Çocuklar sosyal medyayı nasıl kullanıyor? [İnfografik]
İnfografik

Çocuklar sosyal medyayı nasıl kullanıyor? [İnfografik]

Yarı yıl tatili ile birlikte ülkemizde de çocuklar sosyal medya ile şu anda çok daha haşır neşir durumdalar. Tabii bu durum sadece yarı yıl tatillerine özel bir durum değil, artık çocuklar çok daha küçük yaşlarda sosyal medya ve teknoloji ile yakınlaşıyorlar.

Çoğu çocuk, okumayı ve yazmayı öğrenmeden önce tablet kullanımını, dokunmatik ekran kullanımını keşfediyor ve her geçen gün çok daha fazla çocuk bunlarla iç içe. FashionPlaytes de çocukların sosyal medya kullanımını aktaran bir infografik ortaya çıkartmış.

İnfografikte yer alan bilgilere göre, 12 ve 17 yaş arasındaki çocukların tam yüzde 95'i interneti, yüzde 81'i ise sosyal medyayı kullanıyor. Üstelik bu kullanımları da oldukça sık çünkü çocukların yarısı sosyal medya hesaplarına günde en az 1 defa giriş yapıyorlar.

Bu arada ailelere de çocukları için bazı tavsiyeler var. Ebeveynler, çocuklarına gizlilik ayarları konusunda yardım etmeli, hesaplarının güvenliği konusunda çocuklarına yardımcı olmalı ve tabii ki bilinçlendirilmeli.

FashionPlayetes_SocialMedia

Yorumlar (5)
 1. Aydin Aydin

  Sosyal medya da aynı internet gibi kullanım amacına bağlı olarak yararlı ya da zararlı olabiliyor.

  Durum böyle olunca bence çocukların sosyal medya kullanımı en azından ebeveynleri tarafından kontrol edilmelidir diye düşünüyorum.

 2. Bahceperim Bahceperim

  Amerika'daki yaşıtları gibi kod yazmayı öğrenseler...

  Okul müfredatları biraz daha farklılaşsa iyi olurdu. Teknolojiyle haşır neşir bir nesil ama okumaktan da bir o kadar uzak görüyorum.

  Güvenlik konusunda da aileler şaşkın. Anne baba; çocuğundan daha az biliyor. Böyle olunca da gençler pek kulak asmıyor. Benim gördüklerim...

 3. Kemal Bolat Kemal Bolat

  çocukların sosyal medya kullanımı en azından ebeveynleri tarafından kontrol edilmeli. ya da sınırlandırılmalı..

 4. Ayse Erk Ayse Erk

  Sosyal medya yoluyla son dönemde sıklıkla siber zorbalığa maruz kalabilmekte çocuklar ,ebeveynler bu konuya da özellikle dikkat etmeli.

 5. Yeşim Demirkıran Yeşim Demirkıran

  Silikon vadisindeki mühendisler, çocuklarına belli bir yaşa kadar teknoloji ile tanıştırmıyor. Bizde ise 2 yaşında ki çocuğun telefon kilidini açmasını büyük bir marifet olarak algılıyoruz. Nasıl ehliyet alınıyorsa anne ve baba olmak içinde öyle bir kurs birşey olması gerekiyor. Aksi takdirde asosyal bir nesil yetişecek.