Google, hesaplarınıza sesle giriş yapmanızı sağlayan SlickLogin’i satın aldı
Arama
Yatırım

Google, hesaplarınıza sesle giriş yapmanızı sağlayan SlickLogin’i satın aldı

slicklogGoogle, sadece 5 ay önce hayata geçen, mobil cihazınızdan iletilen ses sinyalleriyle hesaplarınıza giriş yapmanızı sağlayan teknoloji girişimi SlickLogin‘i satın aldı.

SlickLogin’in satın alma haberi, şirketin web sitesinde yer alan bir metinle de resmilik kazanmış oldu. İnternetteki güvenlik önlemlerinin aşırı şekilde karmaşık ve can sıkıcı hale gelmesiyle birlikte bu girişime imzasını atan 3 kişilik ekip, bundan sonra Google’da çalışmalarına devam edecek.

Google’ın çift katmanlı şifre doğrulamayı yapan ilk şirket olduğunu söyleyen satın alma açıklamasında, Google’ın bu deneyimi  de SlickLogin satın almasıyla birlikte daha anlamlı kılmaya çalışacağını anlıyoruz.

SlickLogin satın almasıyla birlikte Google hesaplarımıza giriş yaparken sesli doğrulama yapmanız gerekebilir. Bizi sesimizden tanıyacak olan Google, ancak sesimizi doğrularsa hesaplarımıza ulaşmamıza izin verecek. Böylece kullanıcı deneyimi açısından müthiş bir adım atılmış da olacak. Yakın gelecekte, ezberlememiz gereken onlarca şifre ve kullanıcı adından komple kurtulabilir. Hele ki bu hamleyi Google gibi dev bir firma başarılı şekilde uygularsa, sesli giriş özelliği gelecekte çok daha popüler olabilir.

Slick Login kurucularının TechCrunch Disrupt San Francisco’da yaptığı sunumu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (9)
 1. Ergün dedi ki:

  Sorun 1: İnsan hasta olduğunda tanımlanan sesten farklı olacak.

  1. mert meriç dedi ki:

   Yanıt 1: biyometrik servisler birebir uyumla çalışmaz, hasta da olsan değişmeyen parametreler var sesinde, ve bunlar kişiye özel (parmak izine göre daha unique), bu konuda ayrıntılı bilgi için voice verification ve voice identification makalelerini inceleyebilirsiniz…

 2. sedat dedi ki:

  Sorun 2: Bir ses kaydedici ile sesimiz kaydedilse ve dinletilse ne olacak ?

  1. Mert Ak dedi ki:

   Gitti google’ın paracıklar. Bunu düşünememişlerdi :))

   1. Murat dedi ki:

    Kameraya yüz tanıtıp kilit açmada fotoğraf kullanıp açanların videosu youtube ta var. 🙂

    Benim aklıma gelen soru, gürültülü bi kafe de login olamama sorunu olabilir. Her ne kadar bizim sesimiz daha belirgin olsa da arkadan sesler az da olsa duyuluyor bu da etkiler mi acaba?

  2. arda dedi ki:

   Tam da sormak istediğim soru… 😉

  3. birisibirisi dedi ki:

   Bir sesin dijital bir kayıttan mı yoksa doğal bir kaynaktan mı geldiği(doğal konuşma) zaten çok kolay ayırt edilebiliniyor. Bir problem oluşturmaz.

  4. Ahmet Faruk Kara dedi ki:

   Yanıt 2: Sistemi incelemedim henüz belki de yapılıyodur, iki aşamalı yöntemle çözülebilir. Birinci aşamada sizin sabit şifreniz/sesiniz, ikinci aşamada her girişte değişen seslendirilmesi gereken karakterler (captcha gibi).

  5. sinan ergin dedi ki:

   bunun için doğrulama yöntemleri kullanılır.
   1) ekranda her seferinde seslendirilmesi istenen farklı bir metin. (dolayısıyla kişinin kendisi seslendirmesi gerekir)
   2) tekrarlı doğrulama. aynı kelimeyi aynı ses tonunda seslendiremezsiniz. burada örüntü üzerinden eşleştirmeler yapılır. aynı ses kaydını dinletirseniz aynı değerler çıkacağından doğrulama sağlanamaz.

   sahtecilik kontrolü konusunda ses teknolojisi algoritmaları kullanıyor.

Bir Yorum Yazın