Balıkesir Valiliği'nden internet kafelerdeki 6 oyuna yasak
Oyun

Balıkesir Valiliği'nden internet kafelerdeki 6 oyuna yasak

Balıkesir Valiliği'nce yapılan duyuru ile internet kafelerde bazı oyunların oynatılmasına yasak geldi. Valilik sitesinde yapılan duyuruda, ilgili oyunların isimleri ile birlikte, içeriklerine ve oyun hakkında bilgilere de yer verildi.

Valilik kararıyla internet kafelerde oynama yasağı getirilen oyunlar arasında, Grand Theft Auto, Hitman, Bloodrayne 1 ve 2, Battlefield Vietnam, The Godfather 1 ve 2, Metin2 oyunları yer alıyor.

Valilik web sitesinde yasaklanacak.pdf dosya adı ile yüklenen belgede oyunlar hakkında detaylara ve oyunların yaş sınırlarına yer verilmesinin yanı sıra yapımcı firmaların isimlerine de yer verilmiş. Yasaklanan oyunların içeriklerinde, kan, yoğun şiddet, argo, uyuşturucu, hırsızlık ve cinsel temalar bulunduğu da belirtilmiş. Valiliğin hazırladığı belgedeki listeyi, aşağıda görebilirsiniz.

Screen Shot 2014-01-04 at 14.40.27

Karar internet kafeler ve oyuncular tarafından nasıl karşılanır bilinmez ancak, sadece yukarıdaki listede yayınlanan oyunlarda değil, daha pek çok oyunda benzer öğeler mevcut. Bu yüzden internet kafeler ziyaretçileri için yükleyecek oyun bulamayabilir. Yasağa gelecek tepkileri, uygulanması ve denetlenmesinin ne kadar mümkün olacağını hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar (13)
 1. Anıl Anıl

  Yasak oyunlara değil korsan kullanıma olmalıydı. Rahatlıkla bu oyunların korsan olduğunu düşünebiliriz.

 2. Aygül Aygül

  Sansürü hiç bir şekilde desteklemesem de, zamane çocuklarının şu sanal oyun çılgınlığı konusunda hem ebeveynlere hem çocuklara eğitim verilmeli diye düşünüyorum.

 3. Emrah Emrah

  o halde bunların satışını yasaklasınlar,neymiş kötü örnek oluyormuş ,biz daha çok yerimizde sayarız

 4. Gökhan Bakan Gökhan Bakan

  Burada yasak 18 yaşından küçüklere. 18 yaş ve üzeri için uygundur yazıyor. Aslında yasaklama yok. Tedbir var.

  Başka oyunlarda vardır mutlaka ama bunlar hemen hemen her internet kafede olan ve okul harçlığı için aldığı 3-5 lirasını burada harcayan ve küçük yaşlardaki çocuklar için önlem. Güzel bir adım bence.

  Aslında doğru olan kapsamlı bir çalışma ile nasıl TV lerde semboller var 7+ 13+ vs. gibi tüm oyunlar içinde aynı semboller olmalı.

 5. Kuzey Kuzey

  18 yasindan buyuksen ve bunlari oynamak istiyorsan ne olacak? Cok sacma bir uygulama olarak goruyorum, denetimde yapilamaz. Devlet belli ki onemli isler yerine gereksiz islere yonelmis.

  1. Isa Koç Isa Koç

   zaten orada 18 yaşından büyükler için diye bir ibare var görüyorsunuz.

 6. Süper olmuş,fikir babasını tebrik ediyorum.Özellikle öğrenciler bu oyunlara öylesine kendilerini kaptırıyorlar ki,geleceklerini kaybediyorlar..Umarım diğer illere de ,oyun sayısı artarak,örnek olur...Özellikle bu cümlelerin ne anlama geldiğini,çevresinden oyun bağımlısı olanlar çok daha iyi anlayacaklar..Yada çocuklar-okul-aile-çevre bunların zararları konusunda bilinçlendirilmeli...

 7. Aydin Aydin

  Sansürün hiç birisini onaylamasak da metin2 gibi oyunların bence gerçekten yasaklanması gerekir.

 8. Muhammed Muhammed

  O değilde battlefield 4 çıktı adamlar vietnamda kalmışlar.

 9. Sezer Pamukçu Sezer Pamukçu

  Türkiye gündeminde bu hafta yasaklanma,sansür var!

 10. Devletlûm Devletlûm

  Aslında mantılıdır.Çünkü bazı oyunlarda çok fazla şiddet,cinsel ve insanda (özelliklede çocuklarada) bağımlılık yapan zararlı içerikler dolu.Bir çok ailede çocuğunun internet kafelerde oyunlara bağımlı olup gerçek dünyayı unuttuğundan şikayetçi.Keyfi olmadığı sürece internet kafelerde bu tür uygulamalar desteklenmelidir.

  1. Salih Aktaş Salih Aktaş

   şiddet olmayan oyun söyleyin % 90 her oyunda şiddet var ne alakasız saçma bi uygulama

   tüm oyunların hepsine uygulasınlar herkes kurtulsun internet kafelerde batsın yazık uğraşacak başka bişey

   bulamamışlar mı ?

 11. Mehmet Akif AKTAŞ Mehmet Akif AKTAŞ

  İşin bir de tuhaf bir yanı var ki. Metin2 GameForce'a ait, EA Games'e değil.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri