Geek’leri hedefleyen e-ticaret sitesi Mağazaloji, niş bir segmente odaklanıyor

Geek’leri hedefleyen e-ticaret sitesi Mağazaloji, niş bir segmente odaklanıyor

Hediyelik eşya dikeyinde konumlanan Mağazaloji, 2013 yılının Haziran ayında Tevfik Uyar ve Tuğçe Demirağ tarafından kurulmuş.

Girişim, ana akım alışveriş kanallarının radarı dışındaki bilim sever (ya da daha popüler tanımıyla geek’ler) kitleye ulaşmayı amaçlıyor.

Mağazaloji'de satılan ürünleri  kupa, T-shirt, poster / afiş, oyun / oyuncak, ev ve ofis ürünleri ve indirimli kitaplar altında kategorileniyor. Üye müşterilerin puan biriktirebildiği ve bu puanları karşılığında alışveriş yapabildiği Mağazaloji böylelikle müşteri sadakati yaratmayı da hedefliyor.

magazaloji-ekran-goruntusu

Siteye girdiğinizde karşınıza Tesla, Einstein, Arşimet temalı t-shirtler, pixelart gözlükler, beyin şeklinde buz kalıpları gibi sadece belli bir kitleye hitap eden ürünler bulunuyor. Meraklıları için ilgi çekici bir e-ticaret sitesi olduğunu söyleyebiliriz.

Mağazaloji, Tevfik Uyar’ın kurucusu olduğu Entropol Ar-Ge şirketinin bir markası. Şirketin sahibi Uyar, aylık online bilim dergisi Açık Bilim dergisinin kurucu editörleri arasında. Kendilerini “sorgulayıcı düşünce ve bilimsel yönteme gönül vermiş bir grup” olarak tanımlayan Yalansavar ekibinde de yer alan Tevfik Uyar’ın asıl mesleği uçak mühendisliği.

Uyar’ın profili hedef kitlesiyle birebir uyuşuyor. Zaten kendisini bir geek olarak tanımlıyor ve “bu kitleye ürün üreten işletmeler ya yok ya da yok denecek kadar az” diyor. Uyar, Mağazaloji’yi de bu ihtiyaca cevap vermek için kurmuş.

magazoloji-urunler

Mağazaloji’nin diğer kurucu ortağı olan Tuğçe Demirağ ise kendi dijital ajansına sahip bir grafik tasarımcısı. Markanın kimliğinden, paketleme konseptine, ürün tasarımlarından sosyal medya görsellerine kadar her şey onun elinden çıkmış.

Yurtdışında Mağazaloji gibi web girişimlerinin çok sayıda örneği bulunuyor. İlgilenenler bu girişimler arasında bilinirliği yüksek Thinkgeek’i görebilirler. Mağazaloji, ürünlerinin bir kısmını Türkiye’de üreterek, kullanıcılara fiyat avantajı sağlıyor. Ancak ürün çeşitliği açısından yurt dışındaki rakiplerinin henüz gerisinde. Tevfik Uyar, Mağazaloji’nin ürün gamını geliştirmenin öncelikli hedeflerinden biri olduğunu söylüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.