Uzmankirala.com üzerinden anlaşılan projelerin başarı oranı yüzde 91 [infografik]

Uzmankirala.com üzerinden anlaşılan projelerin başarı oranı yüzde 91 [infografik]

2011 Ocak'ta freelance projeler için proje sahipleri ve uzmanları birleştiren bir platform olarak kurulan Uzmankirala.com kullanıcılara hizmet vermeye başladığı 2011 Ocak ayından 2013 Aralık ayının sonuna kadar ki dönemi kapsayan bilgilerin yer aldığı bir infografik yayınladı.

2012 yılının Nisan ayında MegaHand tarafından satın alınan Uzmankirala.com satın almanın ardından özellikle aylık sistem üzerinden yapılan teklif sayılarındaki artış dikkat çekiyor.Proje sahipleri ve uzmanları birçok açıdan değerlendirerek hazırlanan infografikte oldukça dikkat çekici veriler yer alıyor.

Uzmankirala.com üzerinde servisin hizmete başladığı zamandan yani Ocak 2011'den geçen Aralık ayının sonu itibariyle toplam 5.586 proje yayınlanmış. 121 farklı alanda kategorilenmiş uzmanlar sistem üzerinde yer alırken toplam 20.138 uzman üye serviste yer alıyor. Kayıtlı üyelerin %72'sini Erkek %28'ini ise Kadın üyeler oluşturuyor.

Kayıtlı üyelerin uzmanlık alanlarına baktığımızda ise 4.080 uzman ile Photoshop, 3.091 üye ile Html, 2.818 üye ile PHP servis üzerinde en fazla uzman barındıran alanlar. Burada ek bir bilgiye aktarmamız gerekirse bir üyenin birden fazla uzmanlık alanı seçebildiğini belirtelim. Projenin tamamlanması sonunda tercih edilen ödeme tiplerine baktığımızda ise %61 Kredi Kartı, %39 Havale/Eft'nin tercih edildiği dikkat çeken bir diğer bilgi.

uzmankirala

Servisin ziyaretçi sayılarında ise aylık tekil ziyaretçi sayısının 50 binden fazla, aylık sayfa gösteriminin ise 300 binden fazla olduğu paylaşılmış. Bunun yanında sitede geçirilen ortalama sürenin ise 7 dakika 18 saniye olduğu infografikte aktarılan bilgilerden bir diğeri. İnfografik üzerinde yer alan en dikkat çekici bilgi ise servis üzerinden bugüne kadar yaklaşık 27 Milyon TL tutarında freelance iş olanağının sunulmuş olması. Burada bir yanlışlığa sebebiyet vermemek için bu ifadeyi biraz daha açmamız gerekirse; "Freelance iş olanağı sunuldu" olarak belirtilen rakam, girilen projelerin işveren bütçelerinin toplamı sonucu elde edilmiş. (İşveren bütçe girmediyse aldığı tekliflerin ortalaması alınarak rakam ortaya çıkartılmış.).

Anlaşılan projelerin başarı dağılımında ise başarı ile biten projelerin oranı %91, karşılıklı anlaşma ile iade ile sonuçlanan %6, anlaşmazlık sonucu iade ile oluşanlar ise %3 olarak gerçekleşmiş. 2013 yılında gerçekleşen en büyük bütçeli iş 8 bin TL olurken gerçekleşen projelerin ortalama bütçesi ise 2013 yılında 460 TL olmuş. Burada ek bir bilgi olarak aktarmamız gereken nokta ise sistem üzerinde bugüne kadar toplam 5.586 proje açılmış. "Gerçekleşen projelerin ortalama bütçesi" olarak aktarılan bilgi ise UzmanKirala havuz hesabına giren (yani ödemenin UzmanKirala.com üzerimizden tamamlandığı) projelerin ortlama bütçesi olduğunu belirtelim.

Projelerin kategorilere göre dağılımında ise %65 web&yazılım geliştirme, %14 mobil&masaüstü yazılım, %10 tasarım&multimedya, %4 yazı, çeviri ve özgün içerik, %2 satış&pazarlama, %5 ise diğer alanlardan oluşmuş. Uzmankirala.com'un yayınladığı infografiğin tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

UzmanKirala infografik revizeli

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.