Berkin için başlatılan Indiegogo kampanyası hedefine yaklaşıyor

Berkin için başlatılan Indiegogo kampanyası hedefine yaklaşıyor

Indiegogo CEO'su Slava Rubin'e şimdiye kadar yayımlanan kampanyalar arasında favorilerini sorduğumuzda ikinci sırada Türk işi bir kampanyadan bahsetmişti. "Full Page Ad for Turkish Democracy in Action" başlıklı proje, Gezi eylemleri sırasında Türkiye'de olup bitenleri dünyaya duyurma amacını taşıyordu.

Hedef 53 bin 800 dolardı. Rubin'in "harika bir kampanya" diye tanımladığı proje bir günde bu hedefin iki katı kadar fon topladı. Indiegogo tarihinin en hızlı başarıya ulaşan kampanyalarından biri olan ilan, aynı hafta Cuma günü tam sayfa New York Times'da yer aldı.

Bu projenin yaratıcıları bu kez de Berkin Elvan anısına yeni bir fikir ürettiler. Indiegogo'da başlatılan kampanya, "NYT Ad for Berkin Elvan" adını taşıyor ve 57 bin dolar hedefliyor. 11 Mart'ta başlatılan proje şimdiden 30 bin dolar toplamayı başardı. 

Indiegogo Berkin Elvan

Projenin arkasında ise eylemci ya da aktivistler yok. Amerika'da yaşayan iki Türk, Oltaç Ünsal ve Burçak Ünsal, teknolojiye ilgi duyan iki duyarlı sivil. Ve başlattıkları kampanya Indiegogo'da binlerce örneğini gördüğümüz kar amacı gütmeyen projelerden biri. İnsanların ortak bir acıda birleştiği şu günlerde oldukça da anlamlı.

Indiegogo CEO'su Rubin, platform üzerinden düzenlenen kampanyaların üçte birinin yurt dışı merkezli olduğunu, Indiegogo'da toplanan fonların üçte birinin yurt dışından geldiğini söylüyor. Kendisiyle DLD 14'te yaptığımız röportaja buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme: Haberi yayınlamamızın üzerinden 24 saatten daha az bir zaman geçti. Bu süre içinde kampanya hedefine ulaştı. Şu an itibariyle kampanya  için 58 bin doların üzerinde fon toplanmış. Indiegogo sayfasını buradan görebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.