Websitenizin sosyal medya optimizasyonu için pratik öneriler

Websitenizin sosyal medya optimizasyonu için pratik öneriler

Konuk yazarımız Özgür Alaz, aynı zamanda Useful Kuluçka Merkezi'nde websitelerinin sosyal medya optimizasyonunu sağlayan optlook.net çözümünü geliştiriyor.

sosyal-medya-optimizasyonuSosyal medya çalışmaları deyince aklımıza hep "Facebook’ta ne yapacağız?", "Twitter’da ne yapacağız?" gibi sorular geliyor. Ancak,  websiteniz ilk ve en önemli sosyal medya aracınız olduğunu söylesem şaşırır mısınız? Gelin biraz yakından bakalım.

Hergün websitenizde onlarca kişi sayfalarınızı beğeniyor, paylaşıyor veya tweetliyor. Websitenizin sosyal medyadan gelen trafiğinin önemli bir bölümünü bu paylaşımlar sayesinde oluşuyor. Sosyal medyaki görünürlüğünüzse, bu trafikten onlarca kat daha fazla. Belki de websitenizi ziyaret eden kişilerden daha fazlası, sizi sosyal medyadaki bu paylaşımlar sayesinde görüyor.

Marka algınız da bu paylaşımlar sonucunda oluşuyor. Peki, websitenizin sosyal ağlarda nasıl göründüğüne hiç dikkat ettiniz mi? Başarılı şirketler, sosyal medya görünümlerine özel önem vererek, rekabette bir adım öne çıkıyor.Gerçek fırsat, tam olarak burada bulunuyor.

Websitenizin sosyal medya görünümünü optimize ederek sitenize sosyal medyadan gelen trafiği arttırabilirsiniz. İnsanlar, sayfalarınızı beğendiği zaman nasıl görüneceğini belirleyebiliyorsunuz. Bu iş yazılım takımının işi değil, aslında pazarlama takımının işi olmalıdır. Bu konuda uzun süredir çalışmalar yapan, testler yapan ve sonuç alan birisi olarak size bazı pratik bilgiler paylaşmak istiyorum.

  • Paylaşım metinlerini yazarken bu soruyu aklınızdan çıkarmayın: "İnsanların markanızı arkadaşlarına tavsiye ederken ne demesini istersiniz?" Paylaşım metinlerinizi robotlara yönelik yazmıyoruz, insanlara yönelik yazıyoruz. Bu yüzden içinde tavsiye barındıran, paylaşan kişinin arkadaşlarını motive eden metinler seçilmelidir.
  • Görsel herşeydir. Sosyal medya paylaşımlarında kullanılacak görselleri belirleyebiliyoruz. Bunu yapmazsak, rastgele görseller ile paylaşım yapılmaktadır. Buradaki görselleri poster tasarımı olarak görün. Büyük görseller, doğru boyutta ve ilgi çekici görseller kullanmalısınız. Eğer, kullandığınız görseller, sosyal ağlar için doğru boyutta değilse, paylaşımlarınız küçük boyutta gözükecektir.
  • İçeriğiniz için doğru Twitter cards’ı aktive edin! Twitter cards birçok içerik türüne göre farklı özellikleri bulunmaktadır. Siteniz ve içeriğiniz için en uygun Twitter cards’ı belirleyip, bunu kullanın. Twittercards ile yapılan paylaşımlarda geridönüşler 4-5 kat daha fazla olmaktadır.
  • Sosyal medya paylaşım metinlerini sabit olarak düşünmeyin. Burası aslında sizin reklam mecranızdır. Farklı kampanya dönemlerinde, buradaki metinleri değiştirin, kampanyalarınızı duyurun. Insanlara satın almak ve sitenizi ziyaret etmek için sebepler sunun.
  • Hem Twitter’da hem Facebook’ta bir kişi sayfanızı paylaştığı zaman, hemen ardından o kişiyi markanızı sosyal ağlarda takip etmeye yönlendirebilirsiniz. Çok küçük nir ayrıntı gibi gözükebilir ama markanızı seven kişileri topluluğunuza katmanız çok önemlidir.
  • Sosyal medya paylaşım metinlerini ayda bir kontrol edin. Hatalı sayfaları belirleyin. Yanlış boyutlu görseller, eksik metinler, uzun metinler gibi birçok sebepten dolayı hatalı metinlerle paylaşımlar yapılabilmektedir.
  • En fazla paylaşılan sayfalarınızı analiz edin! Siteniz sayfalarının hangi sosyal ağlarda, nasıl bir paylaşım performansı gösterdiğini analiz edin. En çok paylaşılan sayfalarınızı analiz edin, kullanıcılarınızın hangi sayfaları ilgi çekici ve dikkate değer bulduklarını görün. Bu sosyal paylaşım trend datası içerikleriniz, ürünleriniz ve markanız hakkında size önemli bir iç görü kazandıracaktır.

Size ilham vermesi için, sosyal medya görünümü mükemmel olan birkaç örnekle yazımıza devam edelim.

tnw

TheNextWeb'in Facebook paylaşımlarına baktığımız zaman büyük boyutlu görsel dikkatimizi çekiyor. Her makale için sosyal medya özeti yazılmış. Böylece, bu paylaşımı gören kişiler haberi daha çok tıklıyor. Ayrıca Facebook metatagleri de tam. Her yazının yazarının kim olduğu paylaşım üzerinde gösterilmiş.

sayac-ozgur-alaz

Webrazzi’nin Facebook görünümüne baktığımız zaman büyük boyutlu görsel kullanması dikkatimizi çekiyor. Meta tag alanları başarılı bir şekilde kullanılmış. Başlık ve açıklama kısımlarındaki metinler tam olarak yazılması, paylaşımların görünen kişiler tarafından net olarak görünmesini sağlıyor.

ozgur-fab

Fab.com’un ise açıklama metinlerini çok beğeniyoruz. Açıklama metinlerinde, insanlara, Fab’ın farkını ve Fab’dan neden alışveriş yapmamız gerektiği anlatılıyor.

fab-ozgur2

Yine Fab’ın ürün sayfalarına bakalım. Açıklama metinleri sanki insanlarla konuşuyor. Reklam metni gibi yazılmış

Bu örneklerle, sizi şampiyon şirketlerin, gizli silahı ile tanıştırdık. Bahsettiğimiz prensipleri uygulayarak, hem sosyal medya görünümünüzü iyileştirebilir hem de buradan gelen trafiği katlayabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.