Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, internet yasasıyla ilgili son değişiklikleri de onayladı
Teknoloji

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, internet yasasıyla ilgili son değişiklikleri de onayladı

Akibeti merakla beklenen internet yasasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hakkında çekinceleri olduğunu belirttiği iki maddeyi geçtiğimiz haftalarda hükümetle paylaşmış ve yasayı onaylamıştı.

Geçtiğimiz günlerde TBMM'de 6527 sayılı "Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" teklifiyle yeniden oylanan ve internet yasasıyla ilgili değişiklikleri içeren yeni yasa Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı.

Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde yapılan açıklama şöyle:

"6527 sayılı "Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Anayasanın 89 uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir."

Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan değişiklikle trafik bilgilerine yeni bir tanım getiriliyor. Tanım IP adresleri, verilen hizmetin türü, aktarılan veri miktarı, tarafların IP adresleri, verilen hizmet başlangıç ve bitiş zamanları ve varsa bonelik bilgilerini içeriyor.

İkinci önemli değişiklik, TİB'i ilgilendiriyor. Kurum, yalnızca mahkemelerce talep edilen trafik bilgilerini isteyebilecek. Bir suç soruşturması veya kovuşturması kapsamında trafik bilgilerinin mahkemelerce talep edilmesi durumunda, içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı veya erişim sağlayıcı bilgileri TİB tarafından alınıp mahkemelere verilecek.

Son olarak, TİB Başkanı tarafından verilen erişimin engellenmesi kararının sulh ceza hakiminin onayına sunulması için 24 saatlik bir süre veriliyor. İlgili hakimin konuyla kararını 48 saat içinde iletmesi bekleniyor.

Sözkonusu değişikliklerle ilgili genel kanı ise mevcut hukuki çekinceleri ortadan kaldırmadığı yönünde.

6527 nolu kanunda yapılan değişikliklerin tümüne buradan ulaşabilir. İnternet yasası olarak bilinen 5651 sayılı kanunda yapılan değişiklikleri ise aşağıda inceleyebilirsiniz.

MADDE 15- 4/5/2007 tarihli ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “j) Trafik bilgisi: Taraflara ilişkin IP adresi, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı ve varsa abone kimlik bilgilerini,”

MADDE 16- 5651 sayılı Kanunun 3 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “(4) Trafik bilgisi ancak bir suç soruşturması ve/veya kovuşturması kapsamında mahkemelerce talep edilmesi hâlinde Başkanlık tarafından içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı ve/veya erişim sağlayıcıdan alınarak verilir.”

MADDE 17- 5651 sayılı Kanunun 8 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “(15) Bu maddeye göre soruşturma aşamasında verilen hâkim kararı ile 9 uncu ve 9/A maddesine göre verilen hâkim kararı birden fazla sulh ceza mahkemesi bulunan yerlerde Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından belirlenen sulh ceza mahkemeleri tarafından verilir.”

MADDE 18- 5651 sayılı Kanunun 9/A maddesinin sekizinci fıkrasının son cümlesi madde metninden çıkarılmış ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(9) Bu maddenin sekizinci fıkrası kapsamında Başkan tarafından verilen erişimin engellenmesi kararı, Başkanlık tarafından, yirmi dört saat içinde sulh ceza hâkiminin onayına sunulur. Hâkim, kararını kırk sekiz saat içinde açıklar.”

Yorumlar (7)
 1. Öncelikle Şunu Anlamak Gerekirki Yasaların Açıklarından Faydalanıp Suç İşleyenler Artık İşleyemeyecekler

 2. Alphan Alphan

  Neden bu yasa imzalandı? Amaç nedir? Bir bilen var mı?

 3. Nevzat Nevzat

  Elelerinden gelse interneti tamamen kapatacaklar onada gucleri yetmiyor! Halkin uyanmasini istemiyorlar bilgi toplumu deyil biyat toplumu olmamizi istiyorlar. Bu nedenle bilgiye giden ne kadar yol varsa kapatmaya calisiyorlar.

  1. Ben bu maddelerden bilgiye çıkan yolun kapatılacağı mesajını almıyorum? Neresiymiş o?

   1. Ahmeta Ahmeta

    O zaman internetten anlamıyorsun. Ucu açık bir şekilde, mahkeme kararı yani adalet beklenmeden iktidarın(Tib'deki memurlar) emriyle siteler kapatılabilecek. Düşünsene adamın reklam gelirleriyle para kazandığı tek bir alan var. Bunu da kapattıklarını, bütün internet siteleri bu korkuyla yürütmenin isteğine göre yayın yapacaktır..

 4. Yılmaz Yılmaz

  internet yasası derken dün araştırma yaptım, tib ve benzere sitelerde iletişim bölümünde adamların eposta yada iletişim formu yoktur inanamadım!

 5. Hasan Deger Hasan Deger

  Artık;

  Milyon dolar harcanıp çekilen filmleri beleşe izlemek yok.

  Yazılımcı emeğini iki hazır blog kurabiliyorum diye çalmak yok.

  Ona buna küfredebilceğimiz siteler yapıp, bundan para kazanmak yok.

  Ona buna küfretme özgürlüğünüz yok, sokakta olmadığı gibi.

  İnternet üzerinden sahte ilaç, ot satmak yok.

  İnternet üzerinden telefon satıp, hıyar göndermek yok.

  İşi internet üzerinden yapıp, vergiden kaçınmak yok.

  Yalan haber yapıp, bazı kişilerin itibarını zedelemek yok.

  Kısacası internet üzerinde suç işlemek serbest, ama artık suç işlerseniz ve yargı suçlu olduğunuza karar verirse yakalanırsınız. Tıpkı saydıklarımı sokakta yaptığınızda yakalandığınız gibi...

  Gerçi bir de yargı meselesi var. Oraya da bir el atmak lazım. Adam yazılım çalar 10 yıl ceza alır, adam yaralamadan 6 ayda iyi hal'den serbest olur...