Cinemaximum, Mybilet ile anlaşmasını sonlandırarak online bilet satışları için MarsGate.com.tr'yi açtı
E-Ticaret

Cinemaximum, Mybilet ile anlaşmasını sonlandırarak online bilet satışları için MarsGate.com.tr'yi açtı

2001 yılında kurulan Türkiye'nin en büyük sinema grubu Mars Sinema, online bilet satışlarında uzun zamandır birlikte çalıştığı Mybilet'ten ayrıldı.

Cinemaximum adıyla hizmet veren Mars Sinema online bilet satışlarını yeni açtığı MarsGate.com.tr'den üzerinden izleyicilere sunuyor. Cinemaximum'un çıkışını Mybilet için önemli bir kayıp olarak görmemize karşın ikilinin neden ayrıldığı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Cinemaximum'un bildiğimiz kadarıyla bilet satışları için komisyon ödemediği ve Mybilet'in izleyicilerden aldığı hizmet bedeli üzerinden pay aldığı modelde, MarsGate.com.tr'nin açılması ve bilet fiyatlarını ekstra hizmetle satılması Mars Sinema'nın gelir artırma yönünde bir adımı olarak nitelendirilebiliriz.

marsgate-ekran-goruntusu

Marsgate'in hakkımızda sayfasında 2013 yılında faaliyet göstermeye başlayan, sinema ve etkinlik bileti satmak amacıyla kurulan bir e-ticaret sitesi olduğu ve izleyicilerin Cinemaximum sinemaları için sinema bileti alabileceği belirtilmiş. İzleyiciler için filmin fragmanı ile birlikte, detayları ve en yakın sinema salonu içeriği sunan MarsGate üzerinde bilet satın alınabilmesine karşılık rezervasyon seçeneği mevcut değil.

Cinemaximum'un Mybilet ile yollarını ayırması ile bilet satış gişeleri önünde oluşan kuyruğu azaltan Mybilet kiosk hizmeti de durudurulmuş oldu. Cinemaximum üyelerine attığı e-posta ile duyuru yaparak MarsGate üzerinden satın alma yapabileceklerini belirtti.

cinemaximum

Cinemaximum'a biraz daha detaylı bakacak olursak, İş Girişim Sermayesi’yle 2003 yılında ortaklık gerçekleştiren Mars Sinema iki yıl sonra Tepe Cinemaxx'ı satın alarak büyümesini devam ettirmiş ve sonrasında dünyanın önemli girişim sermayelerinde Amerikalı Colony Capital şirkete ortak olmuştu. Ortaklığın ardından 3 kat büyüdüklerini belirten Mars Sinema'dan Colony Capital çıkışını yaparken yeni ortağı Actera Group oldu. 2011'de rakibi AFM sinemalarını da bünyesine katan Mars Sinema şu an sektörün en büyük oyuncusu.

Şirketlerden konu ile ilgili açıklama geldiğinde sizin paylaşıyor olacağız.

Yorumlar (13)
 1. Marsgate nasıl olur bilmem ama, mybilet çok sıkmaya başlamıştı. Son bilet alma denememde, sinemaya koydukları cihazla almaya çalıştığım 3 bileti 3 denemede alamamıştım. Her seferinde de almaya çalıştığım biletleri 15 dakika boyunca bloklamış, dolayısı ile Açlık Oyunları'nı izlemeye gelenler 9 güzel yeri alamamışlardı.

 2. Oguzhan Oguzhan

  Bekleniyordu

 3. Mybilet'in hizmet bedelinden sıkılmışken başlığı okuduğumda sevinmiştim artık extra hizmet bedeli ödemeden mi alcıaz diye biletleri ama büyük hüsran yaşadım. Mars kendi sitesinde saattığı bilete de extra hizmet bedeli alıyorsa daha ne denir bunlara Allah gözlerini doyursun.

  1. Mybilet'ten beterler hemde. Yazık günah cidden ya. Yaşasın başkasinema!

  2. Bilirkişi Bilirkişi

   Aracı kurumu aradan çıkarıp extra hizmet bedelini kendi cebine indirmeye çalışan zihniyet takdire şayan gerçekten. Yeni site yaptık masrafa girdik şöyle bir köşeye de "bağış yap" butonu koyalım dememişler neyseki. Tekelleşemeyesiceler!..

 4. Çağdaş Yildirim Çağdaş Yildirim

  Mybilet'ten kurtulduk derken şimdi Mybileti çok ararız. Nasıl kötü bir sistem kurulabiliriz demişler ve çok başarılı olmuşlar ! Hizmet bedeline bakmak için giriş yaptım ancak onda da hüsran ! Gişelerde ki yoğunluk uzun süre devam eder.

 5. Mars ayrıldı ayrılmasına ama extra ücretlerle yine kaybettiği parayı çıkarağa benziyor.

 6. Ben mi bulamadım yoksa tam/öğrenci ayrımı mı yok bilmiyorum ama, mybiletin hizmet bedellerini kendi ceplerine indirmek için yaptıkları bariz bir hamle olmuş. Bunun tekelleşmesine izin veren rekabet kurulu utansın bence!

 7. Açgözlülüğün sonu yok! Mybilet'ten her bilet alışımda canım sıkılıyordu, şimdi her sinemaya gidişimde canım sıkılacak. Zaten bu AVM sinemaları sayesinde bir yandan sinema pahalılaştı, öbür yandan da yılların salonları kapandı. Yazık, çok yazık.

 8. Göktuğ Göktuğ

  Cinemaximum Meydan gişeleri tıka basa insan dolu. Websitesi iğrenç. Mobil uygulama patlamış. Kiosk desen zaten yok.

  Bence mükemmel bir iş yapmışlar!

 9. Bence parası olup ta yatırım yapmak isteyen firmaların bir an önce bu piyasaya girmesi lazım. Parayı götürmeleri için yapmaları gerekeni yazıyorum:)

  Anadolu yakasında Ataşehir-Ümraniye civarı 1 yada 2 adet Büyük IMAX salonu olan bir sinema açılırsa paraya para demezler. Marmara forumdaki IMAX salonunu yazmıyorum o İstanbul dışı sayılır:) Milyonlarca insanın yaşadığı şehirde 1 tane IMAX salonu var. Benim param olsa ben girerim bu işe. Bence düzgün bir şekilde açılırsa %100 kar edecek bir girişim. Mars grubunun açgözlülüğünden dolayıda artık sinemalarınada gitmiyorum. İstanbul'un çeşitli yerlerinde ufak tefek sinemalar var. Artık onlara gidiyorum.

  1. Haklısınız bence tüm sinema severler de aynısını yapmalı

 10. Bilet gişesinde adam çalıştırmadan bilet aldığınız halde bir de komisyon ödemek bana hep saçma geldi. Ama MyBilet buradan para kazandığı için katlandım. Şimdi Mars'ın kendi sinemasında online bilet satışından komisyon alması daha da ötesi filmleri 30 dk sonra başlatıp bir de bize 30 dk zorla reklam seyrettirmesi zaten fahiş sinema fiyatlarıyla (herhalde dünyanın en pahalı bileti USD kuru yükselince biraz daha makul görünse de) tam bir soygunculuk. Bana kalırsa Mars'ı bir süre protesto edip gitmemek en doğrusu