Güney Kore, 2017'de 5G'ye geçmeye hazırlanıyor
Mobil

Güney Kore, 2017'de 5G'ye geçmeye hazırlanıyor

Biz 3G internet ile henüz tam haşır neşir olmuşken, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'nın büyük bir kısmı mobilde 4G internet hızının tadını çıkartıyor.

2010 yılında ticari bir hizmet olarak 4G hızının sunmaya başlandığı Güney Kore'de ise işler dünyanın da ilerisinde yol alıyor. Belirlenen hedefin gerçekleşmesi durumunda, Güney Kore 2017 yılında 5G hızına geçmiş olacak ve sadece 1 saniyede 800MB'lık bir verinin indirilmesi söz konusu olacak.

Güney Kore'nin tüm dünyadan ileri bir hızda ilerlemesinin sebeplerinden birisi de Güney Kore hükümetinin bu alana verdiği destek. 5G hızına çıkmak için yapılacak yatırımın tam 1.5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Huawei açıklanan bir veri, 5G yatırımı için minumum 600 milyon dolarlık bir kaynağın ayrılması gerektiğini aktarıyordu. Güney Kore'nin telafuz ettiği rakam ise neredeyse bunun iki katı ve çok ciddi bir yatırım. Bu yatırımı destekleyenler arasında, Güney Kore'nin telekom devleri ve Güney Kore'nin önemli markaları da muhtemelen bulunacak. Hatta Güney Kore hükümeti yatırım konusunda SK Telecom, Korea Telecom, Samsung ve LG gibi markaların desteğini bekliyor ve bu markaların da desteğini alması çok mümkün.

Güney Kore her ne kadar 5G'ye 2017'de geçecek olsa da, son kullanıcıların 5G hızlardan yararlanabilmesi 2020'nin sonunu bulacak. Aslında bu yüksek hızlar, şu anda yavaş yavaş ortaya çıkan 4K videoların izlenmesi konusunu kolaylaştıracak ve internetteki içeriğin kalitesi gittikçe artacak. Bununla birlikte internet ortamında çalışma da çok daha rahat bir hale gelecek.

Yorumlar (5)
 1. Aydin Aydin

  Ülkemiz şartları düşünüldüğünde bize şaka gibi geliyor.

  Ttnet in de müşterileri soyan satış politikaları da cabası...

 2. Abdullah Abdullah

  başkentte şuan 3G bile zar zor çekiyor, 5G'yi düşünmek sadece tebessüm sebebi.

 3. Murat Murat

  Ama bizim 3G miz Amerika'nın 4G'sinden hızlı !!1

  1. :)) ABD Belli semtlerindeki düşük hızları örnek göstermek bişe farkettirmez.Kaldıki ABD'de 5G olduğunu farzedelim ve bizim 3G daha hızlı olsa bile Güney Kore , Japonya vb gibi ülkeler örnek alınmalı...Download , Upload saniyedeki veri hızı :)) önemli olan A-B-C ülkesinden hızlı kullanmak değil bireysel bilgisayarımda hız ve performan görmek önemli ;)

 4. Biz daha İstanbul'un önemli yerlerinde bile telefonla konuşmakta zorluk çekerken adamlar saatler içinde bütün interneti download edebilecekler.

  "Durun ben şu internet paketi fiyatını arttırayım da müşterileri biraz daha soyalım."