İnternet şirketleri için yurt dışı pazarına bakmanın tam zamanı

İnternet şirketleri için yurt dışı pazarına bakmanın tam zamanı

Konuk yazarımız Ekim Nazım Kaya, Doğal Dil İşleme teknolojisi alanında çözüm üreten Botégo‘nun kurucusudur.

Export ConferenceDöviz riski ve kriz beklentisi nedeniyle, Türkiye'deki startup'ların yurt dışı pazarlarla ilgilenme gerekliliği 2014'te oldukça netleşmiş durumda.

14 Ocak günü, NoviCor'un düzenlediği 'ABD ve Yurtdışı pazarlara giriş' seminerinde buna yönelik adımlar konuşuldu.

Pazarlama uzmanı Dan Waldshmidt, zorlu Amerika pazarı için başarısı kanıtlanmış yöntemlerden bahsetti. Açılma oranı %1 olan tanıtım maillerinin başarı oranını %52'ye çıkarmayı başardıklarını anlattı.

Bunun yanında, ABD'de fiziksel varlığı olan bir şirket haline gelmenin avantajları konuşuldu. Amerika'nın KOSGEB'i diyebileceğimiz SBA, çeşitli ücretsiz eğitim, destek ve hibe programlarından faydalanma olanağı sunuyor. SBA'nın e-posta listesine kaydolmakta fayda var.

Bunun yanında, 2012/4 sayılı 'Döviz kazandırıcı hizmet ticaretinin desteklenmesi' hakkında tebliğ gereğince, Ekonomi Bakanlığı, bilişim sektörü firmalarına pek çok destek programı sunuyor.

Yurt dışı birim desteği, sunduğu çarpıcı avantajlar nedeniyle öne çıkıyor. Buna göre, hedef pazar olduğu için +10 puanla, dört yıl boyunca yurt dışı ofis kirasının %70'i, yıllık 200.000 Dolar'a kadar destekleniyor. Faydalanmak için, yurt dışı biriminin ortaklık yapısı itibariyle Türkiye'deki şirketle organik bağının kanıtlanması ve kiralanan alanın ofis dışında bir amaçla kullanılmaması şartı aranıyor. 6 ay öncesine kadar yapılmış kira sözleşmeleri için destek başvurusu yapılabiliyor. Destek, yurt dışında açılacak on farklı birime kadar geçerli. Co-working space adı verilen düşük maliyetli paylaşımlı ofisler de destek kapsamında... Başvuru doğrudan Ekonomi Bakanlığı'na posta ile yapılırken, ofisin desteğe uygunluğunun kontrolü, ilgili ülkedeki konsolosluğun ticari ataşeliği tarafından gerçekleştirilmekte. İki üç aylık değerlendirme ve inceleme süreci sonrasında, kira bedelinin %70'i biriktirilerek değil, belgeler zamanında teslim edilirse her ay düzenli olarak ödeniyor.

Yurt dışında ofis açmanın en büyük gider kalemlerinden birinin kira olduğu düşünülürse, 4 yıllık %70 oranında destek, ABD pazarına girmeyi deneyen şirketler için oldukça faydalı.

Bilgisayar oyunu desteği, oyunların yurt dışında pazarlanmasında her oyun için %50 oranında, 100.000 Dolar'a kadarki şu giderleri kapsıyor:

  1. Yazılım ve lisans satın alma giderleri
  2. DVD hazırlık giderleri
  3. Tüm medya kanalları ve internette yapılan tanıtım giderleri
  4. Oyunun internet sitesi giderleri

Uygulama geliştirme desteği, cep telefonu ve tablet cihazları için geliştirilen uygulamaların yurt dışı satışına yönelik komisyon giderlerini, %50 oranında ve uygulama başına 50.000 Dolar'a kadar destekliyor.

Yurt dışı tanıtım desteği, fuar, kongre, konferanslar için tanıtım, sponsorluk, katılım bedellerinin %50'sini, yıllık 300.000 Dolar'a kadar karşılıyor. Bu desteğe tercümanlık, yemek-ikram, halkla ilişkiler, çeviri, katalog, broşür, danışmanlık, yabancı dilde İnternet sitesi de dahil.

Arama motoru desteği, yurt dışına yönelik internet reklamlarının %50'sini, yıllık 100.000 Dolar'a kadar karşılıyor.

Toplantıyı düzenleyen ekipten Sistem Danışmanlık yetkilisi, bu dahil hiçbir destek programının bütçeye bir gelir kalemi olarak konmaması gerektiğini, bu miktarların siyasi gelişmelere paralel olarak ülke bütçesinden gecikmeli olarak karşılanabildiğini hatırlattı.

2012 yılında hazırlanan tebliğin tanıtım desteği başlığında Facebook ve Google Adwords reklamlarının desteklemesi, bu desteğin yenilikçi bir bürokrat ekip tarafından hazırlandığının göstergesi durumunda. Ayrıca yurt dışında pazar araştırması, danışmanlık, fuar ziyareti gibi pek çok diğer destekten faydalanmak için Ekonomi Bakanlığı'nın sitesini ziyaret etmekte fayda var.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.