CV'lere yeni bir boyut kazandırmaya çalışan girişim: Sumry
Girişim

CV'lere yeni bir boyut kazandırmaya çalışan girişim: Sumry

CV hazırlamak pek çok iş arayan için oldukça önemli ve adaylar, şık birer CV hazırlamak adına pek çok farklı yol deniyor.

Sumry isimli girişim de, bu alandaki ihtiyacı görmüş ve adayların klasik Microsoft Word formatından uzaklaştırmak için önemli bir format sunmaya karar vermiş. Sumry,  tek sayfalık online bir format ancak basılı olarak da alınabilen dikkat çekici bir format. Bu yüzden online ortamda da olsa, basılı formatta da olsa işe alım uzmanlarının ilgisini çekebilecek bir yapıda hazırlanmış.

Sumry'nin sade ve minimal tasarımı, CV'ye bakanların içeriğe odaklanması konusunda yardım sağlıyor ve akıcı bir şekilde adayla ilgili pek çok bilgi burada gözlemlenebiliyor.

Kullanıcılar, "My Story" sekmesi altından zaman tüneli olarak geçmiş tecrübelerini ya da hayatları ile ilgili belirtmek istedikleri kilometre taşlarını CV'lerini ekleyebiliyorlar.

Sumry

Sumry'nin en büyük özelliği, tüm ekranlara uyumlu olarak tasarlanmış olması. Bu responsive tasarım sayesinde hem bilgisayar ekranlarında, hem mobil cihazların ekranlarında tasarım güzel bir şekilde gözüküyor. Bununla birlikte PDF formatta ya da yazıcıdan çıktı alındığında da Sumry farkını belli etmeyi başarıyor.

Sumry, 7 günlük ücretsiz bir deneme sürümüne sahip ve aylık maliyeti iş arayanlar için 10 dolar olduğunu belirtelim.  İş aramayan ancak yine de Sumry'de CV'sini bulundurmak isteyen kullanıcılar ise ayda 2 dolar ödeyerek bu hizmetten yararlanabiliyorlar.

Yorumlar (11)
 1. Yazıyı yazana kadar zam gelmiş; 3$ olmuş aylık :(

 2. Hüsamettin Hüsamettin

  Seni linkedin üzerinden bulmuş olmasına rağmen hala özgeçmişinizi bize email atar mısınız diyen IK personeli varken, çok kullanılası bir servis olmasa gerek bu. Onun yerine linkedin profilimi pdf yapsalar ve bu IK uzmanlarına gönderselerdi daha bir sevinirdim.

 3. Bildiğim kadarıyla iş arayanlardan iş bulma karşılığı ücret almak/talep etmek Türk kanunlarına göre yasak fakat bu uygulama iş bulma işini yapmadığı sadece cv barındırdığı için bu konuda sıkıntı yaşamaz herhalde.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Bu site sana iş bulma vaadinde bulunmuyor ki. Sadece kişisel öz geçmişini yayınladığın bir site alt yapısı sunuyor. Yani sen adinsoyadin.com diye site açıp cv ni koyabilirsin buna kimse karışamaz, bu sitede bunu yapıyor. O yüzden tabiki de sorun yaşamazlar...

   1. Türkiye'de bu şekilde CV yayınlamak için para isteyen bir site yapamazsınız İşkur'a göre. Yani eğer bu site Türkiye'de olsaydı şikayet edildiğinde İşkur'dan ceza yerdi. İş bulup bulmaması önemli değil. İK ile alakalı site olması yeterli. İşkur izin belgesi olması da gerekirdi. Bu startup Türkiye'de olmadığı için şanslı :)

 4. İş arayan bir kişi neden para versin, zaten işi yok :)

 5. Çağrı Çağrı

  Mantık hatası var ama. İş bulana kadar aylık 10$. İş bulduktan sonra aylık 2$ diyor. Adam işsiz yahu. Tersi olması lazım. :)

 6. Fatih Bostancioğlu Fatih Bostancioğlu

  Yahu buna aylık 3 5 10 $ vereceğime kurarım wordpress kendi cv mi kendim yaparım

  Örnek ; http://kariyer.fatihbostancioglu.com.tr

  fazla bilgi girmek nasip olmadı ama işe yarıyor mu bence yarıyor :)

 7. çok şık ama fantastik bir uygulama olarak kalacağını düşünüyorum.

 8. Mehmet Sen Mehmet Sen

  Bir Startup'ın nasıl olmaması gerektiği ile ilgili önemli bir örnek.

 9. Hüsamettin Hüsamettin

  Madem karalama kampanyası var, bende katılayım.

  GİTMİŞ DOMAİNİ DE EN UCUZUNDAN ALMIŞ :d

  (in uzantılı)