Ottoman Defence: Yerli geliştiriciden Osmanlı temalı mobil oyun
Arama
Mobil

Ottoman Defence: Yerli geliştiriciden Osmanlı temalı mobil oyun

ottoman-defenceeeeYerli geliştiriciler tarafından yapılan mobil oyunların sayısının artmasıyla birlikte kendi kültürümüzü de içinde barındıran oyunların sayısında da son dönemde bir artış olduğunu söyleyebiliriz.

Mobil uygulama mağazalarıyla birlikte ulaşılabilecek kitlenin çok yüksek olması, geliştiricileri genel olarak başarılı olmuş senaryo ve modeller çevresinde oyunlar üretmeye itse de ülkelerin kültürlerine has öğelerle donatılmış ve keşfetmeye teşvik edici oyunların doğru tanıtım faaliyetleriyle birlikte çok ilgi çekecektir.

Deneyimli 3D Tasarımcı ve grafiker İsmail Köroğlu tarafından geliştirilen ve tasarlanan Ottoman Defence, Osmanlı temasıyla donatılmış bir mobil oyun. Tower Defence olarak adlandırılan türde yer alan oyundan kısaca bahsetmemiz gerekirse şehirlerimizde yer alan kaleleri ele geçirmeye çalışan düşmanlara karşı kalelerimizi savunuyoruz.

Burada ilk dikkat detay ise kalelerin yer aldığı şehirlerin Türkiye’de yer alan şehirler olması. Bursa, İzmir, Denizli, Adana, Kahramanmaraş, Van, Erzurum, Trabzon, Ankara ve İstanbul oyunun içerisinde yer alan şehirler.

ottoman defence1

Yaklaşık 6 aylık bir çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkan Ottoman Defence oyununun geliştirme kısmının çok büyük bir bölümünde İsmail Köroğlu tek başına yer almış. Oyun içerisinde yer alan görsel ve 3 boyutlu tasarımların tamamını kendisi geliştiren Köroğlu, oyunu platformlara entegre kısmında ise Unity3D ile gerçekleştirmiş.

İlk olarak Android platformunda yayınlanan oyunun ilk günden itibariyle çok olumlu geri dönüşler aldığını aktaran İsmail Köroğlu, bundan sonraki süreçte kendi tabiriyle “işin en can alıcı noktasına geldiğini” ve oyundan geri dönüşler almaya devam etmesi ve indirilme sayılarının iyi gitmesini umduğunu beliterek. Oyunun gidişatının bu yönde olumlu olarak devam ederse, yeni oyunlar üzerinden çalışmaya başlayacağına aktardı.

ottoman defence 2

Ottoman Defence’ı iOS platformuna entegre etmek için çalışmalarının sürdüğünü ve yakında iOS platformundaki kullanıcıların da oyunla buluşacağını söyleyebiliriz. Ottomon Defence’ı buradan indirerek oynayabilir, tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (12)
 1. Burak Tokak dedi ki:

  Free asset ile bukadar oluyor galiba.

 2. İbrahim ÖZKAN dedi ki:

  Oyunu büyük bir hevesle kurdum. İlk turu geçtim ikinci turda okçu vb. şeyler almak istediğimde kristal yeterli değil dedi. Kristal nasıl kazanılıyor. Satın alma dışında bir alternatif göremedim. Ayrıca oyundan çıkmak için geri tuşuna bastığımda oyun sapıtıyor, çıkılmıyor…

  1. Adem ŞEN dedi ki:

   Evet bu benimde dikkatimi çekti oyunun bu yönü eksik belli bir yerden sonra oyuna gerçek para vermen gerekiyor.Online oyunlarda olduğu gibi köyü geliştirme şansın olsa daha iyi olurdu bence

 3. KEMAL SOLMAZ dedi ki:

  oyunun zeminini duş perdesinden yapmışlar.

 4. Hızır Başaran dedi ki:

  %100 Türk girişimi olduğu nasıl da belli. Para kazanmaya yönelik bir uygulama yapmışsınız iyi güzel, bol kazançlar, fakat ödeme modülünü test etmemişsiniz!!! Kristal satın aldım fakat yükleme olmadı. Google ödemeye dair fatura bile gönderdi, fakat oyun içinde herhangi bir değişiklik yok. Adam akıllı işler yapmak istiyorsanız öncelikle müşteri memnuniyetini ön plana alın. sonra para kazanmayı hedefleyin !

 5. Oyun Modları dedi ki:

  Türk oyun sektörünün dünyaya nazaran epeyce geride kaldığını gözlemliyorum. O kadar büyük bir tarihe sahip bir milletin bu tarz basit oyunlar yerine yer yerinden oynatacak sağlam oyunlar çıkartamaması açıkca vahim bir durum. Ne var yani Call of duty oynayacağımıza Çanakkale Savaşını oynasak

 6. kenan demir dedi ki:

  Kullanıcı memnuniyetini sağlamadan ücret talep eden oyunlar çok fazla yükselemiyor ve maalesef nadir çıkan yerli oyunlar buna dikkat etmiyor. Parayla satılan kristallerin az da olsa başka bir yöntemle elde edilebiliyor olması oyuncuyu motive ediyor. Para harcamayacak oyuncu ağzınla kuş tutsan para harcamaz zaten ama en azından olumlu yorumlarla katkı sağlamış olur oyuna.

  1. Ottoman Defence dedi ki:

   Hızır Başaran. “Satınalma işlemim gerçekleşmedi ama google parayı çekti” dediğin anda sana paranı geri gönderdik. Bizi kandırıp kandırmadığını bilmediğimiz halde bulduğun her platformda oyunu kötülüyorsun. Demek ki sen art niyetli birisin.

   Kristalin yetersiz olduğunu söyleyen arkadaşlar. Her şehri fethettiğinizde 120 ila 70 arasında kristal kazanırsınız. Aynı şehri yeniden oynadığınızda ise 5 kristal alırsınız. Bunun mantıklı sebepleri var. Eğer kristalleri bol bol veriyor olsak oynamanın zevki kalmaz. Hiç kristal almadan 7 şehir fethetmek mümkün. Takdir edersiniz ki geliştiricilerin de para kazanması gerek.

   Oyun Modları. Bedava oyun oynamak dışında bi şey yapmadığın için mevzunun ne kadar zor olduğunu bilmiyorsun.

   Biraz daha insaflı olmanızı temenni ederim.

 7. Göksel Güren dedi ki:

  Oldukça güzel ellerinize sağlık. Açıkcası ilk açtığımda sadece nasıl bir şey diye bakmak için açtım, ama sardı ve 5 şehre kadar ilerledim. Bence yapıcı olmayan eleştirileri dikkate alarak motivasyon kaybetmenize gerek yok. Yapıcı eleştirileri dikkate olarak oyunu daha ileriye taşımanız temennim.

  Başarılarınızın devamını diliyorum.

 8. oyuncu dedi ki:

  Oyunun 2 dklık trailerini izlerken bile çok sıkıldım :-/ bu iş otunun adını ottoman koyunca olmuyor! 10 üzerinden 1,her açıdan kötü

 9. emirhan yılmaz dedi ki:

  oyuncu denilen son yorumu gönderen insan, sende bir oyun yapta görelim bu oyun işi öyle kolay diğil, tmm belki düşünceni söylersinde adam burda emek etmiş çalışmış senin bunu demeye %1000 bunu demeye hakkın yok belki adam bunun için uzun süre çalışmış hem ne biliyosun, önce diycen lafa dikkat et sonra gel söyle. inş anlamışsındır hadi bir daha görüşmemek ümidiyle

Bir Yorum Yazın