Gittiğiniz ülkeleri seçip kişisel haritanızı görebileceğiniz iPhone uygulaması: been

Gittiğiniz ülkeleri seçip kişisel haritanızı görebileceğiniz iPhone uygulaması: been

Son birkaç gündür ülkemizde de hızla yayılan been isimli iPhone uygulamasına rastlamış mıydınız?

been oldukça basit arayüzüyle birlikte kullanıcılarından ilk olarak dünya üzerinde ziyaret ettikleri ülkeleri ya da ABD'de bulundukları eyaletleri işaretlemelerini istiyor. Dünya örneğinden devam edecek olursak; dünya üzerinde hangi ülkeleri ziyaret ettiklerini işaretleyen kullanıcılar, daha sonra kıta bazlı ve genel olarak dünyadaki ülkelerin yüzde kaçını ziyaret ettikleri öğrenebiliyor.

Ayrıca kullanıcılar sağ üstte yer alan share/paylaş butonuyla daha önce hangi bölgelerde bulundukları işaretlenmiş olan ABD ya da dünya haritasını sosyal ağlarda paylaşabiliyor, dilerlerse görseli kaydedebiliyor.

İsveç'in Stockholm kentinde yaşayan Martin Johannesson tarafından geliştirilen uygulama, oldukça sade bir arayüze sahip. Yeri gelmişken Martin'in Lotsarox isimli bir başka iPhone uygulamasının  -aslında oyun- bulunduğunu belirtmekte de yarar var.

been-uygulamasi-dunya

been'i indirdiğinizde herhangi bir gereksiz ekran ya da mesaj sizi karşılamıyor ve direkt olarak uygulamanın ana ekranıyla başbaşa kalıyorsunuz. Sonrasında dilerseniz Amerika Birleşik Devletleri'nde eyaletleri dilerseniz de dünya üzerinde ülkeleri daha önce gidip gitmemenize göre ayırıyorsunuz.

Bu işlemin ardından sizin için hazırlanan ABD ya da dünya haritasına ulaşmanız ve dünyadaki ülkelerin ya da ABD'deki eyaletlerin yüzde kaçını ziyaret ettiğinizi görebilmeniz mümkün. Tabii been'de bu haritayı kaydetme ve sosyal ağlarda paylaşma gibi özellikler de bulunuyor.

been-uygulamasi-abd

İlk olarak 31 Temmuz 2013'de yayına giren been, en son 15 Kasım'da güncellenmiş. Instagram'da harita paylaşma gibi bazı özelliklerin uygulamaya sonradan eklendiğini söyleyebiliriz. Şu an App Store'dan 4'ün üzerinde bir ortalama puana sahip olan uygulama, sosyal medya kanallı paylaşımlarla ABD'de özellikle 22 Ocak - 28 Ocak döneminde oldukça popülerdi. Ülkemizde ABD'den yaklaşık olarak bir hafta sonra yavaş yavaş kullanılmaya başlayan been, bakalım daha ne kadar böyle devam edecek?

Hatırlarsanız sizlerle bugün 'Indie oyunların' nasıl başarılı olduklarına dair bir analiz paylaşmıştık. Indie oyunların yanında been benzeri yapımı görece olarak kolay ama 'word of mouth' ile yayılma potansiyeli de yüksek olan uygulamalar sanırım ayrı bir yazı konusu.

been uygulaması hakkındaki son gelişmeleri resmi Twitter hesabı olan @been_app'den öğrenebilir, uygulamayı denemek istiyorsanız App Store'dan iPhone'unuza indirebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.