İki ay önce 50 milyon dolar yatırım alan Flipboard’a ikinci 50 milyon dolar geliyor

İki ay önce 50 milyon dolar yatırım alan Flipboard’a ikinci 50 milyon dolar geliyor

İlgilendiğiniz alandaki online haberleri bir dergi formatında takip etmenizi sağlayan Flipboard büyümeye devam ediyor. Bundan kısa bir süre önce 50 milyon dolarlık bir yatırım alan sosyal dergi uygulaması, aradan 2 ay geçmeden ikinci 50 milyon dolarlık yatırım turunu tamamlamak üzere.

Özellikle kullanıcıların kendi dergilerini oluşturmasına yönelik özelliğini devreye almasının ardından çıkışını daha da hızlandıran Flipboard, şu anda yaklaşık 90 milyon kullanıcıya sahip. Büyümesini sürdürmek için ihtiyacı olan yatırımın bir kısmını elde eden derginin ikinci 50 milyon dolarlık yatırımı ise aslında bir önceki yatırımın devamı olma özelliği taşıyor…

Flipboard’un aldığı toplam yatırım 161 milyona ulaşıyor

Fortune’un haberine göre Flipboard aslında bir önceki turda 50 değil 100 milyon dolarlık bir yatırım alma niyetindeymiş. Fakat yatırım turunu yöneten Rizvi Traverse Management’ın yatırımcılarının zamanlama ihtiyaçlarındaki bir farklılık yatırımın iki parçada gerçekleşmesine neden olmuş. Yani bu anlamda pratikte iki farklı 50 milyon dolarlık yatırım gerçekleşiyor olmasına rağmen, aslında Flipboard toplamda 100 milyon dolarlık yatırım turunun ikinci kısmına geçmiş gibi görünüyor.

İkinci 50 milyon dolar ile birlikte 2010 yılında kurulmuş olan Flipboard’un almış olduğu toplam yatırım miktarı da 161 milyon dolara ulaşmış olacak. Değerlemesi de daha önce aktardığımız gibi 800 milyon dolar seviyelerinde.

İçerik siteleri için önemli bir trafik kaynağı haline gelmiş olmasına rağmen Flipboard’un tüm yayıncıları memnun ettiğini de söylemek pek mümkün değil. Büyük yayıncılarla özel gelir paylaşımı anlaşmaları yapan Flipboard’a küçük yayıncılar tarafından gelir paylaşımında dengesizliğe neden olduğuna dair artan eleştiriler dijital dergi uygulamasının şu sıralardaki en büyük sorunu gibi görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.