Nintendo oyunları iOS ya da Android'e gelecek mi?

Nintendo oyunları iOS ya da Android'e gelecek mi?

Nintendo, ardı ardına açıkladığı mali raporlarında ciddi gelir kayıpları açıklıyor. Bu durum hem Nintendo yatırımcılarını hem de Nintendo oyunlarını sevenlerini endişelendiriyor.

Bildiğiniz gibi son yıllarda artan mobilite ile birlikte oluşan rekabetten zararlı çıkan firmalardan birisi de Nintendo olmuştu. iOS ve Android oyunlarının ciddi atakta olması, Nintendo'nun özellikle taşınabilir el konsollarına ciddi birer alternatif olmayı başarmışlardı. Nintendo şimdi de çıkış yolunu arıyor.

Nintendo, geçmişinden beri gelen kapalı yapısı, kendine has oyunlarını sadece kendi Nintendo konsollarında yayınlaması geleneği, bu sefer de şirkete zarar verir konuma geldi. İlk çıkan söylentiler, Super Mario, Pokemon ve The Legend of Zelda gibi oyunları, farklı platformlarda, yani iOS ve Android'de görebileceğimiz yönündeydi. Ancak Nintendo o kadar da hızlı pes etmeyecek gibi gözüküyor.

Japonya'da yayın yapan The Nikkei adlı  gazetede yer alan rapora göre, Nintendo artık mobile geçecek ancak bu direkt olarak oyunların iOS ya da Android versiyonlarının çıkacağı anlamına gelmiyor. Kişisel fikrimce Nintendo yeni düzene karşı direniyor ve kendi oyunlarını açmaktan hala çekiniyor. Apple ile yapılacak işbirliği, Nintendo karakterlerinin iOS'a gelmesi bence Nintendo'ya inanılmaz bir gelir kapısı olabilir. Özellikle oyunlar ve olası oyun içi satın almalar her ne kadar Nintendo oyunlarının ruhunu bozabilecek olsa da, şirketi kurtarabileceği kesin.

Nintendo her ne kadar yukarıdaki duruma dirense de, akıllı telefonlar için bazı mini oyunları devreye sokacak. Bunun yanı sıra sadece Nintendo konsolları satın alanlara sunulacako olan içerikler de bulunacak. Böylece Nintendo'su olmayan kullanıcılar, buradaki deneyimi yine yaşamayacaklar. Kısacası Nintendo, iOS benzeri bir platforma sahip olmayı istiyor ve şirketin geleceği için bu alanlarda başarılı adımlar atmak zorunda.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.