Zararlı yazılım kaynaklı internet trafiği web’de yüzde 38, mobilde yüzde 30 arttı

Zararlı yazılım kaynaklı internet trafiği web’de yüzde 38, mobilde yüzde 30 arttı

İnternet trafiği denildiğinde ilk aklımıza gelen kullanıcıların ürettikleri trafik olsa da, aslında bundan biraz daha geniş düşünmek gerekiyor. Farklı sistemlerin neden oldukları trafiği de buna eklemek gerekiyor. Fakat bu sistemleri hesaba kattığımızda zararlı yazılım veya bot gibi şüpheli sayılabilecek trafik kaynakları da karşımıza çıkıyor.

CAPTCHA tabanlı reklam servisi sağlayan Solve Media’nın yaptığı bir araştırmaya göre kaynakları şüpheli olan web ve mobil trafiğinde hızlı bir artış gözleniyor. Solve Media, 2013 yılı içerisinde web şüpheli trafiğindeki artışı yüzde 38, mobilde ise yüzde 30 olarak ölçümlemiş.

Bu toplam internet trafiğinin kayda değer bir kısmının art niyetli yazılımlardan kaynaklanıyor olabileceğini gösteriyor…

Solve Media’nın hazırladığı bu rapor 8.400 web sitesinde gerçekleşen 700 milyonun üzerinde CAPTCHA işleminden elde edilen veriler sayesinde hazırlanmış. Rapora göre 2013’ün ilk çeyreğinde web trafiğinin yüzde 44’ünü oluşturan şüpheli trafik, yılın son çeyreğinde yüzde 61’e ulaşmış.

Zararlı yazılım kaynaklı internet trafiği web’de yüzde 38, mobilde yüzde 30 arttı

Mobilde de durum çok farklı değil. Yılın başında yüzde 19 olan şüpheli mobil internet trafiği, 4. çeyreğe gelindiğinde yüzde 25’e kadar çıkmış. Bu yıl içerisinde yüzde 30’luk bir artışa denk geliyor.

Bu şüpheli olarak tanımlanan trafiğin tamamının kesin olarak zararlı yazılım kaynaklı olduğunu iddia etmek mümkün değil. Buna rağmen Solve Media kendi ölçümlerine göre şüpheli trafiğin en azından yüzde 72’sinin bot’lardan kaynaklandığına emin olduklarını söylüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.