Uzmankirala.com üzerinden anlaşılan projelerin başarı oranı yüzde 91 [infografik]
Kariyer

Uzmankirala.com üzerinden anlaşılan projelerin başarı oranı yüzde 91 [infografik]

2011 Ocak'ta freelance projeler için proje sahipleri ve uzmanları birleştiren bir platform olarak kurulan Uzmankirala.com kullanıcılara hizmet vermeye başladığı 2011 Ocak ayından 2013 Aralık ayının sonuna kadar ki dönemi kapsayan bilgilerin yer aldığı bir infografik yayınladı.

2012 yılının Nisan ayında MegaHand tarafından satın alınan Uzmankirala.com satın almanın ardından özellikle aylık sistem üzerinden yapılan teklif sayılarındaki artış dikkat çekiyor.Proje sahipleri ve uzmanları birçok açıdan değerlendirerek hazırlanan infografikte oldukça dikkat çekici veriler yer alıyor.

Uzmankirala.com üzerinde servisin hizmete başladığı zamandan yani Ocak 2011'den geçen Aralık ayının sonu itibariyle toplam 5.586 proje yayınlanmış. 121 farklı alanda kategorilenmiş uzmanlar sistem üzerinde yer alırken toplam 20.138 uzman üye serviste yer alıyor. Kayıtlı üyelerin %72'sini Erkek %28'ini ise Kadın üyeler oluşturuyor.

Kayıtlı üyelerin uzmanlık alanlarına baktığımızda ise 4.080 uzman ile Photoshop, 3.091 üye ile Html, 2.818 üye ile PHP servis üzerinde en fazla uzman barındıran alanlar. Burada ek bir bilgiye aktarmamız gerekirse bir üyenin birden fazla uzmanlık alanı seçebildiğini belirtelim. Projenin tamamlanması sonunda tercih edilen ödeme tiplerine baktığımızda ise %61 Kredi Kartı, %39 Havale/Eft'nin tercih edildiği dikkat çeken bir diğer bilgi.

uzmankirala

Servisin ziyaretçi sayılarında ise aylık tekil ziyaretçi sayısının 50 binden fazla, aylık sayfa gösteriminin ise 300 binden fazla olduğu paylaşılmış. Bunun yanında sitede geçirilen ortalama sürenin ise 7 dakika 18 saniye olduğu infografikte aktarılan bilgilerden bir diğeri. İnfografik üzerinde yer alan en dikkat çekici bilgi ise servis üzerinden bugüne kadar yaklaşık 27 Milyon TL tutarında freelance iş olanağının sunulmuş olması. Burada bir yanlışlığa sebebiyet vermemek için bu ifadeyi biraz daha açmamız gerekirse; "Freelance iş olanağı sunuldu" olarak belirtilen rakam, girilen projelerin işveren bütçelerinin toplamı sonucu elde edilmiş. (İşveren bütçe girmediyse aldığı tekliflerin ortalaması alınarak rakam ortaya çıkartılmış.).

Anlaşılan projelerin başarı dağılımında ise başarı ile biten projelerin oranı %91, karşılıklı anlaşma ile iade ile sonuçlanan %6, anlaşmazlık sonucu iade ile oluşanlar ise %3 olarak gerçekleşmiş. 2013 yılında gerçekleşen en büyük bütçeli iş 8 bin TL olurken gerçekleşen projelerin ortalama bütçesi ise 2013 yılında 460 TL olmuş. Burada ek bir bilgi olarak aktarmamız gereken nokta ise sistem üzerinde bugüne kadar toplam 5.586 proje açılmış. "Gerçekleşen projelerin ortalama bütçesi" olarak aktarılan bilgi ise UzmanKirala havuz hesabına giren (yani ödemenin UzmanKirala.com üzerimizden tamamlandığı) projelerin ortlama bütçesi olduğunu belirtelim.

Projelerin kategorilere göre dağılımında ise %65 web&yazılım geliştirme, %14 mobil&masaüstü yazılım, %10 tasarım&multimedya, %4 yazı, çeviri ve özgün içerik, %2 satış&pazarlama, %5 ise diğer alanlardan oluşmuş. Uzmankirala.com'un yayınladığı infografiğin tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

UzmanKirala infografik revizeli

Yorumlar (4)
 1. Bir dikkat çekici veride benden gelsin.

  http://www.uzmankirala.com/uzman/invenoo

  Her kategoride ki bu doğru saydıysam 43 kategoride kendisine 5 yıldız verebilen ustaların olduğu kişiler tarafından bu istatislikler sağlanıyor. Merak edenler içinde gelsin. bu kişi sadece 13 kategoride kendisine 5 yıldızdan daha az vermiş. Doğru sayabildiysem tabi. Yanılma payım +- 2 dir.

  Üye Hakkında Kısa Bilgi

  1986 da donanım ve elektronik, 1991'de yazılım ile başladığım kariyerime halen Türkiye'nin seçkin firmalarından birinde SysAdmin ve Yazılım Uzmanı olarak devam ediyorum.Beni kısaca Elektronik Müh.+Bilgisayar Müh.+Yazılım Müh. olarak düşünebilirsiniz.

  1. Kemal Kemal

   Mete senin gerçek olduğundan şüphelerim var. Bu istatistiği sağlaman için sistemi biliyor olman lazım. Bu durumda uzmankirala ile bir ilişkin var. Eğer öyleyse neden adın mete? Niçin kimliğini gizlemeye ihtiyaç duydun ki?

   Bir yazılımcı gözüyle bile bir bakışta mantık çözülemiyorken iyi tespit etmişsin ama çok samimi olmuyor.

  2. Murat Doğançay Murat Doğançay

   Sevgili Mete bey,

   Hakkında yorum yaptığınız o üye olarak; ben halen, bu ülkede ilk 10 da gösterilen bir uzmanım. 9 yaşından beridir bilgisayar başındayım. Resmi olarak 28 yıldır bu sektörde çalışıyorum ve birkaç gün önce emekli oldum. Daha ilkokulda Tubitak ‘ın BAYG(Bilim Adamı Yetiştirme Grubu) ‘dan teklif almış birisiyim. Resmi IQ ‘um (ne demek olduğunu biliyorsanız tabi…) 140 ‘ın epey üstündedir.

   Bahsettiğiniz 43 kategoride de uzmanım. Orada okuduğunuz tüm bilgileri yasal olarak ispat edebilirim.

   Bence ÇOOOK kötü bir örnek vermişsiniz :)

   Saygılar…

 2. Isten anlamayan uzman nedir bilmeyen. Yaptiracagi.isin maliyetini suresini kac uzman gerektiginin farkinda olmadan komik rakama inanilmaz projeler yaptirabilecegine sanan insanlarin is veren uyeligi olusturdugu bir portal. Siteye bir lafim yok guzel bir proje ama kullanan insanlarin bos oldugu bir yer. Infografigin dogrulugunu bilmiyorum ama ben buradan is yaptirabilen insan oldugunu dusunmuyorum yaptirsada o fiyatlara isi kabul edenlerin sonun is vereni her zamanki gibi magdur birakan tipler.