Tower Of Tiestru: Yerli oyun yapımcılarından kule savunması konseptli yeni bir masaüstü oyunu
Oyun

Tower Of Tiestru: Yerli oyun yapımcılarından kule savunması konseptli yeni bir masaüstü oyunu

Son yıllarda  özellikle küresel pazarda mobil oyunların geliştirilmesi çok popülerleşti ancak bunun yanında masaüstü ve konsol piyasası da gerilemenin aksine pazar hacimlerini arttırmayı sürdürdü. Son dönemde masaüstü bilgisayar kullanıcıları için geliştirilen yerli oyunlardan bir tanesi de Tower Of Tiestru.

Tower Of Tiestru'dan kısaca bahsetmek gerekirse oyun bir masaüstü bilgisayar oyunu ve ''tower defense'' olarak adlandırılan belirli bir bölgeyi/varlığı korumak üzerine hikayesi olan bir oyun. Oyunun hikayesi ise 'Tiestru' adı verilen bölgemize ışığı geri getirmeye çalışıyoruz ve buna karşılık karanlıktan gelen 'Ores' isimli düşmanlarımız bunu engellemeye çalışıyor.

Oyunun geliştiricisi ve Warlock Arts'ın kurucusu Gökhan Ertem'in aktardığı bilgilere göre oyunun geliştirilmesi 4,5 ay sürmüş ve bu sürede ağırlıklı olarak bölümlerin tasarlanması üzerine çalışılmış.

tow1

Ekip şu anda 2 kişilik bir ekiple yoluna devam ediyor. Unity oyun motoru ile C# dili kullanılarak geliştirilmiş oyunun demo versiyonu şu anda Windows, Mac ve Linux sistemler için yayınlanmış durumda. Ekip oyunu geliştirirken Türkiye'deki kullanıcılardan çok destek aldıklarını ve bunun üzerine Türkçe dil desteğini yeni versiyonda yayınlayacaklarını bunun yanında oyunun tam sürümünde çoklu oyuncu modunu eklemeyi planladıklarını aktardılar.

Kişisel görüşüm olarak en az oyun geliştirme süreci kadar önemli olduğunu düşündüğüm ürünün pazarlanması kısmında ise ekip şu anda yabancı bir yayıncı firmayla görüştüklerini ancak henüz kesinleşmiş bir sonuç olmadığından bu bilgiyi ileride paylaşmak istediklerini aktardılar. Bunun yanında önemli bir gelişme olarak da oyun şu anda Steam Greenlight üzerine bulunuyor, Steam Greenlight üzerinde oyuncular Steam'de görmek istedikleri oyunları puanlayarak oyunun Steam'de yayınlanmasını sağlıyorlar. Bu aşamada sizde Tower of Tiestru'ya destek vermek isterseniz oyuna buradan destek olabilirsiniz.

tow2

Ekip gelecekle ilgili planlarında ise Tower of Tiestru'nun geliştirmesinin tamamlanmasının ardından 'Osmanlı' temalı 'Open world' olarak adlandırılan türde bir FPS oyunu yapmak istediklerini ancak şu anda öncelikli hedeflerinin ToW için planlanan geliştirmelerini yapmak olduklarını aktardılar.

Bu tarzda masaüstü oyunların sayıca artmasının Türkiye oyun sektörü açısından gerçekten çok önemli olduğunu düşünüyorum bununla birlikte Türkiyede konsollar için oyun geliştirme ekosisteminin de maalesef yok denecek kadar az olduğunu biliyoruz umarım gelecek süreçte Warlock Arts gibi firmaların çoğalmasıyla daha fazla yerli yapım masaüstü/konsol oyunu dünya pazarında görme fırsatımız olur. Tower Of Tiestru'nun demo versiyonu buradan e-posta üyesi olarak indirebilir tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar (3)
 1. Oyunu indirmek için bültene üye olmak zorunda olmak bir çok kullanıcıyı kaçıracaktır. Öncelikli hedefi yayılma olan oyunlar için mümkün olduğunca hızlı bir şekilde indiriliyor olması lazım. Umarım bu özellikten vazgeçerler.

  Genel olarak oyun oldukça güzel gözüküyor, zamanla eksikleri giderilecektir.

 2. Recep Yüksel Recep Yüksel

  Türkiye den böyle birşeylerin çıkabiliyor olması gerçekten heyecan verici..Eski bir Green TD ve ttw hayranı olarak tower defance a yönelmeleri çok güzel..En kısa sürede indirip deneyeceğim..

  Tabi bu olumlu şeylere rağmen bu oyunun ticari anlamda başarı sağlayabileceğini maalesef düşünmüyorum oyunu henüz oynamadım ama ben dahil tüm tower defance oyuncuları sanki telefonlarla artık tower defance ihtiyaçlarını gideriyorlarmış gibi geliyor.Zombie Plants tnt gibi başarılı yapımlar varken telefonda bilgisayara yükleyip oynamak neden isteyeyim ki gibi geliyor..Ama kesinlikle şevkleri kırılmasın denemeye devam etsinler.

  Oyun pazarından küçücük bir lokma bile alsanız karnınızı doyurabilirsiniz.Oyun sektörü artık film sektörüyle yarışabilen hatta bazı yapımlarla geçebilen kocaman bir sektör.

 3. Korcan Ergun Korcan Ergun

  Merhaba,

  Öncelikle başlangıçlarından dolayı tebrik ederim.Ancak devamı için iyi şeyler söylemek mümkün değil.

  Çünkü herşey hazır. Unity kullanıcıları ne yazıkki dediğimi anlayacaklardır asset store üzerindeki kitleri bir araya toplamak gibi olmuş biraz.

  Sevgilerle,