Balıkesir Valiliği'nden internet kafelerdeki 6 oyuna yasak

Balıkesir Valiliği'nden internet kafelerdeki 6 oyuna yasak

Balıkesir Valiliği'nce yapılan duyuru ile internet kafelerde bazı oyunların oynatılmasına yasak geldi. Valilik sitesinde yapılan duyuruda, ilgili oyunların isimleri ile birlikte, içeriklerine ve oyun hakkında bilgilere de yer verildi.

Valilik kararıyla internet kafelerde oynama yasağı getirilen oyunlar arasında, Grand Theft Auto, Hitman, Bloodrayne 1 ve 2, Battlefield Vietnam, The Godfather 1 ve 2, Metin2 oyunları yer alıyor.

Valilik web sitesinde yasaklanacak.pdf dosya adı ile yüklenen belgede oyunlar hakkında detaylara ve oyunların yaş sınırlarına yer verilmesinin yanı sıra yapımcı firmaların isimlerine de yer verilmiş. Yasaklanan oyunların içeriklerinde, kan, yoğun şiddet, argo, uyuşturucu, hırsızlık ve cinsel temalar bulunduğu da belirtilmiş. Valiliğin hazırladığı belgedeki listeyi, aşağıda görebilirsiniz.

Screen Shot 2014-01-04 at 14.40.27

Karar internet kafeler ve oyuncular tarafından nasıl karşılanır bilinmez ancak, sadece yukarıdaki listede yayınlanan oyunlarda değil, daha pek çok oyunda benzer öğeler mevcut. Bu yüzden internet kafeler ziyaretçileri için yükleyecek oyun bulamayabilir. Yasağa gelecek tepkileri, uygulanması ve denetlenmesinin ne kadar mümkün olacağını hep birlikte göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.