Sadece Airbnb'de kiraya vermek için ev satın alan adamın hikayesi

Sadece Airbnb'de kiraya vermek için ev satın alan adamın hikayesi

Başlıktan da tahmin edebileceğiniz gibi elimizde ilginç bir hikaye var. Jon Wheatley, San Francisco'da yaşayan bir girişimci ve Airbnb'de kiraya vereceği bir ev satın almasının hikayesini blogunda yazarak, oldukça ilgi çekmiş durumda.

Kısa süreli oda kiralama hizmeti sunan Airbnb üzerinden kiraya vermek için alacağı evi Las Vegas'ta bulan Jon Wheatley, 1 yatak odası ve banyosu bulunan evi 40 bin dolara satın almış. Evi satın aldıktan sonra tadilat ve mobilya masrafları için de 10 bin dolar harcayan girişimci, toplamda yaptığı yatırımın ROI'ını da yazdığı blog yazısında paylaşmış. Tabii satın aldığı ev ilk yıl kendini amorti etmemiş olabilir fakat kabaca bilançoya bir göz atalım.

Giderler

  • Evin değeri: 40 bin dolar
  • Tadilat ve mobilya masrafları: 10 bin dolar

Gelirler

  • Kasım 2012 ve Kasım 2013 arasında toplam:  19 bin 613 dolar
  • Aylık ortalama kazanç: 1634 dolar
  • Aylık ortalama kar: 1134 dolar (Temizlik bedeli, faturalar ve giderler ödendikten sonra)

Yukarıdaki minik tabloya göre, girişimcinin Airbnb'de evini kiraya vererek elde ettiği net gelir toplamda 13 bin 608 dolar. Kısacası Jon Wheatley, evini Airbnb'de kiraya vermeye devam ederse, 4 yılda evin parası kendisini çıkartmayı başaracak.

airbnb-home

Ev sahibinden Airbnb kullananlara tavsiyeler

Yazdığı blog yazısında Wheatley, Airbnb'de evini kiralayanlara da bazı tavsiyelerde bulunmuş. Mesela eve giriş ve çıkış saatleri konusunda akılcı davranan Wheatley, ev sahiplerine temizlik konusuna dikkat etmelerini, Nest ve Lockitron gibi akıllı cihazlar almalarını da tavsiye etmeyi unutmamış.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.