Pozitron, Türkiye Mobil Bankacılık Pazarını gözler önüne seren detaylı bir rapor yayınladı [Rapor]

Pozitron, Türkiye Mobil Bankacılık Pazarını gözler önüne seren detaylı bir rapor yayınladı [Rapor]

Türkiye'nin önde gelen mobil uygulama geliştirme şirketlerinden biri olan Pozitron'un hazırladığı ve Türkiye'de Mobil Bankacılık Uygulamaları adını verdiği rapor; hem istatistik hem de bilgi olarak oldukça doyurucu bir içeriğe sahip.

Raporun içinde bankaların mobil platformlar için hazırladıkları mobil uygulamaların detaylı analizlerini, genel olarak mobil bankacılık pazarıyla alakalı ilgi çeken rakamları ve kullanıcı yorumları/şikayetleri hakkında kapsamlı açıklamaları bulabilirsiniz.

Rapordaki bazı konulara biraz yakından bakacak olursak; kullanıcılar mobil platformlarda çalışan bankacılık uygulamalarının en çok -iOS'da yüzde 21, Android'de 17- işlem sayısının az olmasından yakınıyor. Diğer öne çıkan sorunlar ise kullanıcı deneyiminin kötü oluşu, tasarım ve yazılımsal hatalar sonucu uygulamaların donması/kapanması. Bu arada uygulamalara yorum olarak bırakılan şikayetler arasında da işlem sayısının yetersizliği fazlasıyla dikkat çekiyor.

mobil-bankacilik-pozitron-rapor

Raporda en çok dikkat çeken rakamlardan bir tanesi de mobil bankacılık sistemine kayıtlı müşteri sayısıyla alakalı. Rapora göre Haziran 2012'de 1,72 milyon olan mobil bankacılık müşteri sayısı, Haziran 2013'te 3,59 milyona yükselmiş. Mobil bankacılık müşterilerinin mobil uygulamalarda en çok tercih ettikleri işlemler ise hesap kontrolü, fatura ödeme, para transferi, promosyon ve kampanya takibi, banka ile iletişim ve hesap açmak şeklinde sıralanıyor.

Raporda mobil bankacılık uygulamalarının detaylı kıyaslamalarını bulmak da mümkün

mobil-banka-musteri-islemlerAyrıca raporda Eylül 2013 itibarıyla App Store ve Play Store'da yer alan 13 bankanın uygulamaları ile ilgili de çok sayıda bilgi bulunuyor. Ortalama olarak iOS platformundaki mobil bankacılık uygulamaları kullanıcılardan 3,56 puan alırken Android için aynı oran 3,77. Diğer yandan iOS'da en başarılı uygulamalar listesinde Türkiye Finans Katılım Bankası ve Türkiye İş Bankası dikkat çekerken Android'de ise Yapı Kredi birincilik ipini göğüslüyor.

Mobil bankacılık, ödeme sistemleri, mobil ticaret, güvenlik ve mobil saha satış çözümleri alanlarında faaliyet gösteren Pozitron; Türkiye dışında da başta ABD, Almanya, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere çok sayıda ülke için mobil yazılımlar üretiyor. 125 çalışana sahip olan Pozitron'un ürettiği uygulamalar ise bugüne kadar 10 milyonun üzerinde bir indirme rakamına ulaşmış. Pozitron'un hazırladığı raporu hemen aşağıda bulabilirsiniz, keyifli okumalar.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.