CozenAdam.com: Üniversiteye hazırlanan öğrenciler için dijital 'çözümlü soru bankası'

CozenAdam.com: Üniversiteye hazırlanan öğrenciler için dijital 'çözümlü soru bankası'

Bugün sizlere eğitim kategorisinde yer alan bir girişimi tanıtacağız: ÇözenAdam.com.

ÇözenAdam.com, ayda 39 TL + KDV karşılığında YGS ve LYS sınavları için anlaşmalı olduğu soru bankalarında yer alan tüm soruların açıklamalı çözümlerini öğrenciler için 7/24 ulaşılabilir hale getiriyor.

Söylemeden geçemeyeceğim… Bu yazıyı okuyanların çok büyük bir kısmının ülkemizdeki eğitim sisteminden nasibini aldığını, alıyor olduğunu ya da kısa bir süre sonra alacak olduğunu düşünecek olursak; yukarıdaki satırları okuduğunuzda, ÇözenAdam.com'a girdiğinizde ya da aşağıdaki video'yu izlediğinizde hem girişimin ne işi yaradığını anlayacağınız hem de içinizi garip duyguların kaplayacağı tahmininde bulunabiliriz.

6 bin küsür aktif üyesi bulunan girişim; öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği Güvender, FEM, Birey, Karekök ve ESEN gibi yayınları bünyesinde bulunduruyor. Öğrenciler; ÇözenAdam.com'da bulunan kitaplardan çözemedikleri sorular olduğunda sayfa numarası ve soru numarasıyla arama yapıyor ve karşılığında da sorunun anlatımlı yanıtını görüyor. ÇözenAdam.com'da şu an 5 farklı yayın evinden 6 kitap bulunuyor. Bu da yaklaşık olarak 15 bin soru anlamına geliyor.

4 ortağın 2013 sonbaharında hayata geçirdiği projenin CEO'luğunu Mete Evrenol yürütüyor. Evrenol'la konuştuğumuzdaysa girişimin gelecek hedeflerinin başında 'lean startup' felsefesine göre ürünü geliştirmek, içeriği genişletmek ve kullanıcılardan da olabildiğince geri bildirim almak olduğunu öğrendik.

Evrenol'dan aldığımız bilgiye göre ÇözenAdam.com; en azından şu an için eğitim sektöründeki dershaneler ve yayın evleri gibi büyük oyuncularla iş birliğine gitmeyi düşünmüyor. Girişimin uzun vadedeki hedefiyse Türkiye'nin lider online eğitim platformlarından birisi haline gelmek ve her yaştan öğrenciye katma değerli eğitim servisleri sunmak.

cozenadamcom-ornek-anlatimli-yanit Yalnızca ücretli üye olanların görebildiği örnek bir anlatımlı çözüm

ÇözenAdam.com'un arkasında ÇözenAdamlar ve OnayAdamlar var

Girişim operasyonunun işleyişine de değinmek gerekirse, ki platformda yer alan anlatımlı çözümlerin arkasındaki hikaye de oldukça ilginç, Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış olan dershane hocaları ve matematik lisans öğrencileri, ÇözenAdam.com'a eklenmesine karar verilen kitabın ilgili testlerini çözüyor.

Daha sonra 'OnayAdamlar' adı verilen tecrübeli öğretmenlerin onayından geçen anlatımlı yanıtlar yurtdışında freelance olarak çalışan kişilere gönderiliyor ve görsel işlemeleri yapılıyor. Evet, tüm bu süreçlerin sonunda söz konusu kitaptaki sorular ÇözenAdam.com'a eklenmiş oluyor. Bu arada girişim bünyesinde şu an 6 tane OnayAdam, 60 tane de deneme sürecinden geçmiş ÇözenAdam bulunuyor.

Eğitim gibi oldukça dikkat çekici bir alanda yer alan ÇözenAdam.com, 'lean startup' stratejisiyle ilerleyen bir girişim. Her ne kadar Mete Evrenol en azından şu an için sektördeki büyük isimlerle iş birliğini düşünmediklerini açıklasa da modeli gereği girişimin bu tarz ortaklık ve satın alınmalara da müsait olduğunu söyleyebiliriz. İçerik olarak hala önünde çok büyük bir yol olan ÇözenAdam.com'la ilgili gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.