Sosyal medya trafiğinin e-ticarete etkisi [infografik]

Sosyal medya trafiğinin e-ticarete etkisi [infografik]

shopify-infografikE-ticaret platformu Shopify, hizmet verdiği mağazalara sosyal medyadan gelen trafikle ilgili detaylı bir infografik yayınladı. Ülkemizde mağaza sayısı sınırlı olsa da küresel ölçekte 90 bin mağazaya hizmet veren Shopify'ın hazırladığı infografik özellikle Instagram ve YouTube'un verileriyle dikkati çekiyor.

Shopify'ın temelinde online mağazaları ziyaret eden 37 milyon kullanıcı ziyaretinden hazırlanan infografik 600 bin satışla sonuçlanmış. Ziyaretlerin yüzde 16'a satışa dönüşüm oranına sahip olduğu sosyal medya trafik analizinde dikkat çeken rakamlar bulunuyor.

Analiz edilen 37 milyon sosyal ağ ziyaretçisinden 23,3 milyonu yani yüzde 63'ü Facebook'tan gelmiş. Sosyal ağ trafiğin yarısından fazlasını sağlayan Facebook'un yanında Twitter yüzde 10.5 trafik yönlendirebilimiş. Bir diğer dikkat çeken noktaysa Facebok yüzde 63'lük trafik yönlendirmesine rağmen sosyal medya trafiğinden gelen satışların yüzde 85'ini sağlıyor.

Facebook'tan yönlenen trafikte organik veya reklam ayrımı yapılmadığı için Facebook trafiğinin yüksekliği ile ilgili yorum yapmak doğru olmayacaktır.  Sosyal ağlardan gelen ziyaretçilerin hangi alanlarda e-ticaret sitelerine yöneldiğine baktığımıza ilk 3'ü fotoğraf, spor ve evcil hayvan malzemeleri odağındaki sitelere yöneldiği görülüyor.

En fazla trafiği sağlayan Facebook'un olması ve hatta satışa dönüşümde de önde olmasına rağmen sepet tutarında birinci sırayı Polyvore almış. Ülkemizde Polyvore örnekleri moda arama motorları bulunduğunu belirterek ikinci sırayı alan Instagram'a dikkat çekmek istiyorum. 65 dolar sepet ortalaması ve yüzde 1.08 dönüşümüyle Instagram markalaşmanın haricinde mobil e-ticaret siteleriyle birlikte satışa yönlendirmede de ilerleyen süreçte adından sıkça söz ettireceğe benziyor.

Instagram'ın haricinde dönüşüm yönüyle dikkat çeken platformlar Vimeo ve YouTube. Video platformlar toplamda trafikte ağırlıklarını hissettiremeselerde yüzde 1'in üzerinde satışa dönüşümle, video içeriğin öneminin altını çizmişler. Shopify'ın hazırladğı infografiği detaylı incelemek isteyenler aşağıadan ulaşabilirler;shopify-sosyal-ticaret

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.