Google'ın yeni Hummingbird algoritmasının SEO'ya etkileri [infografik]

Google'ın yeni Hummingbird algoritmasının SEO'ya etkileri [infografik]

Bundan kısa bir süre önce Google arama algoritmasında önemli bir değişikliğe gittiğini duyurdu. Fakat duyurunun yapıldığı sırada yeni Hummingbird algoritmasının aslında çok da yeni olmadığı, en azından bir aydır aktif olarak kullanılmakta olduğu da ortaya çıktı.

Hummingbird'ü Google'ın daha önce Panda ve Penguin güncellemelerinden biraz daha farklı bir şekilde ele almak gerekiyor çünkü bu kez duyurulan bir güncelleme değil, çok daha geniş kapsamlı bir algoritama değişimi. Buna benzer en büyük değişim yaklaşık 3 yıl önce Caffeine ile gerçekleşmişti.

Panda ve Penguin büyük oranda eski algoritma üzerinde meydana gelen gelişmelerden ibaretken, Hummingbird'ün eski algoritmanın daha ufak bir kısmını koruyarak, önemli bir kısmını değiştirmiş olması sadece kullanıcılar için değil, web sitesi sahipleri içn de son derece önemli bir konu.

Bu konuda hazırlanmış iki farklı infografik ile Hummingbird'ün SEO'ya etkisine biraz daha yakından bakalım...

İnfografiklerden ilki Digital Relevance tarafından hazırlanmış ve Hummingbird ile gelen değişikliklerin neler olduğunu konu alıyor.

Bu infografiğe göre Hummingbird, arama sonuçlarında anahtar kelimeler yerine kelimelerin anlamlarına ağırlık veriyor. Yani anahtar kelime yerini daha semantik bir yapıya bırakıyor. Digital Relevance bunun daha düşük sıralamada bulunan web siteleri için çok kayda değer bir etkisi olmayacağını söylüyor. Arama motoru kullanıcılarının çok büyük bir kısmının ikinci sayfaya geçmediklerini düşünecek olursak, toplam Google trafiğinin yaklaşık yüzde 90'ının bu yeni algoritamadan öyle ya da böyle etkileneceğini söyleyebiliriz.

Hummingbird ile gelen önemli değişimlerden biri de arama sonucu sayfasında ek bilgiler içeren yeni bölümlerin ortaya çıkması. Aslında bu konuda haritalar gibi yerel aramalara yönelik bazı yenilikleri bir süredir görüyorduk. Bunların önümüzdeki dönemlerde artacak.

Ayrıca infografikte Hummingbird'in mobil kullanıcılara hitap eden yenilikler barındırdığından da bahsediliyor.

Digital Relevance, Hummingbird ile birlikte SEO'da anahtar kelime hedeflemekle uğraşmak yerine kullanıcıların arama sorgularına en iyi yanıtı verebilecek içeriklerin öneminin arttığının altını çiziyor. Diğer önemli bir not ise siteniz için açılış sayfalarını mümkün olduğu kadar çeşitlendirmeniz, örneğin kaliteli ve faydalı blog yazıları bu açıdan faydalı olabilir. Mobil uyumlu olmayan sitelerin Google tarafından ağır bir şekilde cezalandırılma ihtimalini de göz ardı etmemek gerekiyor.

Hummingbird

Şimdi de gelelim Meteorsite tarafından hazırlanmış ikinci ve web sitelerinin Hummingbird optimizasyonuna yönelik öneri ve ipuçları içeren infografiğine.

Bu infografikte Hummingbird güncellemesini daha iyi anlamak için güzel bir tanım yer alıyor. Google'ın yeni algoritamsında anahtar kelimelerden çok anlamlara odaklanmış olmasının web sitesi içeriğini oluştururken konuları “tanımlamalar” (description) değil, “tartışmalar” (discussion) şeklinde ele almanın daha faydalı olduğunu belirtiyor.

Gelelim Meteorsite'ın Hummingbird ile ilgili önerilerine:

- Sitenizde forum, yorum, inceleme, soru-cevap gibi bölümlerle kullanıcının konunuz ile ilgili konularda oluşturduğu daha fazla içerik yer almasını sağlayın.

- Kullanılan anahtar kelimelerin listesini çıkartmaya çalışmak yerine, bu anahtar kelimelerin tartışmalar içerisinde nasıl kullanıldığını tespit etmeye çalışın.

- Sosyal paylaşım yardımıyla üzerinde konuşulabilir içerikler üretin ve siz de bu konuşmalara dahil olun.

- Alanınızda etki sahibi olan kişi/siteleri tespit edin ve onlarla bağlar kurarak (=sizden bahsetmelerini sağlayarak) konunuzdaki uzmanlığınızın pekişmesini sağlayın.

- Alanınızdaki popüler konular ile ilgili eğlenceli ve bilgilendirici içerikler üretin, bunları video ve infografik gibi görsel öğeler ile süsleyerek, paylaşılmasını sağlayın.

Hummingbird

Hummingbird ile ilgili sanırım en önemli nokta; Google'ın artık resmen daha sosyal bir arama motoru haline gelmesini sağlamış olması. Artık mekanik anahtar kelimeler yerine, daha doğal iletişim yöntemlerinin önemi artmaya başlıyor. Bu da SEO açısından yeni bir dönem anlamına geliyor.

Her ne kadar önemli bir adım olsa da, Hummingbird'ün bu yöne doğru atılmış ilk adımlardan biri olduğunu da unutmamakta fayda var. Google algoritmasını bu yöne doğru daha fazla geliştireceği kesin. O yüzden sitenizin organik trafiğini artırmak için sosyal paylaşım ve iletişim odaklı içeriğe bugünden ağırlık vermeniz son derece önemli.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.