Tower Of Tiestru: Yerli oyun yapımcılarından kule savunması konseptli yeni bir masaüstü oyunu

Tower Of Tiestru: Yerli oyun yapımcılarından kule savunması konseptli yeni bir masaüstü oyunu

Son yıllarda  özellikle küresel pazarda mobil oyunların geliştirilmesi çok popülerleşti ancak bunun yanında masaüstü ve konsol piyasası da gerilemenin aksine pazar hacimlerini arttırmayı sürdürdü. Son dönemde masaüstü bilgisayar kullanıcıları için geliştirilen yerli oyunlardan bir tanesi de Tower Of Tiestru.

Tower Of Tiestru'dan kısaca bahsetmek gerekirse oyun bir masaüstü bilgisayar oyunu ve ''tower defense'' olarak adlandırılan belirli bir bölgeyi/varlığı korumak üzerine hikayesi olan bir oyun. Oyunun hikayesi ise 'Tiestru' adı verilen bölgemize ışığı geri getirmeye çalışıyoruz ve buna karşılık karanlıktan gelen 'Ores' isimli düşmanlarımız bunu engellemeye çalışıyor.

Oyunun geliştiricisi ve Warlock Arts'ın kurucusu Gökhan Ertem'in aktardığı bilgilere göre oyunun geliştirilmesi 4,5 ay sürmüş ve bu sürede ağırlıklı olarak bölümlerin tasarlanması üzerine çalışılmış.

tow1

Ekip şu anda 2 kişilik bir ekiple yoluna devam ediyor. Unity oyun motoru ile C# dili kullanılarak geliştirilmiş oyunun demo versiyonu şu anda Windows, Mac ve Linux sistemler için yayınlanmış durumda. Ekip oyunu geliştirirken Türkiye'deki kullanıcılardan çok destek aldıklarını ve bunun üzerine Türkçe dil desteğini yeni versiyonda yayınlayacaklarını bunun yanında oyunun tam sürümünde çoklu oyuncu modunu eklemeyi planladıklarını aktardılar.

Kişisel görüşüm olarak en az oyun geliştirme süreci kadar önemli olduğunu düşündüğüm ürünün pazarlanması kısmında ise ekip şu anda yabancı bir yayıncı firmayla görüştüklerini ancak henüz kesinleşmiş bir sonuç olmadığından bu bilgiyi ileride paylaşmak istediklerini aktardılar. Bunun yanında önemli bir gelişme olarak da oyun şu anda Steam Greenlight üzerine bulunuyor, Steam Greenlight üzerinde oyuncular Steam'de görmek istedikleri oyunları puanlayarak oyunun Steam'de yayınlanmasını sağlıyorlar. Bu aşamada sizde Tower of Tiestru'ya destek vermek isterseniz oyuna buradan destek olabilirsiniz.

tow2

Ekip gelecekle ilgili planlarında ise Tower of Tiestru'nun geliştirmesinin tamamlanmasının ardından 'Osmanlı' temalı 'Open world' olarak adlandırılan türde bir FPS oyunu yapmak istediklerini ancak şu anda öncelikli hedeflerinin ToW için planlanan geliştirmelerini yapmak olduklarını aktardılar.

Bu tarzda masaüstü oyunların sayıca artmasının Türkiye oyun sektörü açısından gerçekten çok önemli olduğunu düşünüyorum bununla birlikte Türkiyede konsollar için oyun geliştirme ekosisteminin de maalesef yok denecek kadar az olduğunu biliyoruz umarım gelecek süreçte Warlock Arts gibi firmaların çoğalmasıyla daha fazla yerli yapım masaüstü/konsol oyunu dünya pazarında görme fırsatımız olur. Tower Of Tiestru'nun demo versiyonu buradan e-posta üyesi olarak indirebilir tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.