Zynga, Bitcoin ile ödemeyi test etmeye başladı, Bitcoin yeniden 1000 doların üzerine çıktı

Zynga, Bitcoin ile ödemeyi test etmeye başladı, Bitcoin yeniden 1000 doların üzerine çıktı

2013 Zynga için çok iyi bir yıl olmadı. 2012’deki 70 milyonun üzerindeki günlük aktif kullanıcısının 40 milyonun altına inmesi ve gelirlerinin yüzde 30 civarında azalması 2013’te Zynga cephesinden gelen haberler arasındaydı. Diğer yandan gelirler anlamında büyük bir potansiyele sahip olan gerçek para ile kumar konusundan da resmi olarak vazgeçmesi Zynga’nın farklı arayışlara yönelmesini adeta bir zorunluluk haline getirdi.

Çok kısa bir süre önce Zynga ekibinin Reddit üzerinden bazı oyunlarında Bitcoin ile ödeme imkanını test etmeye başlamış oldukların duyurması da bu bu arayışların bir sonucu gibi görünüyor.

Yapılan açıklamaya göre Zynga şu an için 7 oyunda ve sadece sınırlı bir oranda Bitcoin ile ödemeyi test etmeye başladı. Bu uygulamanın devam edip etmeyeceği de kesin değil, fakat bu bile son zamanlarda düşen Bitcoin fiyatlarının yeniden 1000 dolar barajını aşmasına yetti…

Zynga’nın açıklamasına göre popüler Bitcoin ödeme kabul etme sistemi BitPay’e entegre olan oyunlar şunlar: FarmVille 2, CastleVille, ChefVille, CoasterVille, Hidden Chronicles, Hidden Shadows ve CityVille. Yani artık belli sayıda kullanıcı için Zynga’nın en önemli oyunları arasında yer alan “ville” serisinin büyük kısmında Bitcoin ile ödeme yapmak mümkün.

Zynga, Bitcoin ile ödemeyi test etmeye başladı, Bitcoin yeniden 1000 doların üzerine çıktı

Bitcoin’in özellikle kumar sitelerinde popüler olduğu biliniyor, fakat Zynga’nın aktif olduğu ve casual game olarak nitelendirilen oyunlarda henüz çok ciddi bir ivme yakalamış olduğunu söylemek zor. Buna rağmen Zynga ile birlikte bu durum da değişebilir ve her ne kadar sayıları düşmüş olsa da halen on milyonlarca aktif Zynga kullanıcısının Bitcoin ile ilk tanışması bu sayede olabilir.

Zynga açısından da bu hem daha geniş kitlelere ödeme imkanı sunmak, hem de ödeme konusundaki maliyetleri kısmak açısından önem taşıyor. BitPay açısından da, dünyanın en büyük oyun firmalarından biri ile yapmış olduğu anlaşma büyük önem taşıyor. 2013 yılında 100 milyon dolar değerinde işleme ev sahipliği yapan BitPay bu yeni anlaşma ile birlikte 2014 için çok daha büyük planlar yapmaya başlayabilir gibi görünüyor…

Zynga, Bitcoin ile ödemeyi test etmeye başladı, Bitcoin yeniden 1000 doların üzerine çıktı

Zynga’nın yanı sıra önemli indirim sitelerinden Overstock.com’un da Bitcoin ile ödeme seçeneklerini değerlendirdiklerine dair yapılan açıklamalar Bitcoin’in yeniden hareketlenmesine neden oldu. İlk olarak Kasım 2013’te 1000 doların üzerinde işlem görmeye başlayan Bitcoin daha sonra sert bir düşüş yaşamıştı. Zynga’dan gelen haber ise Bitcoin’in değerinin yeniden 1000 doların üzerine çıkmasını sağladı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.