Netleşen rakamlarıyla MtGox’un iflas başvurusu
Ödeme Sistemleri

Netleşen rakamlarıyla MtGox’un iflas başvurusu

Küresel ölçekte en büyük Bitcoin işlem platformlarından biri MtGox'un kapanışıyla ilgili geçiğimiz günlerde detaylı bir yazıyı sizinle paylaşmıştık.

Geçen süre içerisinde Tokyo'da iflas korumaya başvuran MTGox'un netleşen kayıplarını ile ilgili rakamlarını  WSJ paylaştı. MTGox'ta bitcoini olanlar teknik problemler açıklamasıyla Şubat'ın başından beri çekim yapamıyorlardı geçen süre içerisinde teknik problem olmadığı anlaşıldı; şirket batıyordu.

Raporda 850 bin Bitcoin'in kayıp olduğu yer alırken MTGox'un borcu 63.6 milyon dolar olarak belirtiliyor. Kaybolan 850 bin Bitcoin'in 750 bini müşterilere ait ve piyasa değeri yarım milyar dolara yakın.

bitcoin-subat-son900 - 1000 dolar bandından Şubat ayına başlayan Bitcoin bu olaylarla birlikte 500 dolar seviyesine doğru iniş gösterdi, şu an için yatay seviyede seyrediyor. MTGox'un  iflasının ekosistemi uzun zamanda nasıl etkileyeceğini birlikte göreceğiz rakamların haricinde konuyla ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler Ümit'in yazısına bakabilirler.

Yorumlar (3)
 1. Erkin Tek Erkin Tek

  Bir geliştirici olarak entegre ettiğiniz bir ödeme sisteminde en az %7 ödeme araçlarına gidiyor. Bu anlamda yakın zamanda coin sistemleri kredi kartı sistemleri kadar yaygın olacak.

  MtGox yüzünden bitcoin büyük prestij kaybetti. 400milyon dolar değerinde 850bin coin. Hani işler ciddiye bindiğinde güvenlik için ciddi çalışmak gerektiğini gösteriyor.

 2. Yağız Akdil Yağız Akdil

  Mt.Gox CEO'su Mark Karpeles de, bu haberlerin ardından bir açıklamada bulundu. İlgilenenler de CoinKolik'ten bu videoya ulaşabilirler.

 3. Ahmeta Ahmeta

  Bence olay o kadar masum değil. Kim emin olabilir ki hacklendiklerine? Paralara konup biz hacklendik demek mümkün değil mi? O belgeleri sızdırmak da olaya inandırıcılık katmış.

  Özür filan yayınlamışlar, heralde bu özür video'su filan olmasa adamı vururlardı.