Akıllı ev sistemlerinde Nest'in duman dedektörüne yeni rakip : Birdi

Akıllı ev sistemlerinde Nest'in duman dedektörüne yeni rakip : Birdi

Apple'dan ayrılan Tony Fadell'in kurduğu akıllı ev sistemleri girişimi Nest'in duman dedektörünü sizlerle daha önce paylaşmıştık.  Toplam 80 milyon dolar yatırım alan akıllı ev sistemlerinin en önemli oyuncularından Nest'e rakip yeni girişimlerde ekosistem dahil olmaya başladı.

Akıllı ev sistemlerine yeni adım atan girişimlerden birisi de Birdi. Topluluk destekli fonlama yöntemi olan indiegogo'da tanıtılan Birdi özellikleri yönüyle rakibi Nest'ten farklılaşıyor. Birdi duman algılamanın yanında nem, hava sıcaklığı, polen yoğunluğunun da aralığında bulunduğu havanın tüm özelliklerini bildiriyor.

Özellikle hava kirliliğini, nemi ve sıcaklığı ölçmesiyle uyku kalitesine kadar katkıda bulunabilecek olan Birdi her biri için ayrı uyarı verebiliyor. Mekan içerisinde yer alan kablosuz ağdan bağlanarak iletişim sağlayan cihaz akıllı telefonla sürekli iletişim halinde. Acil durum haricinde "rahatsız etme" seçeneği de bulunan cihazın dikkat çeken özelliklerinden birisi de sadece kullanıcıları değil komşuları da  uyarıyor olması.

Ürünün seri üretimi için 50 bin dolara ihtiyaç duyan girişim, şimdiden 23 bin dolardan fazla rakama ulaşmış. Hedefine ulaşması için 30 günü kalan girişimin ürünlerinin satış fiyatı 89 dolardan başlıyor. Birdi'nin rakibi Nest'e göre daha fazla özelliği daha uygun fiyata sunmasının avantajıyla hızlı ilerleme göstereceğine inanıyorum.

Nesnelerin internetinin yeni örneklerinden olan ürünle ilgilenenler web sitesine buradan ulaşabileceği gibi indiegogo'da yer alan kampanya sayfasına buradan ulaşabilirler.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.