Microsoft 6 haftada 3 milyon Xbox One sattı

Microsoft 6 haftada 3 milyon Xbox One sattı

Microsoft yeni nesil oyun konsolu Xbox One’ın 2013’ü 3 milyon adet satışla kapattığını blogundan resmen duyurdu. 3 milyon adet, özellikle de yıl sonu rakamı olarak düşünüldüğünde, aslında büyük oyun konsolları için çok yüksek bir rakam sayılmaz, fakat konsolun piyasaya çıkmasının üzerinden sadece 6 hafta geçmiş olduğunu hesaba kattığınızda rakam oldukça etkileyici.

13 ülkede toplam 3 milyon adet satışa ulaşan Xbox One ile ilgili Microsoft en son 11 Aralık’ta bir açıklama yapmış ve satışların 2 milyon adete ulaştığını söylemişti. Yani yaklaşık olarak ilk üç haftasında 2 milyon adet satan Xbox One, ikinci üç haftalık dönemde ise bu sayıyı 1 milyon adet daha artırmış durumda.

Bu sırada Xbox’ın en büyük rakibi Playstation tarafından yeni bir rakam gelmemiş olsa da, son açıklama bir karşılaştırma ve tahmin yapmaya imkan veriyor…

Xbox One, PS4’ü geçebilir mi?

Sony, kendi yeni nesil oyun konsolu PS4’ü Xbox One’dan 1 hafta önce, 15 Kasım’da, piyasaya sürmüş ve 3 Aralık itibariyle toplamda 2,1 milyon adet satışa ulaştığını açıklamıştı. Yıllın geri kalan kısmı ile ilgili şimdilik bir açıklama yapmış değil.

Muhtemelen çok yakın zamanda PS4 satışları ile ilgili bir açıklama da yapılacaktır fakat paylaşılan rakamlara bakıldığında Xbox One ve PS4 satışlarının birbirine çok yakın gittiğini söyleyebiliriz. Diğer yandan iki dev oyun konsolu arasındaki rekabeti etkileyen bir kaç önemli detay var.

100 dolarlık fiyat farkı

Bunlardan ilki fiyat. Xbox One’ın satış fiyatı PS4’ten yaklaşık olarak 100 dolar daha ucuz. Bu da oyun severlerin satın alma kararını etkileyebilecek kadar önemli bir fark. Buna rağmen genel olarak bakıldığında Xbox’ın en önemli pazarlardan biri olan ABD’de genellikle Playstation’ı geride bıraktığını biliyoruz. Bu sefer de farklı olmayacaktır.

Dünyanın geri kalanına baktığımızda ise Playstation arayı kapatmakta ve öne geçmekte zorlanmıyor. Özellikle de Asya pazarında Sony’nin oyun konsolunun Xbox’a göre kayda değer bir üstünlüğü bulunuyor.

Sony’nin 2013’e dair paylaşacağı rakamlar, 2014 için de fikir verecektir. Bakalım 2014’te rekabet nasıl şekillenecek...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.