Facebook farenizin hareketini takip edecek yazılımı test ediyor
Sosyal Ağlar

Facebook farenizin hareketini takip edecek yazılımı test ediyor

Facebook Dijital pazarlamada ve internet reklamcılığı alanlarında kullanıcılar hakkında toplanan verilerin önemi ve değeri çok büyük. Bu yüzden pek çok firma kullanıcılar hakkında farklı verileri çeşitli yöntemlerle toplamanın yöntemlerini arıyor. Hatta bu yüzden çoğu teknoloji devinin mahremiyet konusunda ağır şekilde eleştirildiğine de şahit olduk.

Facebook’tan Ken Rudin’in yaptığı açıklamaya göre Facebook bu konuda işi bir adım daha ileri götürmeye hazırlanıyor. Rudin, ufak bir kullanıcı grubu üzerinde test etmekte olduğu yazılmının ağırlıklı olarak kullanıcıların siteyi nasıl kullanmakta olduklarına dair çeşitli bilgiler topladığını söylüyor.

Bu bilgiler arasında kullanıcılarının sayfa üzerindeki fare hareketlerini takip etmek gibi oldukça ilginç detaylar da yer alıyor…

Facebook temel olarak kullanıcılara dair demografik ve davranışsal olarak iki farklı türde veri toplayarak değerlendiriyor. Demografik veriler kullanıcıların konumları, okul veya iş yaşamları ve bağlantıları kapsıyor. Davranışsal veriler ise kullanıcıların Facebook üzerinde hangi durumlarda, neler yaptıklarını yönelik bililer içeriyor.

Rubin’in bahsettiği fare hareketlerini izlemek ikinci kısma giriyor ve aslında çok daha geniş bir tesin parçası. Yani aslında burada bahsedilen sadece farenin site üzerinde hangi bölgelerde dolaştırıldığı ile sınırlı değil. Toplanan bu tarz detay verilerin kullanım alanın pek bir sınırı da yok. Ürün geliştirmeden reklam hedeflemelerine kadar çeşitli alanda faydalanarak hedeflenen dönüşümlerin oranlarını artırmaya yönelik iyileştirmelerin temelini oluşturabilir.

Rubin şu an için bu yazılımın yaygın bir şekilde kullanıp kullanımayacağının kesin olmadığını, fakat bir kaç ay içerisinde netleik kazanacağını söylüyor. Eğer bu tarz detay verileri toplayarak anlamadırmaya başarabilirse yakında sizin de Facebook üzerinde farenizin her hareketi veri tabananına kaydedilmeye başlayabilir…

Yorumlar (6)
 1. Bunun pazarlamada nasıl bir veri analizi sağlayacağını çok merak ediyorum bekleyip göreceğiz

  1. Tolga Ergin Tolga Ergin

   şurdan benzer bir uygulamaya göz atabilirsin

   http://www.inspectlet.com/

 2. Burak Burak

  Mesajlar sayfasında fareyi oynatmamız ile beraber karşı tarafa okundu bilgisi yollayabiliyorlar , bunun da pek zor olmayacağını düşünüyorum aynı zamanda güzel bir fikir farenin sürekli bulunduğu konumlara reklam atamak.

  1. Hüseyin Hüseyin

   Mesajlarda input'un Focus olayından yararlanıyor olsada, benzer bi mantık sayılabilir.

 3. Arda Altay Arda Altay

  Yandex metrika da zaten olan bir sey. Sayfaniza girenlerin tek tek mouse ile ne yaptigini gorebiliyorsunuz. Vídeo gibi sakliyor.

 4. Can Demir Can Demir

  Bu verileri uzun süredir luckyorange gibi toollar ile UX adı altında kullanıyoruz. İşin ilginç kısmı facebook'un bunu şimdiye kadar yapmamış olması. O kadar inanılmaz veri gelicektir ki , eğer paylaşırlarsa web de yeni aydınlanma çağına dahi ulaşılabilir.