ABD'nin iki e-ticaret devi Amazon ve eBay'in 2004 ile 2013 yılları arasındaki gelirleri

ABD'nin iki e-ticaret devi Amazon ve eBay'in 2004 ile 2013 yılları arasındaki gelirleri

Bu hafta içinde Webrazzi PRO'ya 30'un üzerinde yeni grafik eklendi. Grafikler arasında en çok veri ortaklarımızdan akakce.bilgi'ye ait olan e-ticaret verileri ve sosyal medya başlığı altındaki rakamlar dikkat çekiyor diyebiliriz.

Bu yazıda ise her hafta olduğu gibi sizinle Webrazzi PRO'ya eklenen grafikler arasında en çok dikkat çekeni paylaşmaya çalışacağız.

Hemen aşağıdaki grafikte ABD merkezli e-ticaret devleri olan eBay ve Amazon'un 2004 ile 2013 yılları arasında elde ettiği gelirleri bulabilirsiniz. Hemen belirtelim, Amazon'a dair olarak grafik üzerinde yer alan rakamlar, şirketin yalnızca B2C olarak e-ticaret'ten elde ettiği geliri yansıtmaktadır.

Bizzat iki şirketin açıkladığı rakamlara göre 2013 yılı içinde Amazon 74,45, eBay ise 16,05 milyar dolar gelir elde etmiş. Amazon bir sene öncesine göre 10 milyar doların üzerinde bir büyüme yakalarsan eBay'de ise aynı rakam 2 milyar dolar civarında. İki şirketi yan yana koyduğumuzda Amazon 2013 yılı sonunda neredeyse eBay'in 5 katı gelir elde ettiğini görüyoruz. En başından bari eBay'in çok daha ilerisinde yer alan Amazon'un özellikle 2007 ile 2011 yılları arasında aradaki farkı bu denli arttırdığını söyleyebiliriz.

Son bir not olarak iki şirketin de aynı yıl -1995- içinde ABD'de kurulduğunu hatırlatalım.

amazon-ebay-gelir-karşılaştırmasi

Webrazzi PRO'ya da değinmek gerekirse; geçtiğimiz yılın Nisan ayında yayın hayatına başlayan Webrazzi PRO'yu Profesyoneller için Bilgi Merkezi olarak tarif edebiliriz. İçerisinde internet ve teknoloji sektörlerine dair 1000'in üzerinde grafik barındıran Webrazzi PRO, aynı zamanda veri ortaklarıyla da öne çıkıyor.

Aralarında Deloitte, Nielsen, Mobilike, Kariyer.net ve Gold.com.tr gibi şirketlerin de bulunduğu veri ortakları, internet ortamında halka açık olarak bulunmayan çok sayıda veriyi Webrazzi PRO kullanıcılarıyla paylaşıyor. Webrazzi PRO'daki içeriği detaylıca gözler önüne seren infografiğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Webrazzi PRO'nun fiyatlandırmasıyla ilgili olarak detaylara buradan bakabilirsiniz. Platform hakkındaki soru, görüş ve önerilerinizi ise bize [email protected] e-posta adresinden iletmeniz mümkün.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.