Geek’leri hedefleyen e-ticaret sitesi Mağazaloji, niş bir segmente odaklanıyor
E-Ticaret

Geek’leri hedefleyen e-ticaret sitesi Mağazaloji, niş bir segmente odaklanıyor

Hediyelik eşya dikeyinde konumlanan Mağazaloji, 2013 yılının Haziran ayında Tevfik Uyar ve Tuğçe Demirağ tarafından kurulmuş.

Girişim, ana akım alışveriş kanallarının radarı dışındaki bilim sever (ya da daha popüler tanımıyla geek’ler) kitleye ulaşmayı amaçlıyor.

Mağazaloji'de satılan ürünleri  kupa, T-shirt, poster / afiş, oyun / oyuncak, ev ve ofis ürünleri ve indirimli kitaplar altında kategorileniyor. Üye müşterilerin puan biriktirebildiği ve bu puanları karşılığında alışveriş yapabildiği Mağazaloji böylelikle müşteri sadakati yaratmayı da hedefliyor.

magazaloji-ekran-goruntusu

Siteye girdiğinizde karşınıza Tesla, Einstein, Arşimet temalı t-shirtler, pixelart gözlükler, beyin şeklinde buz kalıpları gibi sadece belli bir kitleye hitap eden ürünler bulunuyor. Meraklıları için ilgi çekici bir e-ticaret sitesi olduğunu söyleyebiliriz.

Mağazaloji, Tevfik Uyar’ın kurucusu olduğu Entropol Ar-Ge şirketinin bir markası. Şirketin sahibi Uyar, aylık online bilim dergisi Açık Bilim dergisinin kurucu editörleri arasında. Kendilerini “sorgulayıcı düşünce ve bilimsel yönteme gönül vermiş bir grup” olarak tanımlayan Yalansavar ekibinde de yer alan Tevfik Uyar’ın asıl mesleği uçak mühendisliği.

Uyar’ın profili hedef kitlesiyle birebir uyuşuyor. Zaten kendisini bir geek olarak tanımlıyor ve “bu kitleye ürün üreten işletmeler ya yok ya da yok denecek kadar az” diyor. Uyar, Mağazaloji’yi de bu ihtiyaca cevap vermek için kurmuş.

magazoloji-urunler

Mağazaloji’nin diğer kurucu ortağı olan Tuğçe Demirağ ise kendi dijital ajansına sahip bir grafik tasarımcısı. Markanın kimliğinden, paketleme konseptine, ürün tasarımlarından sosyal medya görsellerine kadar her şey onun elinden çıkmış.

Yurtdışında Mağazaloji gibi web girişimlerinin çok sayıda örneği bulunuyor. İlgilenenler bu girişimler arasında bilinirliği yüksek Thinkgeek’i görebilirler. Mağazaloji, ürünlerinin bir kısmını Türkiye’de üreterek, kullanıcılara fiyat avantajı sağlıyor. Ancak ürün çeşitliği açısından yurt dışındaki rakiplerinin henüz gerisinde. Tevfik Uyar, Mağazaloji’nin ürün gamını geliştirmenin öncelikli hedeflerinden biri olduğunu söylüyor.

Yorumlar (8)
 1. Deli Fikri Deli Fikri

  Zaten olan bir işi farklı bir felsefeyle harmanlamışlar, fikiri güzel.Başarılar diliyorum.

 2. Alican Alican

  Gerçekten güzel olmuş farklı bir yaklaşım..

 3. Yazarbk Yazarbk

  Bilim severlere hitap eden bir E-Ticaret sitesi. Bence çok güzel düşünülmüş. Fakat Haziran 2013'te kurulan bir site ve kategorisi hediyelik eşya. Fakat kısa bir incelememde gördüm ki ürün sayısı çok az.

  Belli bir kesime hitap ediyorsanız o kesimin aradığı hemen hemen her ürünü elinizde bulundurmanız yada bir şekilde tedarik edebiliyor olmalısınız.

  Fiyatlar açısından da çok uygun diyemeyeceğim. Standartlarda diyebilirdim ama yeni açılan, müşteri deneyimi yaşatmak mecburiyetinde olan bir E-Ticaret sitesi olduğunu düşünürsek fiyatlar biraz yüksek desek daha doğru olacaktır.

 4. Gereksiz Gereksiz

  logo çok ilginç belliki bir yerlerden destek alan bir proje.

  1. Paranoya Paranoya

   Çok iyi yakalamışsınız; Logo atoma benziyor. Bohr'dan ya da Einstein'dan falan destek alıyor olabilirler.

  2. Huseyin Huseyin

   Nasıl paranoyak bir ülke olduk

   Bu ülkede yaşamasak Gerçekten komik bir ülke :)

 5. M.akif M.akif

  buldumbuldum.com ile bunlardanistiyorum.com la aynı kategoride fakat tasarım olarak diğerleri buna göre berbat kalıyor.hem de senelerdir düzeltmediler adamlar.en sonunda doğru düzgün site tasarımı olan bir rakip çıktı.

 6. Değişik Değişik

  konsepti güzel bence, ürün seçimi fena değil