Sanalpazar KOBİ'lerin ilanlarını Google ürün listeleme reklamlarıyla öne çıkarıyor
E-Ticaret

Sanalpazar KOBİ'lerin ilanlarını Google ürün listeleme reklamlarıyla öne çıkarıyor

E-ticaret her geçen gün artan pazarlama maliyetleriyle oyuncuları daha da büyümeye zorluyor. Süreç boyunca kapanmalarla birlikte birleşmelerde söz konusu olmasına karşın KOBİ'lerin ürünlerini satabilecekleri pazar yerleri büyüyerek yollarına devam ediyor.

Küçük ve orta boy işletmelerin internette satış yapabilmesi için önemli bir görev üstlenen pazar yerlerinin önemli örneklerinden birisi olan Sanalpazar.com satıcıların reklam yapabilmesi için Google'ın geçtiğimiz sene devreye aldığı ürün listeleme reklamlarını devreye aldı.

Özellikle arama sonuçlarında ürünleri detayıyla birlikte listeleyen bu reklam modelinde kullanıcı ürünü fiyatı ve görseliyle birlikte gördüğü için tıklamalar satın almaya daha yakın oluyor.

google-urun-listeleme

Arama sonuçlarında yazı temelinde reklam sonuçları çıkaran Google'ın ürün listeleme reklamları görselliği ve fiyat karşılaştırılabilmesiyle kullanıcının daha da dikkatini çekiyor. Biraz daha detaylı bakacak olursa Google'ın geçen sene hizmete aldığı reklam modeliyle ABD'de fiyat karşılaştırma sitelerinden daha yüksek oranda trafiği e-ticaret sitelerine yönlendirdiğini Comparison Shopping raporunda görmemiz mümkün.

Google ürün listeleme reklamları yapmak için izlenmesi gereken yol bilgi ve zaman gerektiriyor. Küçük girişimciye bu hizmeti sunmaya başlayan Sanalpazar KOBİ'nin üzerinden önemli bir yükü alırken satışların artmasını sağlayarak hem girişimciye hemde kendine önemli bir fayda sağlamış oluyor.

Yorumlar (7)
 1. Burada dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri kullanıcının aradığı ürün ile listelenen ürünün olabildiğince eşlenebilmesi. Kullanıcının örnekteki gibi ürün yerine kategori araması durumunda ("ABC mobilya, XYZ model araba yatak" yerine doğrudan "yatak araba" olarak araması durumunda)Google üzerinden tıklanan ürün sayısının artmasına sebep olabiliyorken (maliyetin artması)aynı şekilde hedef sayfadaki ürün'ün istediği kriterlere uymaması hemen çıkma oranını arttırıp dönüşüm oranının düşmesine sebep olabiliyor. Bu nedenle kendi kullanımlarımdan tecrübem doğrultusunda genel aramalardan ziyade özel aramalarda kullanılması gereken bir özellik.

  *Tabii ki her site, her kategori için bu durum değişebilir, Google'da algoritmasını iyileştirdikçe daha iyi sonuçlar alınacaktır. Ben kendi tecrübemi paylaşıyorum :)

 2. Çok büyük iş yapmışlar.

 3. Cafer Alkan Cafer Alkan

  Google'nin yeni reklam altyapısıyla iş yapmanın neresi haber anlamadım?

  Bu altyapıyı kullanan tüm e-ticaret siteleri haber olacak mı?

  1. Kamil Deren Kamil Deren

   Bu yazıda konu tam anlatılamamış.

   sanalpazar.com'u incelerseniz olay orada.

   http://www.sanalpazar.com/attribute_ads.php

   Teorik olarak Ayşe Teyze'nin yaptığı reçelleri sanalpazar.com üzerinden işin teknik tarafında bulaşmadan Gooogle PLA'ye açma imkanı olmuş oluyor.

   Daha yazarsam reklam yapmış gibi olcak ... incelersiniz işte.

 4. Volkan Küçük Volkan Küçük

  yakında google sonuç sayfalasında ilk 3'den sonra çıkmak pek de önemli olmayacak. Google üst kısımları reklamlar, haberler, görseller ve şimdi de alışveriş sonuçları derken panayıra çevirmeye başladı.

 5. Google da yandexleşiyor galiba

 6. aktifsepet.com Google Merchant sisteminde ilk çıktığı günden beri var ama ne himetse sanal pazar 1 yıl sonra bu altyapıyı kullanmış haber olmuş :)