ABD'deki teknoloji girişimleri ne kadar yatırım aldıktan sonra ve ne zaman 'batıyor'

ABD'deki teknoloji girişimleri ne kadar yatırım aldıktan sonra ve ne zaman 'batıyor'

Şirket ve sektörlerin büyüme ivmeleriyle yatırımcıların hareketlerini analiz eden New York City/ABD merkezli araştırma şirketi CB Insights, kısa bir süre önce dikkat çekici rakamlar paylaştı.

CB Insights resmi blogunda da yayınlanan rakamlara göre ayakta kalamayan teknoloji girişimlerinin yüzde 55'i 1 milyon dolar miktarının altında yatırım alarak yaşamını sonlandırmak durumunda kalıyor. 'Batan' girişimlerin yüzde 14'ü 1 ile 5, yüzde 9'u 5 ile 10, yüzde 8'i 10 ile 25 ve yüzde 13'ü de 20 milyon doların üzerinde bir yatırım almış oluyor.

Araştırmaya göre 2010-2013 yılları arasında ayakta kalamayan girişimlerin aldıkları ortalama yatırım miktarı ise 11 milyon doların üzerinde.

yatirim-alan-sirketlerin-aldiklari-yatirim-miktarina-gore

Girişimlerin son yatırımlarını aldıktan sonraki ortalama ömrü 20 ay

CB Insights verilerinde önce çıkan bir diğer nokta da yatırım alan girişimlerin ortalama olarak 20 ay sonra faaliyetlerini durdurmaları. Hemen aşağıda da görebileceğiniz gibi girişimlerin yüzde 36'sı son yatırımlarını aldıktan 12-24 ay sonra, yüzde 35'iyse 0-12 ay sonra batıyor. Aldıkları son yatırım turunun ardından 60 ay yani 5 yıl ve üzeri hayatta kalan girişimlerin oranı ise yüzde 3.

yatirim-alan-sirketlerin-son-yatirimlari-ile-iflaslarini-aciklamalari-

En çok sosyal, pazar yeri ve reklamcılık odağındaki şirketler 'batıyor'

Gelelim CB Insights tarafından yapılan bu araştırmanın sektörel kırılımlarına. 2013 yılında 'batan' girişimlere bakıldığında yüzde 79'unun internet, yüzde 15'ininse mobil kategoride olduğunu görüyoruz. Geriye kalan yüzde 6'lık dilim de yüzde 2 şeklinde şu üç başlığa dağılıyor: yazılım, donanım, elektronik.

Sektörel kırılımın da detayına inip girişimlerin yoğunlaştığı alanlara baktığımızda ise sosyal, marketplace/pazar yeri, reklamcılık, müzik ve video başlıklarının 2013 yılı içinde en çok girişimi 'batıran' alanlar olduğunu görüyoruz.

Bu rakamları Türkiye ile kıyaslamak veya Türkiye içinde de bu rakamlar odağında düşünmek doğru olmayabilir ancak hem giriş/tohum hem de risk sermayesi seviyesindeki yatırımcılık ekosisteminin oldukça geliştiği ABD'deki durumu görmenin fayda sağlayacağı da kesin.

Araştırma ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.