Türkiye’de satılan dizüstü bilgisayarların yüzde kaçı Mac?

apple-mac-bilgisayarBir kafede ya da kütüphanede çalışırken veya ilk defa bir şirketin ofisini ziyaret ettiğinizde hiç dizüstü bilgisayarların yüzde kaçının Mac olduğunu düşünmüş müydünüz? Bu yazıda Türkiye’de bulunan dizüstü bilgisayarların tahmini olarak yüzde kaçının Mac olduğu yönünde bilgi vermesi adına sizlerle bir grafik paylaşacağız.

Aşağıda detaylarını bulabilceğiniz grafiğe göre Webrazzi PRO‘nun da veri ortaklarından biri olan Gold.com.tr‘de 2013 yılının dördüncü çeyreğinde satılan dizüstü bilgisayarların yüzde 7’sini Mac‘ler -tüm alt model dahil- oluşturuyor.

Fiyat avantajı sebebiyle Mac sahibi olmak isteyen önemli bir kesimin cihazlarını Amerika’dan getirttiğini ya da bizzat getirdiğini düşünecek olursak ülkemizdeki dizüstü bilgisayarların yüzde 10’dan fazlasının Mac olduğu tahmini yapılabilir.

Gold.com.tr’den aldığımız ve hemen aşağıda bulabileceğiniz grafiğe göre 2011 yılında Mac satışlarını tüm dizüstü bilgisayarlar ile kıyasladığımızda yılın çeyrek dilimleri için sırasıyla yüzde 3, 2, 1 ve 3 rakamlarını görüyoruz. 2012 yılında ise genele baktığımızda küçük bir büyüme ile yüzde 4, 2, 3 ve 2 rakamları ortaya çıkıyor.

Çok kısa bir süre önce geride bıraktığımız 2013 yılında ise satılan tüm dizüstü bilgisayarların 1. çeyrekte yüzde 6, ikinci çeyrekte yüzde 5, üçüncü çeyrekte tekrar yüzde 6 ve dördüncü çeyrekte de yüzde 7’si Mac olarak görünüyor.

turkiyede-satilan-dizustu-bilgisayarlarin-mac

Bir başka deyişle Gold.com.tr’de 2013 yılının Ekim-Kasım-Aralık aylarında satılan bilgisayarların yüzde 7’sini Mac cihazlar oluşturuyor. Yukarıda da değindiğimiz gibi özellikle 2012 ile 2013 yılları arasındaki artış oldukça dikkat çekici.

İstanbul’da açılacak olan Apple Store muhakkak satışlara etki edecektir

Tabii konuyla ilgili akıllara gelen detaylardan biri de Apple’ın Şubat ayı içerisinde İstanbul’daki ilk Apple Store’u açacak olması. Apple Store’un açılmasıyla birlikte Türkiye’deki bilgisayar kullanıcıları fiyat, bakım, eğitim, çeşitli özelleştirme imkanları ve yeni modellere daha erken sahip olma gibi avantajlara sahip olabilecekler. Bu durumun da Mac’in tercih oranını arttıracağı şüphesiz.

Apple’ın Mac ile ABD’deki payı yüzde 15 civarında

Bu arada ABD’deki rakamlara bakacak olursak da Apple’ın Mac ile PC pazarında 2013’ün üçüncü çeyreğinde yüzde 15 civarında bir paya sahip olduğunu görüyoruz. Bu yazı ve yazıdaki rakamlar eminim sayılarla arası iyi olan okurlarımız aklına sık sık gelecektir.

Yorumlar (15)

 1. mert meriç |

  starbucks’a git %90 mac

  Cevapla
 2. “Önemli bir kesim yurt dışından getirtiyor” diyerek Mac’lerin kullanım oranını kendince %7’den %10’a fırlatmak, Webrazzi yazılarında alışkın olduğumuz ciddiyetle ters düşmüş.

  Daha bilimsel ve daha tarafsız bir araştırma yoksa %7’nin üzerine %3 gibi (neredeyse var olan oranı bir buçuğa katlayan) bir oran eklemenin bir anlamı yok.

  Cevapla
 3. Yasin Ürütürk |

  Kaynak Gold.com.tr yüzdelerin bu şekilde çıkması çok doğal.

  Cevapla
 4. Mac %15 seviyesinde olsa da bir Mac; en ucuz olanının 3000 lira civarı olduğu düşünükldüğünde sıradan bir notebook cihaza göre tam %300 pahalı demektir.Hal böyle olunca insanlar pahalı Mac cihazlar yerine ucuz notebook cihazlara yönelmektedir.Demekki Mac dünya üzerinde yapılan bilgisayar satışlarının %40-45 civarında payına sahipmiş

  Cevapla
  • İbrahim ÖZKAN |

   Nasıl bir hesaplama yaptınız ilginç 🙂 Mac’in tercih edilmemesinde fiyatlarının pahalı olması bir etken ama bu düşük bir oran. Eğer Grafik tasarımcı değilseniz yada IOS yazılım geliştirme üzerine çalışmıyorsanız MAC bilgisayarla internete girip, bazı oyunları oynamak ve mail alıp göndermek dışında fazla alternatifiniz kalmıyor. Belirli programların dışında MAC versiyonu program bulmak çok zor, oyunlar aynı şekilde. Dolayısıyla dünya geneline de bakarsanız MAC satışları hep düşüktür…

   Cevapla
   • Ahmet Öncel |

    Hayatinda mac kullanmamis bir kullanicidan mac’in hangi amaclar icin kullanildigini ögrendik arkadaslar simdi dagilabiliriz.
    Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma sendromundan vazgecelim artik. Hadi diyelim ki kullanmadik, bari internetteki adam akilli karsilastirma sayfalarina falan bakalim.

   • ozan dikerler |

    Grafik tasarımla uğraşmıyorum. Oyun oynamıyorum ok ama iphone a uygulama falan da yazmıyorum. ama ilginçtir core2duo mac imi 3 yıldır hiç format atmadan kullanıyorum. 3 ayda bir ormat atmak için tüm günümü yiyen windowsa neden geri döneyimki?

 5. McBook C falan çıkarsalar uygun fiyata %30’lara aniden yükselir.

  Cevapla
 6. Hakan Taşova |

  Mac alacak kişi genelde Gold’u tercih etmek istemeyeceği için çok iyi rakam bence.

  Cevapla
 7. Bu grafiğe bir de Vatan Computer üzerinden bakmak gerek. %25 indirim günleriyle en uygun fiyatı onlar sunuyordu mac’lerde. Muhtemelen bu grafiğe göre şaşırtıcı bir sonuç çıkacaktır.

  Cevapla
 8. Şahsi görüşüm bir internet sitesinin baz alınmaması gerektiği.Bir çok il ve ilçede mac satan bir yer yok ama hepsinde windows satan bilgisayarcılar var.Böyle olduğunda insanlar alımlarını internete yönlendiriyor.Bu yüzden oranlar yükseliyor.Asıl rakam bence %3 yada max. %4 tür.Yurtdışından sadece mac gelmiyor windows makinelerde geliyor bence onlar pek baz alınmamalı

  Cevapla
 9. Niye mac alayım ki? Aynı donanıma sahip daha ucuz laptop alabiliyorum. Ubuntu kurarım, Windows kurarım kullanırım, hatta hackintosh 🙂

  Cevapla
 10. Eğer ultrabook fiyatları böyle giderse bende bir tane macbook alacağım.Çünkü o kategoride ultrabooklar fiyat avantajlarını önemsiz hale getiriyor.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın