Sosyal medyada paylaşım için en uygun saatler ve günler [infografik]
İnfografik

Sosyal medyada paylaşım için en uygun saatler ve günler [infografik]

Sosyal medyada etkileşimi artırmak için neler yapılmalı sorusunu cevaplarken görsel ve aksiyona çağırmanın da bulunduğu uzun bir makale yazılabilir. Paylaşılacak içerik hazır olduğundaysa geriye tek bir soru kalıyor; ne kadar kişiye ulaşabilecek?

Kullanıcıların Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest ve Tumblr'da aktif olma sürelerine bağlı olarak paylaşımlar için en uygun saatleri Social Marketing Writing infografik haline getirmiş.

En uygun saatlerle birlikte en az etkileşimin alındığı zaman aralığının da yer aldığı infografik, günde bir yada iki paylaşım yapıyoruz onu da ne zaman yapalım diyenler için önemli bir kaynak olabilir.

Paylaşıma en uygun saatlerle başlayan infografikte, gün sabah ve öğleden sonra olmak üzere ikiye ayrılmış. Buna göre sabah paylaşımları için Google+'ta sabah 9:00 ile 11:00 arası, LinkedIn'de sabah 7:00 ile 9:00 arası ve Pinterest'te günün ilk saati en yoğun zamanlar olarak belirtilmiş. Öğleden sonraysa Facebook 1:00 ile 4:00 arası, Twitter 1:00 ile 3:00 arası ve Linkedin 5:00 ile 6:00 arası olarak belirtilmiş.

Kısa bir çıkarımla internet kullanıcıları işe başlarken ve işten çıkmadan önce LinkedIn'i kontrol ediyorlar, gün içerisindeyse özellikle öğleden Facebook ve Twitter'da vakit geçiriyorlar. İşin bir diğer boyutunda hangi saatlerde paylaşım yapılmaması konusunda da bilgi veren infografik beklentilerin dışından sürpriz yapmamış.

Neredeyse hemen hemen tüm sosyal ağlarda günün ilk saatinden sabah 8'e kadar paylaşımın sabah saatleri arasında karşılaştırıldığında en kötü zaman dilimi olduğunu, öğleden sonraysa 8 ile 12 arası paylaşımlarının öğleden sonraki saatler arasında karşılaştırıldığında en kötü zaman dilimi olduğu infografikte paylaşılmış.

Sosyal ağların en yoğun olduğu zaman dilimlerini inceleyen infografiğe daha detaylı bakmak isteyenler aşağıda bulabilirler.

sosyal-medyada-paylasim-icin-en-iyi-ve-en-kotu-zamanlar

Yorumlar (9)
  1. Şafak Öztürk Şafak Öztürk

   #renklidergi gerçektende tişikkirler :)karikatür için.

   1. Renklidergi Renklidergi

    rica ederim =) çok severi myiğit özgür'ü. Ayrıca konu tam biilmiş kaftandı bu karikatürü için.

    Not: Ayrıca göreceğiniz üzere ciddi şekilde fenomen haline gelmiştir bu karikatür =)

    Not2: Bu tarz infografikler Türkçe ye çevrilip konabilir mi siteye? Telif haklarına (tabi ki kaynak gösterek) uygun mudur bu durum?

 1. Değişir. Örneğin facebook için, yemekle ilgili bir site için 19-21 saatleri (yemek öncesi), sağlık sitesi için 22-24 saatleri arası (dizi sonrası) benim için iyi işliyor. Her türlü site içinse bana göre 17:30-19 saatleir arası (eve dönüş trafik) en kötü zaman.

  1. Renklidergi Renklidergi

   Kesinlikle. Kültüre, topluma, millete göre değişir. İstanbul ya da Balıkesir olmasına göre de değişir.

   Ama göreceli olsa da oldukça faydalı, en azından konuya dikkat çekmesi bile yeterli... =)

 2. Ertunç Ertunç

  Bence bunun Türkiye'ye göre araştırılması lazım. Ayrıca bölge ve il bazında yapılan çalışmalar daha faydalı olacaktır.

 3. Roman Adamita Roman Adamita

  Sosyal Medyadaki paylaşım saatleri gerçekten çok önemlidir. Deneyimlerime göre hafta içi saat 13-16 ve hafta sonu 16-20 aralığı pozitif etki vermiştir.

 4. Özgür Yerlikaya Özgür Yerlikaya

  Deneyimlerime göre 19 dan sonra yapılan paylaşımların erişimleri çok iyi oluyor. 22-23 arası max verim alınan saat aralığı diyebilirim

 5. Entelaylak Entelaylak

  Öğleden sonra 8 ile 12 arası ne demek bir doğru düzgün yazsaydınız

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri