Facebook’un içerik sitelerinde yönlendirdiği trafikte büyük artış var
Sosyal Ağlar

Facebook’un içerik sitelerinde yönlendirdiği trafikte büyük artış var

Dün sizlere bir haber kaynağı olarak sosyal medyanın gücünden bahsetmiştik. Toplam 11 farklı sosyal ağ sitesinin habere erişmek için kullanıcılar tarafından nasıl kullanıldığını içeren o yazıda Facebook’un da özel bir yeri vardı.

Aslında Facebook’un haber siteleri gibi içerik odaklı siteler için önemi her zaman büyüktü. Fakat bir araştırma özellikle son dönemde bu önemin çok ciddi oranda artmış olduğunu gösteriyor.

200’ün üzerinde yayıncının web sitesinin trafik kaynaklarının incelenmesi ile birlikte ortaya çıkan duruma göre Facebook’un Ağustos ayından bu yana içerik sitelerine yönlendirdiği trafikte tam yüzde 69 oranında bir artış söz konusu...

Artış Ağustos’ta başladı

Aralarında Huffington Post, The Onion ve TMZ gibi farklı sitelerin bulunduğu bu ağ toplam olarak aylık yaklaşık 300 milyona yakın ziyaretçiye sahip. Ölçümlemelere göre bu 200 site tarihinde ilk kez Ağustos ayında Facebook’tan 100 milyon yönlendirmeye ulaşmış. Ekim ayında ise bu oran 150 milyona çıkmış. Yani çok kısa bir süre içinde çok ciddi bir artış söz konusu.

200'ün üzerindeki sitenin istatistiklerinde 2011'den bu yana Facebook'tan gelen trafikteki artış net bir şekilde görülebiliyor.
200'ün üzerindeki sitenin istatistiklerinde 2011'den bu yana Facebook'tan gelen trafikteki artış net bir şekilde görülebiliyor.

Karşılaştırma için Webrazzi’nin Facebook’tan gelen trafiğine baktığımızda biz de Ağustos’ta bir artış ve ardından Eylül ayında daha ciddi bir artış görebiliyoruz. Ekim ayında bu artış azamış olsa da, Kasım ayı sonunda daha da yüksek bir orana ulaşacağı görünebiliyor.

Son bir yılda Facebook’tan yönlenen trafik yüzde 170 arttı

Bu artışın Ağustos ayında başlamış olması ise tesadüf değil. Hatırlayabileceğiniz gibi Facebook Ağustos ayında haber akış algoritmasında önemli değişikliklere gitmiş ve kullanıcılara daha çok ilgilenebilecekleri içerikleri zaman faktörünün etkisini azaltarak sunmaya başlamıştı. Bu da kullanıcıların Facebook üzerinde daha fazla ilgili içeriği görebilmelerini ve dolayısıyla tıklayabilmelerini sağlıyor.

Facebook içerik sitelerinin bu yeniden yapıdan daha fazla faydalanabilmesi için bazı ipuçları da paylaşmış ve burada da son 1 yıl içerisinde içerik sitelerinin Facebook üzerinden elde ettikleri trafiğin yüzde 170 oranında arttığına değinmişti.

Bu gelişme yayıncıların için oldukça büyük önem taşıyor. Facebook’un yeni haber akışı algoritması lehinize çalışıyor ve sitenizden içerikleri Facebook üzerinden paylaşmak konusuna biraz daha önem verdiğini taktirde bu artık toplam trafiğinize daha fazla oranda fayda sağlama potansiyeli taşıyor.

Yorumlar (6)
 1. facebook son yaptığı güncellemede trafikler vasat durumda, biraz araştırma yaptığınız zaman çok iyi anlayacaksınız, haber siteleri ağlıyor trafikler ve rank değerleri düştü. facebook sayfalar da gösterimleri düşürdü bununda en başlıca sebebi facebook reklamlarına dayanıyor, yeter artık beni yediğiniz, benden yedikleriniz bırakında birazcık da ben yiyeyim diyor.

  1. Kesinlikle öyle.örneğin 10 bin kişi var sayfada paylaşıyosun sadece 1.000 kişi görebiliyor içeriği.

 2. Yaşar Güner Yaşar Güner

  çok yanlış zamanda yayınlanan bir yazı olmuş bence dün yeni güncelleme ile dipte şuanda trafikler.

  1milyonluk sayfadan erişim 250 lerde.

  Dün gece biraz daha yükseldi ama eskisiyle tartışmasız karşılaştırılamaz..

 3. Eskisine göre çok daha kötü durumda olduğunu söyleyebilirim. 750.000 kişilik sayfamdan 50.000 ziyaretçi çekebilirken, şu an 10.000 zor geliyor.

 4. Ben de katılmıyorum bu habere.Kendim merak ettim.c2.me de insanlara sordum.''Hangi spor sitelerini takip edersiniz'' diye çoğu facebooktan takip ediyormuş.Linke tıklayıp sitelerden haber okuyan pek yok.

 5. Beşiktaş Haberleri Beşiktaş Haberleri

  Facebooktan trafik yönlendirme dönemi 2 Aralık 2013 tarihi itibariyle sona erdi. Link gösterimleri şu an maksimum %6 seviyelerinde.