivitler :D

  1. mesele dns değil işte.

 8. M Salih M Salih

  ultrasurf indirin beyler :D ordan giriyorum.

 9. kesinlikle bunu başaramazlar. Webmasterlerini üzerine çok iş düşüyo.

 10. Halil Halil

  tuhaf bi durum.. ne olacak halimiz koyunlaşmaya doğru mu yoksa

 11. Aygl Hayal Aygl Hayal

  Çok yaşa padişahım. İnternetin fişini çek tam olsun. Seni seçen bu millete az bile. Ne var sırada? Facebook? Google?

 12. Erkin Tek Erkin Tek

  Biri nolur şaka desin. Başbakan "ne komikmişin, ilahi" diyip gülelim, işimize gücümüze bakalım.

 13. Arif Onur Hangişi Arif Onur Hangişi

  DNS kullananlar için sıkıntı yok şu an. Bu devirde yasakçı zihniyetle bir yere gidemeyiz.

 14. Kartal Kartal

  Ülkeme yakıştıramıyorum.

 15. Ahmet Aslan Ahmet Aslan

  Şimdi dnsleri değiştirince girer de yeni yasa ile birlikte bu da işe yaramayacak diye biliyorum. Tib başkanı gerekli alt yapı yok ama 3 ay süremiz var demişti. Gerekli alt yapı olunca! yaramayabilir. Gerçi eninde sonunda açılır. Başbakan Youtube için de söylemişti. Google geri adım atıp bazı hesapları kapattı. Gerçi aynı google İngiltere ye direk videolara erişebilme ve silme hakkını vermişti. Bizde öyle bir şey yok. Neye göre sansür neye göre özgürlük gücün borusu kimdeyse o öttürüyor :D Bu dev firmalarda herkese eşit davranmıyor. Bence twitter göz dağı olsun diye yapılnıştır açılır sanırım

 16. Ersoy Ersoy

  Atatürke hakaret videolarından dolayı aylarca youtube kapandı. O sıralar napıyordunuz? Twitter bu ülkenin mahkemelerini tanımadı bir zamanlar youtube gibi. Olan oldu maalesef.

  1. Destanyazan Destanyazan

   Şu anda üstümde ATATÜRK tişörtü, yanımda ATATÜRK posteri, cebimde ATATÜRK resimli çakmağı olan biri olarak şunları bilmeni ister. YouTube hükumetin söylediğine göre 7 tane ATATÜRK'e hakaret içerikli videolar nedeniyle kapatıldı. Bu 7 videodan 5'i YouTube tarafından kaldırıldı, 2'si Türk kullanıcılarının erişimine kapatıldı. Buna rağmen YouTube uzun bir süre kapalı kaldı.

   Ayrıca şu anda YouTube, Twitter, Facebook gibi dünyanın en büyük sitelerine gir, sadece ATATÜRK için değil herkes için hakaret içerikli bir içerik bulabilirsin. Dolayısıyla bu bir bahanedir.

   Çözüm hiç bir zaman yasaklamak değildir, bilinçlendirmektir. Bütün büyük sosyal ağlarda, her bir içerik için şikayet butonu var. Rahatsız olan kişiler girer şikayet eder ve o içerik kalkar. Bu yasakçı zihniyetin savunulacak bir tarafı yok. Zorlamayın artık.

  2. Erkin Tek Erkin Tek

   Kapatanlara bugünkü ettiğimiz küfürleri ediyoduk, yönetenlerin mantalitesinden girip, ülkenin geri kalmışlığını pekiştirmeden çıkıyorduk.

   Olay kapatanın niyetinde düşüncesinde değil. Kapatmanın kendisinde. Başka sitelerde yasak korkusu yaşamasında.

 17. M Salih M Salih

  bi zamanlar Atatürk videosu yüzünden koca youtube kapanmıştı. Şimdide aynısı oluyor...

  Aslında stratejik bir taktik , ortaya çıkan tapeler , kasetler montaj yada değil . Adama seçmen kaybettiriyor. Kimse ses kayıtlarının analiz sonuçlarını beklemez. Sonuçlar gelincede çok geç olmuş olur. O koltukta oturan böyle bir yetkiye sahip olan ve hakkında doğru yada yanlış iddalar ortaya atılan herhangi biri de böyle davranabilirdi. Biraz keyfinin kahyasına uymuş .

 18. Remzi Remzi

  bence sosyal aglari erisimin engellenmesi, tam bir sacmalik. giremeyen arkadaslar icin cözüm Shiftdelete'den geldi:

  http://shiftdelete.net/yasakli-twittera-nasil-girilir-51179.html?ref=promo

 19. Ferhat Ferhat

  Adamlar çorap söküğün devamından korkuyor eee benim evimde ki ayakkabı kutusunda para yok ben niye katılmasını isteyim ki bide niye güzel olsun ki halkın sesini duyura bildiği yegane yer

 20. Sosyal Medya Sosyal Medya

  Özgürlük, yasaklar ile kontrol edilemeyecek kadar büyük bir olgu’dur ve bu hataya düşenler eminim ki bunun bedelini er ya da geç ödeyeceklerdir.

 21. İnternet Girişimcisi İnternet Girişimcisi

  Aklımda süper bir fikir var. Twitter'ın aynısını Türkiye'de yapacağız sadece yazılan bütün tweet'ler moderatör onayı ile yayınlanacak. Kim yaparsa parayı götürür benden söylemesi.

  1. Twitter, Facebook vb. neredeyse popüler olmuş tüm uygulamaları incelemeyi tavsiye ederim. Şayet sabırla bunu başarabilirseniz aynısı olmayacaktır ama çok daha iyi bir konsept bulacağınıza eminim. Şahsen ben bunu başardım. Elinizi çabuk tutmanızı öneririm. Tabi konseptin muazzamlığı, tasarımın şahaneliği, yazılım, db ve bir projenin ürün haline gelmesi için her türlü gereksinim bir kenara Twitter ve Facebook gibi milyonlara erişmek isteniyorsa ciddi bir bütçe gerekiyor. Bakınız bir kaç dakika kapalı kaldığında kıyametler koparılıyor. Milyonlarca üye başka mecralara kaçıyor. İşte tam bu noktada adı anılan bu markaların alternatifi olabilmek için en az onlar kadar markayı duyurmak mecburi. Görüyorsunuz yıllardır hala ufak ufak geliştirmelerle, tasarıma yeni bir parça eklenmesi, yeni bir işlevsellik yada layout güncellemesi gibi ufak ufak hareketlerle sürekli adlarından söz ettirmeyi başarıyorlar. Bırakalım tüm bu saydığımız yeniliklerle yayında olmalarını şimdiki gibi kapatıldığı yada duraklatıldıkları zaman dahi fırtınalar esiyor. Yine marka bilinirlikleri sürekli dilden dile tekrar edilerek katlanıyor. Ticarete tezcanlı alınan kararlarla değil tüm detayları düşünülmüş, strateji, pazarlama, satış, reklâm vs. projelerle ve sabırla dahil olduğumuzu fark etmemiz gerekiyor. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  2. Enforcer54 Enforcer54

   Bu kadar büyüdüğünde kontrolü zorlaşır ve insanlar paylaştıkları şeylerin anında yayınlanmasını ve arkadaşlarının takipçilerinin görmesini ister.

   Oyüzden bu işten kimse parayı götüremez bir işte kontrol ve sınır varsa o işin tutması zor dikkat edersen bu tür sosyal medyanın tutma sebebi %100 özgür olmak değilmidir!!!

   Götüren sadece boşa zamanını götürür.

 22. Kaan Erkol Kaan Erkol

  eğer dnsdende engellenirse 1 saatten kısa süre içinde devlet düşer :D

 23. Kemal Kemal

  Bakın Mark Zuckerberg ne diyor: http://imageshack.com/a/img89/5917/1e63.jpg

 24. Utaniyorum Utaniyorum

  Utanıyorum, demokrasi ve özgürlük yönüyle Çin, Kuzey Kore liginde olmak bu ülkenin hak etmediği bir durum. Bu davranışlar ülkemize ve siyasetimize çok zarar verir kanısındayım. Yasak hiçbir işe yaramadığı gibi iribarımızı zedeledi.

 25. Hasan Değer Hasan Değer

  Engellenmesine ben de karşıyım. Ancak;

  -Her gün insanların organize olup birbirini taşlayacağı,

  -bazı paralelcilerin 6 aydır sürekli TT olduğu bir twitter'ı olan,

  -hafayi fişek ve 2.2 kg lik parke taşı fırlatırken boş yere ölmek durumunda olduğu,

  -Bankaların camlarının tekmelendiği,

  -Omuzlarda elektrik direklerinin taşınmadığı

  -her an her sokakta kalabalık bir grup arasında kalma ihtimalim olduğu

  -Milyonlarca kırım Türk'ünü süren stalin'in tişört ve bayrak olarak giyildiği eylemlerin olduğu,

  -Falanca sanatçının şahsına ait özel videoların yayınlandığı,

  -E5'ten geçerken, g.osmanpaşa'dan çıkan bir grubun korna çalmayanları tehdit ederek arabama saldırdığı

  -Her an bir olayın olma ihtimalinin olduğu

  ...

  Bir ülke yaratmaya kalkarsanız Youtube'da, Twitter'da engellenir. Yıl 2014 olsa da biz G8 ülkesi değiliz. 3. Dünya ülkelerinden biriyiz. Eğer 1. dünya ülkesi olmak istiyorsak önce yukarıda sıraladığımız olaylardan kurtulmamız gerekiyor. Canada insanları yukarıdaki sıraladıklarımdan hangisini yapıyordur sizce?

  Eğer bu ülkede daha fazla özgürlük istiyorsak, önce kendimizi değiştirmemiz gerekli...

  Kaldı ki bu engelleme olayı bir stratejidir. Youtube, Twitter gibi servisler bu ülkenin yasalarında suç olarak belirtilen durumlarda, suç işleyenin IP bilgisini paylaşsın diye böyle bir blöf yapılıyor. Durum bundan ibaret. Biraz sabredin.

  1. Anda_Pro Anda_Pro

   3. dünya ülkesi olduğumuz dışında %100 katılıyorum.

  2. Cem Hocaoğlu Cem Hocaoğlu

   3. dünya ülkesi olduğumuz dışındakilere %100 katılmıyorum.

  3. Deniz Silahcilar Deniz Silahcilar

   "Bir ülke yaratmaya kalkarsanız Youtube’da, Twitter’da engellenir. Yıl 2014 olsa da biz G8 ülkesi değiliz. 3. Dünya ülkelerinden biriyiz. Eğer 1. dünya ülkesi olmak istiyorsak önce yukarıda sıraladığımız olaylardan kurtulmamız gerekiyor. Canada insanları yukarıdaki sıraladıklarımdan hangisini yapıyordur sizce?"

   Sence türkiyedeki insanlar bunları can sıkıntısından mı yapıyor? Canada'da insanların bunları yapmak için bir sebebi var mı? Bunların yapılma sebebi 3. dünya ülkesi olmamız ve saymakla bitmeyecek kadar isyan edilecek sorunumuz olmasındandır. Ve halkın ülkeyi kaosa sürükleyen hükümete verdiği destektir.

   1. Hasan Değer Hasan Değer

    Haklısın.

    Canada kısıtlanmamış olupta, Türkiye'de kısıtlanmış olan saymakla bitmeyen şu şeylerden birini yazabilir misin?

    Ben size birisini söyleyeyim. Canada'da banka para koyup faizini alamazsınız. Yoktur öyle birşey.. Burada ise bakkal dükkanı gibi faiz veriyor bankalar. Yaşasın özgürlük.

  4. Osman Osman

   Sizin gibi insanlar olduğu sürece hep 3. dünya ülkesi olarak kalcağız. daha bir kaç yıl önce bütün fransayı yakıp yıktılar. Onlarda twitter da organize olmuştu. Tek farkımız bizim gibi yasakçı zihniyetleri yoktu.

   Sonuç : gerçek demokrasi kazandı

 26. Yaşar Demir Yaşar Demir

  Gerçekten çok doğru ve yerinde bir karar olmuş tebrik ediyorum.

 27. Hasan Değer Hasan Değer

  Eklemeler yapmakta fayda görüyorum.

  -Her sabah pensilvanyadaki emekli bir adamın, yaşamadığı Türkiye'deki hemen her olay hakkında bir yorum yaptığı,

  -AB üyesi olmadığımız, ABD eyaleti olmadığımız ve burada yaşamadıkları halde, sanki muhalefetimiz yokmuş gibi hemen herşeye karışıldığı ve buna haklarının olduğunu zannetikleri.

  Şekildeki gibi http://www.odatv.com/n.php?n=endiseliyiz-2103141200)

  -Bu ülkede gezi parkındaki gençlerden çok, ABD'den gelen eleştiri, yorum ve tehditlere basında yer verildiği...

  -50 yıldır bir türlü muhalefet partisinin oluşturulamadığı..

  Bir ülke olarak yolumuza devam etmek istiyorsak, önce şu dışarıdaki insanları susturup içerideki insanların konuşması ve tartışmasını sağlamalıyız.

  Gençler, madem bu ülkede bir şeyleri değiştirmek doğru yola getirmek istiyorsunuz, 50 yıldır başarılı olamayan muhalefettekileri yapıştıkları o koltuktan indirin. Kendiniz geçin o koltuklara..

  1. Destanyazan Destanyazan

   Bence muhalefette bir sıkıntı yok. Çoğu kişi muhalefet partilerinin eskiden yaptıkları hatalara bakarak şu anda bu sisteme boyun eğiyor. Halbuki muhalefet defalarca kabul değiştirdi, Türkiye'yi yönetmek için ideal parti oldular fakat kendilerini ifade etme yolları kapatıldı.

   Muhalefet muhalefetliğini yapmıyor da değil. Eğer öyle olsaydı bütün şehirlere gidilip miting yapılmaz, hükumetin özgürlüğe ve çağdaşlığa vurduğu darbelere itiraz etmezdi.

   Ayrıca gençler bu ülke için ellerinden gelen muhalifliği fazlasıyla yapıyor. Hemde kör olmak, sakat kalmak hatta ölmek pahasına yapıyor.

   Bu durumda sorun ne muhalefette nede gençlerde. Tek sorun gerçeği görmekten aciz kişilerde. "Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın", "ben zaten Twitter'ı kullanmıyordum, kapatması iyi olmuş" mantığında hareket edildiği sürece susanlara da sıra gelecek.

   1. Hasan Değer Hasan Değer

    Sokaklarda miting yapmak(Parke taşı fırlatma, Cam kırma, ATM kırma, Araba yakma, Sapan atma, Konserve kutusu ile havaifişekten silah yapma, kırım türklerini öldürenlerin kızıl bayraklarını taşıma) muhalefetin yapıldığının göstergesi olsaydı, bütün gelişmiş ülkelerde neredeyse hiç muhalefet yapılmıyor demektir. ABD'de wallstreet, Almanya'da hamburg dışında doğru dürüst muhalefet yapmadılar demek ki. Onda da Almanya'nin nasıl davrandığını gördük.

    Ukrayna ise malum. Muhalefet yapa yapa, direne direne resmen toprak kaybettiler. Bundan daha ötesi var mı? Kendinize gelin. Gerçek demokrat olun. Bu ülkeye de özgürlük gelsin.

    Yoksa zaten 80 senedir bu ülkede özgürlük filan yoktu. Yine olmaz, herkes yoluna devam eder. Bundan dünya'da birşey kaybetmez. Biz kaybederiz.

   2. Destanyazan Destanyazan

    @Hasan Değer, olaylara sadece olumsuz tarafından bakmaktansa olayların o noktaya gelme nedenine bakmak gerek. Gezi olayları ilk etapta oturma eylemi olarak başladı. Dozerlerin parka girmesine engel olmak için çadır kuruldu. Peki sonra ne oldu? Biber gazı sıkıldı. Kurulan çadırlar yakıldı. Ben hiç bir zaman polise taş, havai fişek ve benzeri saldırı yapanlara haklı demiyorum fakat kavgada bile her zaman ilk tokatı atan suçludur.

    Ardından insanların gözüne zişan alınarak biber gazı kapsülleri fırlatıldı. Tomalarla yolda yürüyene bile su sıkıldı. Senin elinde TOMA, cop, biber gazı gibi imkanlar varken, insanlar kendilerini nasıl koruyacak? Çiçek mi atacak? Gerçi onu da yaptılar ama ona karşılık olarakta gaz yediler. Hiç bir şey yapmadılar, sadece durma eylemi yaptılar, ona da gazla, TOMA'yla, copla müdehale etttiler.

    Toprak kaybetmekten hiç bahsetme arkadaşım. Şu anki sistemde zaten toprak kaybediyoruz. Güneydoğu Anadolu'da yaşayanlar, yaşadıkları bölgeye Türk toprakları olarak bakmıyorlar. Alkışlar eşliğinde "Ne Mutlu TÜRKÜM diye" yazıları sökülüyor. Türk askerine paçavralar sallanıyor ve dikleniliyor. Her geçen günde bunu fazlasıyla göstermeye başladılar.

 28. Aziz K Aziz K

  kuşumdan ne istedin tayyip? sandıkta görüşürüz ;)

 29. Ergin Keleş Ergin Keleş

  Türkiye'deki şirketlerden milyonlarca dolar para kazan, kuruş vergi verme, mahkeme kararlarını da ayrıca tanıma, kapatırlar tabi. Girmek isteyen rahalıkla hala giriyor. O konuda şüphe yok. Sansürün iyisi kötüsü olur mu tartışılır ama, mahkeme kararlarını tanıması açısından doğru bir uygulama olmuş. Türkiye'deki herhangi bir internet sitesi, mahkeme kararı ile kapatılabiliyorsa, mahkeme kararlarını görmezden gelen twitter da kapatılabilir.

  1. Oktay Oktay

   Şu kadar kendini akıllı zanneden insan içinden bir sen doğru yazmışsın tebrikler dostum içeriğiini bilmeden siyaset yapan bu arkadaşlara şunu demek isterim siyaset sizler kadar basit birşey değil... Ülkeniz üzerinden milyarlarca dolar kazanıyorlar 1 kuruş vergi vermiyorlar siz twitteri bu devletten üstünmü tutuyorsunuz ?

   1. Destanyazan Destanyazan

    O zaman sende onlar gibi çalışıp, üretip dünya çapında bir sistem kuracaksın, sende Amerikalılardan para alıp vergi vermeyeceksin.

    Bu mantıkta çok hareket ediyorlarsa Twitter'ı yasaklayanlar Twitter'a reklam vermesinler o zaman. En çok bu hükumet Twitter'a reklam verdi.

   2. Deniz Silahcilar Deniz Silahcilar

    Adamlar senin verdiğin saçma mahkeme kararlarına göre mi yönetsinler siteyi? Her ülke o twiti sevmedim kaldır, bu resmi ahlaksız buldum silin desin. Adamlarda gece gündüz onu bunu silmekle uğraşsınlar.

    Tüm dünya aptal bir siz akıllısınız değil mi? Twitter lan bu günde milyarlarca tweet atılıyor, nasıl kontrol edeceksin?

  2. Destanyazan Destanyazan

   Hangi Twitin kaldırılması için mahkeme kararı çıkmış? Bunu açıklasınlar o zaman. Hükumet lehinde olan ve muhaliflere hakaret içerikli bir twit için mi mahkeme kararı çıkmış? Hiç sanmıyorum.

   Twitter'da sadece hükumet aleyhinde twitler atılmıyor. Ayrıca Twitter'ın ifade özgürlüğünü yasaklayacak şekilde hareket etmesi kendi doğasına ters. Birilerinin işine gelmeyen twitler atılıyor diye Twitter yasakçı bir tutum sergilerse Twitter, Twitter olmazdı.

   1. Ergin Keleş Ergin Keleş

    Bu sorunun muhattabı herhalde ben değilim. Hangi mahkemeden hangi kararın çıktığını sanırım yetkili yerlerden öğrenebilirsiniz.

    Şu an sabahtan akşama kadar aptal aptal aşk cümleleri yazmaktan başka Twitter'da hiçbirşey yapmayan, sosyal hayattan tamamen soyutlanmış kişiler bile Twitter kapatıldı, özgürlüğüm kısıtlandı diyor. Herkesin ağzında Twitter'ın kapatıldığı var. Twitter twitter twitter. Kusura bakmayın. Ben herhangi birisine hakaret ettiğim zaman mahkeme kararı ile susturuluyorsam, herkes, herşey de susturulabilir.

    Mahkeme kararları çıkartılmış, ancak herhangi bir şirket bu kararları takmıyorsa, o ülke için bu utanılacak bir şeydir. Bu şirket Türkiye'de olsa gerekirse zor kullanılarak o işlemler yapılır. Belli ki twitter'a gerekli uyarılar yapılmış. Mahkeme kararı ile zararlı olduğu, ihlal yaptığı urller, hesaplar, tweetler yada her neyse, bildirilmiş. Ama Twitter, arkasına aldığı bu asosyal tayfanın gücü ile nasıl olsa birşey olmaz diyerek bu kararları takmamış. Ben bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, bu şirkete bir yaptırım uygulanması gerektiğini düşünüyorum.

    Özgür ortam evet Twitter'ın doğasında. Bir konuşmasında Jack Dorsey, twitter kendiliğinden oluşan otonom bir bölge demişti. Yani kendiliğinden, gündeme göre birden oluşan, vurguyu yapan ve kendiliğinden dağılan bir grup insanın bir araya geldiği bölge. Ama hiçbir kurum, kuruluş yada kişi, kanunlardan, yasalardan, yönetmeliklerden muaf değildir.

    Bugün birisi bana Twitter'dan hakarette bulunsa ve ben bu kişiye gereken cezanın almasını sağlayamasam sinir olurum. Peki ya devlet? Ülke içinde olan biten herşeyin kontrolünü sağlaması gereken devlet de bu şekilde önlem almak zorunda. Alınan önleme de ölümüne karşı çıkmak, özgürlüğe müdahil olmak gibi yorumlamak yerine, kural tanımaz Twitter şirketine bir sopa göstermek olarak yorumlamak lazım. Yurtdışı şirketlerin çoğunda bu vurdumduymazlık var. ABD'de yada AB'de herhangi bir fikri sınai hak ihlal edilse, telif hakkı ihlal edilse işlem başlatılır. Gerekenler yapılmazsa, aynen şu an yapılan yapılır. Engel olunamaz girilmesine, ben şu an giriyorum. Ama gereken yapılmalıdır.

   2. Destanyazan Destanyazan

    @Ergin Keleş, peki olaya şu açıdan bakalım. Onlarca ülkede yüzmilyonlarca kişi tarafından kullanılan Twitter neden Türkiye'de yasak? Diğer hiç bir ülkede birilerine hakaret olmuyor mu? Diğer ülkelerde hak ihlalleri olmuyor mu? Diğer bütün ülkeler çok terbiyeli de bir tek biz mi terbiyesiziz? Peki neden o ülkelerde Twitter kapatılmıyor?

    Bu durumda sorunun köküne ineceksin. Sen kalkar insanları ötekileştirirsen, ayrıştırırsan, sen insanlara saygı duymazsan, düşüncelerine saygı duymazsan onlarda tepkilerini dile getirir. Her ne kadar tasvip edilmesede bu tepkiler hakaret içerikli de olabilir. Bu nedenle Twitter'ı kapatanlar çuvaldızı kendisine batırmalı. "Biz ne yaptıkta bize hakaret ediliyor?" diye sormalı. "O kadar yol yaptık, utanmadan bize hakaret ediyorlar" tarzında bir mantık gütmemeli.

    Ortada bir tepki varsa, tepki gösterene "gelin arkadaşlar, hepimiz bu vatanın evladıyız, nedir sizin sorununuz, insan gibi oturup konuşalım, bir uzlaşma yolu bulalım, uzlaşamazsak referanduma gidelim" demek bu kadar mı zor ...

    Sen kalkıp haklı yada haksız nedenlerle, sokağa çıkıp tepkilerini dile getiren kişileri, sırf tepki gösteriyor diye terörist, çapulcu, vandal diyerek hakaretler edersen, ötekileştirirsen, seviyeyi bu noktaya indirirsen, olumlu yada olumsuz görüşlere saygı duymazsan, o kişilerinde hakaret etmesi kaçınılmaz. İmam cemaat ilişkisidir bu.

    Ben Twitter'ı bir dönem aktif kullandım. Uzunca bir dönem kullanmıyorum. Aktif kullandığım dönemde kendi görüşlerime ve inançlarıma son derece ters kişilerle karşılıklı yazışmalarım oldu. Hiç birinde hakaret etmedim ve hakaret yemedim. Çünkü ben hep saygılı oldum. Yobaz biriyle tartıştığımda, bana olmasada düşüncelerime saygısızlık yaptığında karşılık olarak yine saygı duydum ve onun gibi düşünen hiç kimseyi aynı kefeye koymadım.

    Ben ATATÜRK'çü biriyim. ATATÜRK'e hakaret edilmesini bana hakaret edilmesinden daha ağır karşılarım. Twitter'da ATATÜRK'e hakaret edenler var fakat ben Twitter kapatılsın demiyorum. O kişileri görmemek için elimden geleni yapıyorum. Elimden gelen bir şey yoksa Twitter'a girmiyorum, ki bir dönem öyle yaptım. Hepsini geçtim, Türkiye'de hükumet yanlısı resmi bir gazete ATATÜRK'e hakaret ediyor neden hiç bir cezai yaptırım uygulanmıyor ...

    Son olarak haberturk'ün bir haberini gösterme gözünü seveyim. Haber Türk'ün ne olduğunu cümle alemin bilmesinin yanı sıra ilgili haber son derece komik. Kapatma yok, engelleme var. Twitter'ı kapatamazsın ki zaten daha neyi masumlaştırmaya, yapılanı hafifletmeye çalışıyorsunuz. Ellerinden sadece engellemek, kapatma gibi bir imkanları olsa kapatırlar.

  3. Vergi vermediğini nereden biliyorsun? Veya şöyle sorayım; twitter reklam mecralarını yöneten ajansların mı vermediğini düşünüyorsun?

   Araştırın biraz.

   Konu vergi değil, dar bakmayın.

 30. Yusuf Dursun Yusuf Dursun

  Konunun Başbakanla bir ilgisi yok, mahkeme kararı var, birisi size buradan küfür ve hakaret ediyor ise twitter bu içeriği kaldırmak zorunda kaldırmaz ise kapatılması gayet doğal. Çözüm basit, kaldırsın ilgili içerikleri hemen açılır. Diğer ülkelerden gelen istekleri %90 orarında olumlu cevap verirken Türkiye'den gelen taleplere kulak tıkarsan sonucuna da katlanırsın.

  1. Deniz Silahcilar Deniz Silahcilar

   Günde 500.000.000 tweet atılıyor. Adamların işi gücü yok senin şizofren başbakanını eleştiren tweetleri silmekle mi uğraşacaklar?

 31. Oğuzhan Özel Oğuzhan Özel

  Vergi muaf bir reklam ajansı sahibi olarak, önümüzdeki üç aylık ciromuz %60 azalacak. Bir ülkenin baş bakanı bu kadar bencil bu kadar demode, bu kadar cahil olamaz. İzlediğimiz bütün TV prodüksiyon işlerinde reklamlarin %90 'ı twitter üzerinden karşılanmakta. Peki yazık değil mi bu kadar insanın emiğine? Bu kadar çalışana?

  Ondan sonra sokaklara çıkmayın, hükümet karşıtı olmayın diyorlar. Kimse kusura bakmasın, bu ülkede böyle bir yönetim olduğu sürece en büyük karşıt biziz.

 32. Kadir Kadir

  bir önceki haberinizle ilk tweetıma ulaştım. bu haberinizle de son tweetıma.

 33. Destanyazan Destanyazan

  Eskiden 3. dünya ülkeleri seviyesine düştük diye durumumuzun berbatlığını özetliyorduk. Şu anki konumda 3. dünya ülkeleri bile bizden ileride. Bu yönetim başta olmaya devam ederse internetin fişinin çekilmesi yakındır.

  Hayatını teknoloji ve internetten kazanmak için kendisini yıllardır geliştirmeye çalışan kişiler olarak artık pazarda limon satmaya başlarız.

 34. Twitter sen gerekli olan şeylerle ilgilenmezsen senle kimse ilgilenmez böyle erişimini keserler ben bu habere sevindim açıkçası.

 35. Fatih Fatih

  Sabah "kökünü kazıyacağız" diyor, akşama şak kapanıyor. E bir kavuk eksik.

 36. Hasan Değer Hasan Değer

  ABD dış işleri bakanlığı açıklama yapmış. AB sözcüsü açıklama yapmış.

  Sizce burada bir tezat yok mu? Biz ABD eyeleti değiliz. O dışişleri bakanı da bizim bakanımız değil!

  1. Cem Hocaoğlu Cem Hocaoğlu

   Zaten "Dış İşleri Bakanı" açıklama yapıyor. Bakanlıkların görev ve sorumlulukları hakkında bilgi sahibisiniz değil mi?

   1. Hasan Değer Hasan Değer

    Onların dış işleri bakanı, bizim iç işleri bakanımız olmuyor. Bu mesele iç meseledir. Dışarıda atıyorum Suriye, Kırım, AB, Nato vs ile ilgili bir konu değildir.

    Eğer senin tezin doğru olsaydı, bizim dış işleriri bakanımız şu an halen bile NSA dinlemeleri ile çalkalanan ABD'nin iç meselesi hakkında uyarı, yorum veya itirazda bulunmalıydı.

    Sen hiçbir ülkenin dış işleri bakanının ABD'deki iç mesele hakkında yorum yaptığını gördün mü?

 37. Hadi gel de bu ülkeden internet girişimcisi çıkart.

  1. Hasan Değer Hasan Değer

   Uydu fırlattında twitter'a mı takldı.

   1. Mevlut Mevlut

    uydu rampası da zaten internet değil mi?

 38. An itibariyle Cumhuriyet Başsavcılığı böyle bir kararı olmadığını duyurdu:

  http://www.dha.com.tr/istanbul-cumhuriyet-bassavciligindan-twitter-aciklamasi_628659.html

 39. Webrazzi yorumlarında ilk defa bu kadar başını kuma sokmuş insanların yorumlarını gördüm. Çok üzücü..

 40. Enforcer54 Enforcer54

  Bazı insalarda iyi olmuş diyorlar.

  Birde şu açıdan bakalım iyi oldu diyenler herhalde bi analiz yapıp karar vermişlerdir.

  Gelişmiş, gelişen ve gelişmekte olan ülkelerin kaçında internet özgürlüğünün kısıtlanması onların gelişme oranlarına ne kadar etki etmiş, kısıtlanan mı daha çok gelişmiş özgür olan mı?

 41. Arda Yamandag Arda Yamandag

  Şurada sebebi ne olursa olsun ifade özgürlüğüne müdahaleyi meşru gören insanlar olduğuna inanmak istemiyorum. Çözümün bu olduğuna inananlar ve destekleyenler durumu değerlendirebilecek yetilere sahip değiller diye düşünüyorum.

  Devlet müdehalelerini ve söylemlerini yerinde ve haklı bulup halkın tepkisini yanlış ve sakıncalı bulanlar ile ifade özgürlüğünün kısıtlanmasını meşru görenlerin aynı kişiler olması tabi ki tesadüf değil.

 42. Isiah_Thomas Isiah_Thomas

  Bütün yorumları aşağı yukarı okudum, Twitter'a erişimin 2014 Türkiye'sinde engellenmesi kabul edilemez. Dünya artık global, sen kendi toplumunu yasaklarla dünyaya kapatırsan ( bu bir başlangıçtır, bugün twitter'ı kapatan ve bundan dolayı destek bulan bir hükümet - zihniyet - yarın başka şeylere de yasaklar getirecektir, bunun sonu gelmez ) gelişmemiş, geri bir toplum , devlet olursun.

  Bu arada kimsenin değinmediği bir konuya değinmek istiyorum. 2014 yılında dünyada birçok şirket, organizasyon sosyal medyayı yaygın olarak kullanıyor. Sosyal medyadaki promosyonlar, reklamlar ve iletişim araçları birçok şirket için en az diğer yayınlar kadar önem taşıyor. Twitter'a erişimi kapatmak bu şirketlere, organizasyonlara da darbe vuruyor. İletişime - bireysel veya kurumsal - darbe vuracak her adım ŞİDDETLE REDDEDİLMELİR 2014 Türkiye'sinde. AKP,CHP,MHP değil ,kendinize gelin arkadaşlar ! Nasıl bir ülkede yaşamak istiyorsunuz ? Sevdiklerinize nasıl bir gelecek sağlamak istiyorsunuz bu ülkede ? Bunları düşünerek davranın lütfen