Google Plus'ta kullanıcı adı kullanımı genişliyor, Hangouts uygulaması güncelleniyor
Fotoğraf

Google Plus'ta kullanıcı adı kullanımı genişliyor, Hangouts uygulaması güncelleniyor

Google Plus projesinin başındaki isim Vic Gundotra, dün akşam yayınladığı blog yazısında Google+ Hangouts ve fotoğraflar için yapılan yenilikleri açıkladı.

Diğer yandan bir süre önce sınırlı sayıda kullanıcı ve marka için açmış olduğu özel kullanıcı adlarının kullanımı da genişletildi.

Önümüzdeki günlerde veya bir kaç hafta içinde güncellenecek yeniliklere geçmeden önce bir kaç rakamdan ve kullanıcı adlarının kullanımından bahsedelim. Vic Gundotra'nın paylaştığına göre Google üzerinden 540 kişi aktif ama akış üzerinde 300 milyon kişi aktif.

google plus url kullanici adi

Google+ için kullanıcı adı yeniliğinden bahsedelim. Özel URL kullanımı öncelikle Google'ın bazı asgari koşullara sahip profiller için geçerli olacak.

Kullanıcı adınızı kullanmanız için gerekli şartlar

Profil fotoğrafıyla beraber 10 veya üzerinde takipçiye sahip olan 30 günden eski hesaplar kendileri için belirlenmiş kullanıcı adını profil sayfasından onaylayabilecek. Yerel Google+ sayfaları içinse doğrulanmış bir yerel işletme olması şart koşuluyor.

Google+ profilinizin 'hakkında' sekmesindeki 'linkler' bölümünden sizin için onaylanan kullanıcı ismini alabilirsiniz. Eğer birden fazla seçenek varsa seçiminizi gerekiyor ve seçeneklere göre birkaç rakam veya harf eklemeniz de istenebilir.

Şu an için tamamen istediğiniz kullanıcı adını almak mümkün görünmese de Google'ın bu sayede Google+'a bir hareketlilik getireceğini söylemek mümkün. Detaylı Türkçe bilgilendirmeye şu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Google+ Hangouts ve fotoğraflar için yenilikler

Söz konusu görsel temelli yeniliklere gelecek olursak; Android için yeni Hangouts uygulaması artık konum paylaşımı ve kısa mesaj (sms) desteğine kavuşuyor. Bu sayede konum bilginizi karşı tarafa bir harita bağlantısıyla gönderebiliyorsunuz.

Hangouts On Air için bir sayfa belirleyebiliyor ve bunu yayın öncesinde paylaşıp, vakti gelince canlı yayını yönetmeye başlayabiliyorunuz. Video arama performansı artık daha iyi ve hem webde hem de mobilde tam ekran görüntüleme seçeneği var.

google plus fotograflar

Fotoğraflar tarafında ise tam boyutta yedekleme ve arkaplanda senkronizasyon seçeneği Google+'ın iOS uygulamasına da geliyor. Fotoğraflardaki gün batımı, kardan adam vb. nesneler görüntü tanıma sistemiyle ayırt edilecek ve Google arama işinde yeni bir kolaylık sunacak.

Snapseed uygulamasına yeni HDR filtresi ve düzenleme seçenekleri eklenirken, Nik Collection uygulamalarına Analog Efex Pro adlı bir uygulama dahil ediliyor.

google plus fotograflar

Günlük fotoğraf yükleme sayısı 215 bin

Gundotra, kullanıcıların her hafta 1.5 milyar fotoğraf yüklediğini paylaşıyor ama otomatik yüklemelerin payı meçhul. Bir kıyaslama yapacak olursak günlük fotoğraf yükleme sayısı Facebook'ta ve 350 bin idi. Google+ içinse günlük fotoğraf yükleme sayısı yaklaşık 215 bine denk düşüyor. Whatsapp ise her gün 400 milyon fotoğraf paylaşıldığını açıklamıştı.

Çekilen videoların otomatik olarak birleştirilmesini sağlayan "Auto Awesome Movie" denilen özellik ise sadece Android 4.3 ve üstü sürümlerde geçerli bir güncelleme olacak. Bu şekilde hazırlanmış bir videoyu aşağıdaki izleyebilirsiniz.

Yorumlar (10)
 1. Shenol Shenol

  Farklı kullanıcı adı seçebilen veya onaylama talebinde bulanabilen var mı?

  1. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

   Kullanici adinda sadece buyuk kucuk harf degisimi yapabiliyorsun. Kullanici adini kabul etmeden once sadece yeni isim icin basvuruda bulunabiliyorsun.

   benim kullanici adim : TurgayYılmaz iken turgayyilmaz sekline donusturdum.

  2. Ender Satıcı Ender Satıcı

   Evet ben yaptım.

   https://plus.google.com/+EnderSatıcı

 2. Argese Ajans Argese Ajans

  Evet, dünde google tarafından Google Plus sayfamız için /+argeseajans kullanıcı adımızın bizim için ayrıldığı maili geldi ve kullanmaya başladık.

 3. Ufuk Terzi Ufuk Terzi

  Yazı için teşekkürler. Dün akşam itibari ile profilimde ilgili alanı goruntuleyememe rağmen bu sabah google+'in kendi gondermiş olduğu lınkle kullanıcı adımı onayladım.

  Şirket ve grup sayfalarımıza özel url için herhangi bir hareketlilik yok.

 4. Yusuf Dursun Yusuf Dursun

  Bir türlü beceremedim, özel url talebinde bulunmak için bir button veya link çıkmıyor, internette de araştırdım ancak makalelerde anlatılan aşamalar çıkmıyor, bence herkes de aktif değil.

  1. Kişiye özel url'yi alabilmek belirli şartlar gerekiiyor.Bu yüzden alamıyorsunuzdur.

   https://plus.google.com/+googleplus/posts/8C5oKFUKLVs

   -Profil fotoğrafınız olması gerekiyor

   -10 veya daha fazla takipçiniz olması gerekiyor.

   -Hesabınız 30 Günden önce açılmış olmak zorunda

   1. Hüseyin Hüseyin

    Tüm şartlar uygun olmasına rağmen hala daha ben alamıyorum, sanırım adım adım geçiliyor

  2. Renklidergi Renklidergi

   aynı şekilde ebn de dün araştırmıştım ilgili linki bulamamıştım. Bu sabah davet geldiğini gördüm ve bende isim soy isim olarak düzenledim...

 5. Sercan Yilmaz Sercan Yilmaz

  bende de çıkmıyor.