Ekranı eğimli bir iPhone kullanmak ister miydiniz?
Mobil

Ekranı eğimli bir iPhone kullanmak ister miydiniz?

Ekranı eğimli bir iPhone kullanmak ister miydiniz?Apple, ürünleri konusunda çok fazla risk almayı tercih eden firmalardan biri değil. O yüzden de iPhone piyasaya çıktıktan sonra çok uzun süre temel seviyedeki geliştirmeler dışında çizgisini korumuştu. Bu anlamda Steve Jobs sonrası en önemli yenilik ise plastik kasalı iPhone 5C’nin piyasaya sürülmesi oldu.

Her ne kadar iPhone 5C en azından şu ana kadar bekleneni verememiş olsa da, görünüşe göre Apple en azından kendi açısından radikal olarak değerlendirebilecek bir yenilik ile hali hazırda başarılı olan ürününü geliştirmeyi sürdürmek istiyor.

İddialar bir sonraki iPhone’un sadece daha büyük değil, kavisli bir ekrana sahip bir modele sahip olabileceği yönünde…

Bloomberg’in kaynağına göre Apple, 2014’ün ikinci yarısında piyasaya iki yeni iPhone sürmeyi planlıyor. Bunlardan birinin ekranı 4,7 inç olurken, ikincisi daha büyük 5,5 inçlik bir ekrana sahip olacak. Aslında büyük ekranlı iPhone söylentileri pek yeni değil. Fakat iPhone’un eğimli bir ekrana sahip olma iddiası oldukça yeni ve dikkat çekici.

Ekranın eğimli olması sadece estetik bir karar değil. Bu sayede ekranın kullanabilir alanı da artacak ve özellikle oyunlarda bu fark yaratabilecek bir özellik olabilir. iPhone’un yeni ekranlarının ayrıca farklı seviyelerde basınç algılama özelliği ile geliştirilmesi yine başta oyunlar olmak üzere pek çok farklı uygulama için ilginç kullanım alanlarının önünü açabilir.

Bu arada Apple’ın bu tarz bir cihaz için patentinin hazır olduğunu da anımsatalım.

Akıllı cihazların işlevsellik açısından bir sonraki adıma geçebilmeleri ve oyun alanını genişleten giyilebilir teknolojilerle rekabet edebilir hale gelmeleri için bu tarz geliştirmeler eninde sonunda kaçınılmaz görünüyor. Bunlar Bloomberg’in kaynaklarının iddialarına göre 2014’e yetişir mi o kesin değil ama önümüzdeki dönemde hem Apple, hem de rakiplerinden bune benzer pek çok haber duyacağız gibi görünüyor...

Konsept Görsel: MyVoucherCodes

Yorumlar (3)
  1. Ekran büyüklüğü kabul görebilir ki beklentim o yönde ancak eğimli ekran hiçte güzel durmuyor. Benim gibi sırf ekran küçüklüğünden Samsungu seçenler sanırım azımsanmayacak düzeydedir. Apple ekranı büyütürse aynı oranda müşteri potansiyelini de büyütecektir diye düşünüyorum.

  2. büyük ekran olabilir belki ama bence kavisli ekran tam anlamıyla berbat.bana göre iphone u iphone yapanlardan biri de tasarımı.Eğer örnekteki gibi kavisli bir tasarım seçilirse Apple için büyük bir çöküş olur.

  3. Kavisli ekran fikri neredeyse tarihe gömülecek olan öne doğru bombini tüplü televizyon ekranlarını andırıyor. Tasarım esprisi olarak değerli olabilir fakat kullanım rahatlığı açısından hiç de verimli bir uygulama fikri olmayacaktır.