Microsoft'un seçimi ve Satya Nadella hakkında bilmeniz gerekenler

Microsoft'un seçimi ve Satya Nadella hakkında bilmeniz gerekenler

SatyaNadella2Satya Nadella'nın Microsoft'un yeni CEO'su olarak atandığı haberi dün resmileşti.  Microsoft'un açıklamasında şirketin üçüncü CEO'su olan Nadella'nın, yeni rolüyle yenilikçiği sürükleyeceği ve işbirliği ruhunu ateşleyeceği söyleniyor. 22 yıl önce Microsoft'a katılan Nadella: "Birçok şirket dünyayı değiştirmek ister. Ama bunların pek azı bunun için gereken bileşenlere sahiptir: Yetenek, kaynaklar ve dayanıklılık. Microsoft bu üçüne fazlasıyla sahip olduğunu ıspatladı" diyor.

Satya Nadella, Microsoft’un CEO'su olmadan önce, Bulut ve Kurumsal Çözümler Bölümünü Başkanı olarak görev yapıyordu. Nadella'nın bugünden itibaren görevine başlıyor olması, halefi Steve Ballmer'ın erken ayrılmasına imkan veriyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayından itibaren beklenen atamanın zamanlaması ise, Microsoft'un Nokia ile henüz tamamlamadığı anlaşmalar öncesinde gelmesi nedeniyle manidar. Nadella'nın CEO olmasıyla birlikte, Microsoft Kurucusu Bill Gates de Yönetim Kurulu Üyesi görevinden ayrılıyor.

Yeni ünvanı Microsoft Kurucusu ve Teknoloji Danışmanı olan Gates, Microsoft'un CEO seçiminde Nadella'yı destekledi. Gates'in yeni görevi de Microsoft'un liderlik değişimi sürecinin olabildiğince pürüzsüz ilerlemesini sağlamak. Görünen o ki Gates işin teknik tarafında kalacak ve  yeni teknolojiler konusunda Microsoft'un geriden gelmesine engel olacak.

Microsoft'un yeni CEO'suna gelince, Satya Nadella bu görevi karşılığında aylık 1.2 milyon dolar maaş alacak. Wall Street Journal'ın haberine göre bu, halefi Steve Ballmer'ın maaşından yüzde 70 daha fazla. Nadella'nın 2014 ve 2015 yılları için yıllık nakit ödülü, maaşının yüzde 300'ü ve 2015 için pay ödülü de, yıllık bazda 13.2 milyon dolar olacak.

Bu anlaşmayla adından söz ettiren Nadella'nın dışa dönük bir karakter olduğunu söylemek zor. Hatta yeni CEO olmasıyla Twitter hesabını (@satyanadella) düzenlemeden önceki son tweet'ini 12 Temmuz 2010 yılında atmıştı. Nadella'nın tweet'leirni okumak Twitter'da zaman yolculuğuna çıkmak gibi, buna bir de Nadella'nın yumurta şeklindeki avatar fotoğrafını ekleyin... Techcrunch'ın da bu haberi doğruladığını buradan görebilirsiniz.

Screen Shot 2014-02-05 at 10.00.42 AM

Screen Shot 2014-02-05 at 10.13.06 AM

1969 yılında Hindistan'da doğan Nadella, Mangalore Üniversitesi'nde Elektrik Mühendisliği eğitimi aldı. Ardından University of Wisconsin'de bilgisayar bilimi üzerine çalışmak için Amerika'ya taşındı. Aslen Microsoft'un rakibi olan ve daha sonra Oracle tarafından satın alınan Sun Microsystems'te kariyerine başlayan Nadella, Microsoft'ta ilk olarak online hizmetler bölümünde çalıştı.

Şirket içinde çeşitli roller alan Nadella, Office'in kurumsal tarafında çalıştı ve Bing'in geliştirilmesine katkı sağladı. Microsoft'un bulut bilişim uygulamalarının geleneksel müşteri odaklı hizmetlerden Windows Azure'a dönüşümünü sağlaması ise Nadella'nın kariyerinde dönüm noktası oldu diyebiliriz. Nadella Microsoft'ta bulut sunucusu ve araçlarını yönetiyordu.

Bu kısa özgeçmişten çıkarabileceğimiz gibi Nadella bireysel müşterilere dokunan hizmetlerden daha çok bunların gerisindeki bilişim ve mühendislik alanındaki deneyimiyle göz dolduruyor. Microsoft'un bugünkü en önemli gücü, Office gibi yazılım hizmetleri, kurumsal müşteriler ve işletmelerin satın alma lisansları. XBox dışında tüketicinin aklını çelebilecek havalı cihazlar Microsoft'un şimdilik radarında olmadı. Nadella seçiminden çıkarabileceğimiz bir sonuç da bunun önümüzdeki dönemde değişmeyeceği.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.