Ülkemizde de aktif olarak kullanılabilen Deezer, Mac uygulaması da dahil olmak üzere önemli yenilikler tanıttı

Ülkemizde de aktif olarak kullanılabilen Deezer, Mac uygulaması da dahil olmak üzere önemli yenilikler tanıttı

İnternet girişimleri arasında son yıllarda en çok dikkat çeken gruplardan biri de online müzik servisleri. Deezer, Spotify, Pandora, Rdio, Last.fm, Sonos gibi çok sayıda küresel ve güçlü oyuncuya sahip olan online müzik pazarı için ülkemizde de rekabet gün geçtikçe artıyor.

Şu an küresel olarak en popüler oyunculardan biri olan Spotify, bildiğiniz gibi Webrazzi Summit 2013'te Türkiye lansmanını yapmıştı. Ülkemize Spotify'dan daha önce giriş yapan Fransa merkezli Deezer ise bugün; İngiltere'den gerçekleştirdiği ve onlarca ülkeden basın mensubunun takip ettiği canlı yayında önemli yenilikler açıkladı.

Türkiye'de kullanıcıları için çeşitli lokalleştirme çalışmalarına giden ve Türkçe olarak içerik üretip çeşitli kampanyalar düzenleyen Deezer'ın CEO'su Axel Dauchez, söz konusu basın toplantısında önemli yenilikler tanıttı.

Toplantının başında çeşitli rakamlara yer veren Axel, Deezer'ın 180 ülkede aktif olarak kullanılabildiğini söyledi. Deezer'da Kazım 2013 itibarıyla bulunan şarkı sayısı ise 30 milyonun üzerinde. Deezer'ın ücretli üye sayısı ise son 1 yılda yaklaşık 3 kat artarak 5 milyonu aşmış durumda. Platformun aktif kullanıcı sayısı da 12 milyon civarında.

deezer-basin-toplantisi

Mac uygulaması ve yenilenen "keşfetme" özelliği

Rakamların ardından platformda gerçekleşen 2 önemli yeniliğe geçen Axel; Deezer'ın Mac uygulamasını ve yeni müzik keşfetme sayfasını tanıttı.

Mac uygulamasıyla birlikte akıllı telefonların birçoğuna özel mobil uygulaması bulunan Deezer, böylelikle en büyük eksikliklerinden birini de kapatmış oldu. Deezer'ın kısa bir süre içinde herkesin ulaşabileceği Mac uygulaması için şirketin CEO'su Axel, becoming a Dropbox of music benzetmesine kullandı. Bu benzetmenin temel sebebi de uygulamayı indiren kullanıcıların Finder'larına Deezer klasörünün eklenmesi ve tüm albüm ile şarkıların buradan ulaşılabilir olması. Ayrıca kullanıcıların tüm albüm ve şarkılarının Deezer'ın bulut sisteminde saklanacağını, ve Deezer'ın mobil uygulamalarına benzer şekilde kullanılacağını da belirtelim.

deezer-mac-uygulamasi

Ve gelelim yenilenen keşfetme özelliğine. Algoritmasını tamamen yenileyen Deezer, platforma 50 kadar müzik uzmanını da dahil ederek bu isimlerden (editör olarak geçiyor) gelen tavsiyeleri normal kullanıcılarına aktarmaya başlamış. Yenilenen arayüzle birlikte Explore sayfasına gerçek zamanlı bir feed/akış sistemi eklenmiş. Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz dünyanın dört bir yanına yayılmış müzik editörlerini Deezer üzerinde takip etmek, ve editörlerin oluşturduğu playlist'lere ulaşmak da mümkün. Ayrıca Deezer'ın müzik dinleme sayfasında da bir takım yeniliklere gidilmiş durumda.

deezer-kesfetme

Axel'in son olarak verdiği bilgilere göre kısa bir süre içinde Deezer'a Group Chief Operating Officer ve Leadership in Europe pozisyonlarında iki önemli isim katılacak. Tüm bu yenilikler sonrasında Deezer'ın çok daha güçlü ve iddialı bir hale büründüğünü söyleyebiliriz.

Ülkemizdeki online müzik rekabeti ve Deezer hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.