Berkin için başlatılan Indiegogo kampanyası hedefine yaklaşıyor
Finans

Berkin için başlatılan Indiegogo kampanyası hedefine yaklaşıyor

Indiegogo CEO'su Slava Rubin'e şimdiye kadar yayımlanan kampanyalar arasında favorilerini sorduğumuzda ikinci sırada Türk işi bir kampanyadan bahsetmişti. "Full Page Ad for Turkish Democracy in Action" başlıklı proje, Gezi eylemleri sırasında Türkiye'de olup bitenleri dünyaya duyurma amacını taşıyordu.

Hedef 53 bin 800 dolardı. Rubin'in "harika bir kampanya" diye tanımladığı proje bir günde bu hedefin iki katı kadar fon topladı. Indiegogo tarihinin en hızlı başarıya ulaşan kampanyalarından biri olan ilan, aynı hafta Cuma günü tam sayfa New York Times'da yer aldı.

Bu projenin yaratıcıları bu kez de Berkin Elvan anısına yeni bir fikir ürettiler. Indiegogo'da başlatılan kampanya, "NYT Ad for Berkin Elvan" adını taşıyor ve 57 bin dolar hedefliyor. 11 Mart'ta başlatılan proje şimdiden 30 bin dolar toplamayı başardı. 

Indiegogo Berkin Elvan

Projenin arkasında ise eylemci ya da aktivistler yok. Amerika'da yaşayan iki Türk, Oltaç Ünsal ve Burçak Ünsal, teknolojiye ilgi duyan iki duyarlı sivil. Ve başlattıkları kampanya Indiegogo'da binlerce örneğini gördüğümüz kar amacı gütmeyen projelerden biri. İnsanların ortak bir acıda birleştiği şu günlerde oldukça da anlamlı.

Indiegogo CEO'su Rubin, platform üzerinden düzenlenen kampanyaların üçte birinin yurt dışı merkezli olduğunu, Indiegogo'da toplanan fonların üçte birinin yurt dışından geldiğini söylüyor. Kendisiyle DLD 14'te yaptığımız röportaja buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme: Haberi yayınlamamızın üzerinden 24 saatten daha az bir zaman geçti. Bu süre içinde kampanya hedefine ulaştı. Şu an itibariyle kampanya  için 58 bin doların üzerinde fon toplanmış. Indiegogo sayfasını buradan görebilirsiniz.

Yorumlar (9)
 1. Ercan Kumcu Ercan Kumcu

  Berkin Elvan ve Gezi Protestoları sırasında hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz. Umarız adalet yerini bulur ve katiller hak ettikleri cezaları alırlar.

 2. Ali Merkan Ali Merkan

  Kimse kusura bakmasın ama Amerika'nın en büyük gazetelerinden birine böyle yardım çağrısı tadında bir reklam vermek bana hiç samimi gelmiyor.

 3. Can Cekin Can Cekin

  Çok ama çok saçma bir durum bu haberin amerikada verilmesi. Amerika'da bu haberin yayınlanmasının kime ne faydası olacak? Asıl bu haberi türkiye'de görmeyen insanların görmesi gerek.

 4. Ben anlamadım , şimdi bu bağışı nasıl değerlendiricekler?.

  Bu toplanan 50 bin dolarla yada daha önceki kampanyada toplananla ne yapacaklar , bi reklam kampanyasında mı değerlendiricekler ? yoksa başka vakıflara mı bağıslanacak .

  Yazıda göremedimde

  1. Deniz Deniz

   Atakan Bey anlamanız için; eski kampanya ile NYT'de reklam verildi. Kalan para için oylama ile karar verilerek yapılanı da, yine kampanyanın sitesinde görebilirsiniz.

   Habere konu olan kampanyanın amacı da yine NYT'de Berkin için ilan vermek. Şu anda da parayı toplamış görünüyorlar. Eğer fazlası da toplanırsa ne yapacaklarını, yine kampanyanın sitesinden öğrenebilirsiniz (Haberde link var).

   Neden ilan yabancı bir gazetede veriliyor? Aslında özellikle geçtiğimiz 1 yıla bakarsanız cevabı çok basit; Türkiye'de, ana akım medyada böyle bir ilanın yayınlanmasına izin verilmiyor. Daha da basit biçimde; sansür var.

   Protestocular devlet tarafından seslerinin kesildiğini ve şiddete uğradığını düşünüyor. Devletin kendilerini dinlemediğini düşünüyor. Haliyle bunu uluslararası kamuoyu ile paylaşmak istiyor, destek bulabilmek adına. Eğer ki devletimiz kendi vatandaşını dinlerse ve sesini kesmeye çalışmazsa, sanırım ki böyle bir reklama da ihtiyaç duyulmazdı.

   En son bir soru sormuşsunuz, "yoksa vakıflara mı bağışlanacak?" gibisinden. Ben de bunu anlamadım. "Zekât mı, diğer türlü mü?" diye mi soruyorsunuz acaba? Vakıf deyince aklıma bu geliyor şu günlerde.

   1. Teşekkür ederim cevap için

 5. Murat Bişkin Murat Bişkin

  NYT reklamı ne oluyor?Amaç nedir bu gazeteye reklam vermekle ne olucak?Daha öncede yapıldı bu.Yurtdışına birşeyler verme çalışması var geçen yıldan beri.NATO operasyonu mu isteniyor nedir yani amaç?Neocon'ların gazetsine niye para verelim ki ,Neocon'lar kandan başka birşey bilmez, yıllardır yaptıkları bu hep demokrasiyede engel olmadılar mı Güney Amerika ve daha birçok yerde.

 6. Vedat Vedat

  50 bin dolara Berkin Elvan derneği kurarsın. Nasıl bir zihniyet anlamak mümkün değil.

  Dün tesadüfen konuştuğum ve iyi niyetli olduğunu düşündüğüm bir dernek yöneticisi, yardım yapacak, destek verecek, gönüllü olacak kimse bulamıyoruz diyordu.

  Fakir okullara yardımda bulunan bir dernek ve adam niye uğraş veriyorum diye yakınıyordu...

  Tuhaf yeminle

 7. Armağan Armağan

  çok ironi bir durum. Karşısındayız ama parasını alırız.