Google'ın yeni Hummingbird algoritmasının SEO'ya etkileri [infografik]
Analiz

Google'ın yeni Hummingbird algoritmasının SEO'ya etkileri [infografik]

Bundan kısa bir süre önce Google arama algoritmasında önemli bir değişikliğe gittiğini duyurdu. Fakat duyurunun yapıldığı sırada yeni Hummingbird algoritmasının aslında çok da yeni olmadığı, en azından bir aydır aktif olarak kullanılmakta olduğu da ortaya çıktı.

Hummingbird'ü Google'ın daha önce Panda ve Penguin güncellemelerinden biraz daha farklı bir şekilde ele almak gerekiyor çünkü bu kez duyurulan bir güncelleme değil, çok daha geniş kapsamlı bir algoritama değişimi. Buna benzer en büyük değişim yaklaşık 3 yıl önce Caffeine ile gerçekleşmişti.

Panda ve Penguin büyük oranda eski algoritma üzerinde meydana gelen gelişmelerden ibaretken, Hummingbird'ün eski algoritmanın daha ufak bir kısmını koruyarak, önemli bir kısmını değiştirmiş olması sadece kullanıcılar için değil, web sitesi sahipleri içn de son derece önemli bir konu.

Bu konuda hazırlanmış iki farklı infografik ile Hummingbird'ün SEO'ya etkisine biraz daha yakından bakalım...

İnfografiklerden ilki Digital Relevance tarafından hazırlanmış ve Hummingbird ile gelen değişikliklerin neler olduğunu konu alıyor.

Bu infografiğe göre Hummingbird, arama sonuçlarında anahtar kelimeler yerine kelimelerin anlamlarına ağırlık veriyor. Yani anahtar kelime yerini daha semantik bir yapıya bırakıyor. Digital Relevance bunun daha düşük sıralamada bulunan web siteleri için çok kayda değer bir etkisi olmayacağını söylüyor. Arama motoru kullanıcılarının çok büyük bir kısmının ikinci sayfaya geçmediklerini düşünecek olursak, toplam Google trafiğinin yaklaşık yüzde 90'ının bu yeni algoritamadan öyle ya da böyle etkileneceğini söyleyebiliriz.

Hummingbird ile gelen önemli değişimlerden biri de arama sonucu sayfasında ek bilgiler içeren yeni bölümlerin ortaya çıkması. Aslında bu konuda haritalar gibi yerel aramalara yönelik bazı yenilikleri bir süredir görüyorduk. Bunların önümüzdeki dönemlerde artacak.

Ayrıca infografikte Hummingbird'in mobil kullanıcılara hitap eden yenilikler barındırdığından da bahsediliyor.

Digital Relevance, Hummingbird ile birlikte SEO'da anahtar kelime hedeflemekle uğraşmak yerine kullanıcıların arama sorgularına en iyi yanıtı verebilecek içeriklerin öneminin arttığının altını çiziyor. Diğer önemli bir not ise siteniz için açılış sayfalarını mümkün olduğu kadar çeşitlendirmeniz, örneğin kaliteli ve faydalı blog yazıları bu açıdan faydalı olabilir. Mobil uyumlu olmayan sitelerin Google tarafından ağır bir şekilde cezalandırılma ihtimalini de göz ardı etmemek gerekiyor.

Hummingbird

Şimdi de gelelim Meteorsite tarafından hazırlanmış ikinci ve web sitelerinin Hummingbird optimizasyonuna yönelik öneri ve ipuçları içeren infografiğine.

Bu infografikte Hummingbird güncellemesini daha iyi anlamak için güzel bir tanım yer alıyor. Google'ın yeni algoritamsında anahtar kelimelerden çok anlamlara odaklanmış olmasının web sitesi içeriğini oluştururken konuları “tanımlamalar” (description) değil, “tartışmalar” (discussion) şeklinde ele almanın daha faydalı olduğunu belirtiyor.

Gelelim Meteorsite'ın Hummingbird ile ilgili önerilerine:

- Sitenizde forum, yorum, inceleme, soru-cevap gibi bölümlerle kullanıcının konunuz ile ilgili konularda oluşturduğu daha fazla içerik yer almasını sağlayın.

- Kullanılan anahtar kelimelerin listesini çıkartmaya çalışmak yerine, bu anahtar kelimelerin tartışmalar içerisinde nasıl kullanıldığını tespit etmeye çalışın.

- Sosyal paylaşım yardımıyla üzerinde konuşulabilir içerikler üretin ve siz de bu konuşmalara dahil olun.

- Alanınızda etki sahibi olan kişi/siteleri tespit edin ve onlarla bağlar kurarak (=sizden bahsetmelerini sağlayarak) konunuzdaki uzmanlığınızın pekişmesini sağlayın.

- Alanınızdaki popüler konular ile ilgili eğlenceli ve bilgilendirici içerikler üretin, bunları video ve infografik gibi görsel öğeler ile süsleyerek, paylaşılmasını sağlayın.

Hummingbird

Hummingbird ile ilgili sanırım en önemli nokta; Google'ın artık resmen daha sosyal bir arama motoru haline gelmesini sağlamış olması. Artık mekanik anahtar kelimeler yerine, daha doğal iletişim yöntemlerinin önemi artmaya başlıyor. Bu da SEO açısından yeni bir dönem anlamına geliyor.

Her ne kadar önemli bir adım olsa da, Hummingbird'ün bu yöne doğru atılmış ilk adımlardan biri olduğunu da unutmamakta fayda var. Google algoritmasını bu yöne doğru daha fazla geliştireceği kesin. O yüzden sitenizin organik trafiğini artırmak için sosyal paylaşım ve iletişim odaklı içeriğe bugünden ağırlık vermeniz son derece önemli.

Yorumlar (16)
 1. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

  Çok güzel bir yazı. Teşekkürler Ümit hocam.

 2. Hakan Torun Hakan Torun

  Önemli bir gelişme, piyasadaki bakkal işi seocular yavaş yavaş işin önemini farkedip ellerini çekecektir.

 3. Bilal Bilal

  Bu son algoritma Hummingbird’ü pek beğenmedim.Yazı fazla detaylı olmamasına rağmen güzeldi.

 4. Bartu Özel Bartu Özel

  Her önüne gelenin seocu olmayacağı bir algoritma değişikliği olmuş...

 5. Ümit Bey;

  Paylaşımınız için teşekkür ederiz. Hummingbird guncellemelerinin biraz daha giriş aşamasında projeler için neler getirdiğini de paylaşabilirseniz daha faydalı olacağını umuyorum. Bahsettikleriniz belli bir müşteri portfoyunun ve takipçinin üzerindeki firmalar tarafından uygulabilir gözükoyor.

 6. Hirdavatfirsati.com Hirdavatfirsati.com

  Faydalı yazınız için teşekkür ederiz. Bizim de online satış sitemiz var ve tüketicilere videolar, blog yazıları ekleyerek yardımcı olmaya çalışıyoruz. Demek ki bunların bize faydası daha çok olacak. Fakat tam anlayamadığım, site içerisinde anahtar kelime yerine tartışmaya nasıl ağırlık verebileceğimiz, heralde o da site altyapısının değişmesiyle olabilecek bir şey. Çoğu sitede sadece anahtar kelime girilebiliyor sonuçta. Neyse bakalım bakalım nasıl olacak. İyi çalışmalar. Öner TÜRKSEVER

 7. Tesettür Moda Tesettür Moda

  Kim ne derse desin baştan beri Google'da hiç bir şey değişmedi. Özgün içerik ve kaliteli backlink. Bu hep böyleydi.

 8. Hüseyin Hüseyin

  Googlenin kafası güzel buaralar.ben ne arıyom,o ne çıkartıyo.Fakat bibit yeniği var gibi bu işte.yakında kokusu çıkar.Artık bing'i kullanıyorum.istediğimi daha kolay buluyorum.

 9. Google Hummingbird rekabeti güçlü anahtar kelimeleri filitreleyip Adwordse yönlendirme çabası içinde olan bir güncelleme.Suçlu suçsuz bu anahtar kelimeleri barındıran tüm siteleri geriye atarak,Boş,kopya ve kendi servislerini barındıran tuhaf tuhaf sayfaları ilk sıralara yerleştirmiştir.Google yi bizler tekel yapıp ilah gibi taptık.Kendi arama motorunu katletti yüzüne gözüne bulaştırdı.Google ye bakarsak tüm Kurumsal Siteler Ve Firma siteleri güme gidecek.Örneğin SGK sitesinde ne gibi bir roman tarzı cümleler kullanılabilirki yada peynir satan bir firma hergün peynir hakkında ne gibi bir güncelleme yapabilir.Google Artık arama motoru değil internetten satış yapan bir sitedir.

 10. Webarazi Webarazi

  Türkiye de zaten SEO dan anlayan yoktu şimdi tam bitti :)

 11. Google bu algoritma ile, sosyalleşmeye önem verecek gibi gözüküyor.

 12. Rüya Tabirleri Rüya Tabirleri

  saçma sapan bir güncelleme yaptı berbat. Kopya içerik diyorlardı ama hiç olmazsa aradığımızı bulabiliyorduk. şimdi bulman için çaba sarfetmen lazım. Kıyıda köşede beş para etmez sözde özgün içerikli siteler ilk sıralara gelmiş sonumuz hayır olsun. Google bunu farkedip düzeltirse iyi eder. aksi taktirde hem kendi hemde site sahipleri zararlı çıkacaktır.

  1. her defasında webmasterın ısını zorlaştırmak için elinden gelenı yapıyor google keşke arama sonuçları gerçekten mantıklı olsa hala aradıgınız ıle alakasız sonuçlar cıkmaya devam ediyor yanı birazda kendini düzeltse güncellese hiç fena olmaz

 13. Uğur Kubilay Çam Uğur Kubilay Çam

  Google bu sıralar yeni bir güncelleme çıkaracak gibi görünüyor. İnşallah bu algoritmanın devamı olur da şu kendini beğenmiş "al linki çık tepeye" zihniyetli adamlar da temizlenir piyasadan.

 14. 444 Seo 444 Seo

  Google Bazı Siteleri otoriter kabul edip, ne kadar spam yaparlarsa yapsınlar, Google SEO kriterlerini çiğniyor diye banladığını görmediğim. Bu kurallar genelde küçük ölçekli sektörleri mahvediyor.

 15. Lisa Web Lisa Web

  Google yaptığı her güncellemede kullanıcı deneyiminin önemini vurguluyor adeta. Ne kadar doğal bir SEO çalışması yapılırsa o kadar yararlı. Hatta bundan 10 yıl sonra SEO çalışmalarının hiçbiri etki göstermeyebilir diye düşünüyoruz.