Eric Schmidt: “İnternetteki devlet sansürü 10 yıl içinde sona erecek”

Eric Schmidt: “İnternetteki devlet sansürü 10 yıl içinde sona erecek”

İnternetin doğası gereği özgürlükçü bir iletişim kanalı olmasının herkesi memnun ettiğini söylemek pek de mümkün değil. Dünya çapında özellikle baskıcı rejimlere sahip ülkelerde internetin geleceğine dair en büyük endişe devlet sansürü şeklinde karşımıza çıkıyor. Devletlerin vatandaşlarına internet üzerindeki çeşitli içerikleri yasaklaması veya bazı durumlarda da dünyanın geri kalanından saklamaya çalışması giderek artan bir şekilde karşılaştığımız durumlar.

Bu alandaki Çin gibi en büyük örneklerde bile devletlerin yüzde 100 başarılı olduğunu söylemek mümkün değil. Kullanıcılar her seferinde bilgiyi yaymak veya bilgiye ulaşmak için bir yol bulabiliyorlar.

Google’ın CEO’su Eric Schmidt bir üniversitede yaptığı konuşmada devlet sansürünün çok geçmeden geçerliliğini yitireceğini ve devletlerin kişisel mahremiyet ihlalleri ile mücadelenin tek yolunun verileri şifrelemekten geçtiğini söyledi…

Teknoloji devlerleri mahremiyet atağında

Son zamanlarda teknoloji devlerinin en büyük sorunlarından biri NSA ile ABD hükümetinin kullanıcıları takip etmesi haline geldi. Firmaların büyük kısmı buna kendi önlemlerini geliştirerek devletlerin veya art niyetli kişilerin kullanıcıların verilerine erişmesini engellemek için çalışmaya başladılar. Hatta Google Analytics’te daha önceden görünen anahtar kelimelerin yerini “not provided” ifadesinin almaya başlamasının başlıca nedeni de zaten bu.

“Çare şifreleme”

Schmidt, devlet sansürü ile devletlerin dijital ortamlarda kullanıcı mahremiyetini ihlal etmesini paralel olarak değerlendiriyor. Her ne kadar bunun ne şekilde gerçekleşeceğini net olarak açıklamasa da önümüzdeki 10 yıl içerisinde devlet sansürünün sona ereceğini söylüyor.

Mahremiyet alanında ise devletleri kullanıcıların kişisel bilgilerinden uzak tutmanın tek yolunun ise şifrelemeden geçtiğinin altını çiziyor. “Kullanıcıların zaman içerisinde daha güçleceğini ve sansürcülerin kaybedeceğine inanıyorum” dien Schmidt kendilerinin sistemlerindeki şifreleme yöntemlerini geliştirdiklerini ve tüm sektörün de aynı şekilde sistemlerini güçlendirmeye devam ederek kullanıcı mahremiyetini güvence altına alacağını düşündüğünü belirtti.

Peki sizce gerçekten şifreleme mahremiyet için tek yol olabilir mi?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.