Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel: Türkiye'de temassız ödeme kullanımı yüzde 38 oranında arttı
Mobil

Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel: Türkiye'de temassız ödeme kullanımı yüzde 38 oranında arttı

Webrazzi’de Mobile World Congress‘ten Vodafone sponsorluğunda paylaştığımız tüm haberlere, wbrz.in/mwc2014 adresinden ulaşabilirsiniz.

visa bulut Mobile World Congress 14'te Visa'nın 7 farklı NFC çözümünün tanıtımını yaptığı standı, ziyaretçilerin uğrak mekanlarından biri oldu. Zira NFC çözümlerini kolaylaştırarak kullanıcı deneyimini geliştirmek bütün servis ve ürün sağlayıcıların ana rekabet konularından biriydi.

Burada buluştuğumuz Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel, şirketin NFC çözümlerinin Türkiye'deki büyümesine ilişkin çarpıcı detaylar paylaştı.

Visa'nın tüm Türkiye çapında temassız ödeme terminali sayısının 80 bine ulaştığını söyleyen Tezel, ödeme kaydedici cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte daha hızlı büyüme beklediklerini söylüyor. Ülkedeki tüm Visa kredi kartlarının yüzde 20'sinin temassız olduğunu söyleyen Tezel, Visa'nın Türkiye'deki temassız ödeme kullanımının da son bir yılda yüzde 38 oranında arttığını belirtiyor.

Merve Tezel bize, Visa'nın yerel iş ortaklarıyla geliştirdiği yeni NFC çözümlerinin bir tanıtımını da yaptı. Visa'nın kısa bir süre önce duyurduğu bulut tabanlı ödeme çözümü de bunlardan biriydi.

Yorumlar (2)
 1. ülke genelinde 10dan 14e mi cıkmıs

  temassız odeme icin kullanılacak cihazlar ülkede sadece starbucks'larda rahatca bulunabiliyor ve kimse de kullanılması icin yonlendirmiyor

  siz kullanmak istediginizde de pin girilmesi icin yonlneidiiriliyorsunuz ya da genel olarak arızalı yalanı kullanılıyor

  charge back korkusu yüzünden

 2. Y. Emre Güzer Y. Emre Güzer

  NFC'nin kritik eşiği atlayabilmesi için gerekli kimya oluşmadı halen Türkiye'de. Ülkeye gelişinden bugüne kadar sadece ödemeye odaklanılması yaratılabilecek katma değerlerin önüne geçti gibi gözüküyor. Ödeme olması gerektiği yerde; alışverişin son adımında olması gerekirken sadece ödeme ekseninde bir katma değer yaratabilmek kolay değil.

  Diğer taraftan; "Ülkedeki tüm Visa kredi kartı işlemlerinin yüzde 20′sinin temassız olarak geliştiğini söylüyor" diye not düşmüşsünüz. Lakin konuşmada kartların %20'sinin NFC desteklediğinden bahsediyor Merve hanım. İkisi arasında maalesef çok fark var.

  Saygılar.