Kullanıcı dostu veri biriktirme, sorgulama ve görselleştirme aracı: Silk

Kullanıcı dostu veri biriktirme, sorgulama ve görselleştirme aracı: Silk

Amsterdam merkezli Silk.co; düzenli bir şekilde veri biriktirmek, veri üzerine görsel bakışlar elde etmek, karmaşık sorulara cevap bulmak ve bunları kolayca yönetip paylaşmayı mümkün kılmak isteyenler için biçilmiş kaftan.

Son derece temiz bir arayüze ve doğal bir kullanılabilirliğe sahip web tabanlı bu araç, hem kişisel hem de ekip halinde kullanım gereksinimlerini karşılayabilecek yeterliliğe sahip.

Ekibin operasyon sorumlusu Sander Koppelaar Silk'i, "hem insanların hem de bilgisayarların anlayabildiği bir web sitesi" olarak tanımlıyor. Bu tanım Silk'in gücünü nereden aldığını da özetliyor aslında.

Veriyi, "collection" denen ana kategoriler altında sayfalar olarak tutmamızı sağlayan Silk, bu sayfaları, sayfaların içindeki görselleri ve hatta kelimeleri dahi kolayca etiketlememize imkan veriyor. Kullanıcıların el ile girdiği verinin yanısıra csv formatında veri de kabul eden Silk, bu şekilde elde edilen veriyi de yine sayfa mantığı ile görüntülemeyi mümkün kılıyor.

Bu kolay anlaşılır veri tabanı oluşturma yöntemi sayesinde herkes elindeki veriyi sorgulayabilecek yetiye sahip oluyor ve böylelikle verinin görselleştirilmesi veya filtrelenmesi son derece kolay ve esnek hale geliyor. "40 yaşın altında, 2 milyon dolardan fazla servete sahip, Amerikalı olmayan, kadın girişimciler kimlerdir?" gibi cevabına ulaşılması son derece vakit alıcı görünen bir soruya Silk aracılığı ile cevap bulmak mümkün.

silk visualization

Big Data (Büyük Veri) ile Semantic Web (Anlamsal Ağ) kavramlarını akıllıca ve kullanılabilir bir şekilde bir araya getiren Silk, bunun meyvelerini de toplamaya başladı. Wired UK - Europe's 100 Hottest Startups Amsterdam listesine iki yıl üst üste giren iki girişimden biri olan Silk, (Diğeri Adyen isimli ödeme çözümleri girişimi) New Enterprise Associates'ten aldığı 1.6 milyon dolarlık yatırımla, bir bakıma bu başarısının karşılığını maddi olarak da almış oldu. Silk'in ilk tur yatırımcısı ise Skype ve Kazaa gibi fenomen haline gelmiş firmaların kurucusu Niklas Zennström'ün kurduğu Atomico Venture Capital. İlk tur yatırımında 475.000 dolar toplayan Silk böylelikle 2 milyon doların üzerinde bir yatırıma ulaşmış oldu.

Yazıda sık sık vurguladığım gibi Silk şu anki hali ile son derece esnek bir kullanılabilirlik sunuyor. Bunun avantajı ile Google Ürün Mezarlığı, Küresel Su Problemine İnovatif Çözümler gibi yaratıcı şekillerde ya da bir dönem benim de kullandığım gibi proje/ürün yönetimi aracı gibi bambaşka amaçlarla kullanılabiliyor. Girişim, yeni tur yatırımı bu kullanılabilirliği bozmadan daha özel amaçlara hizmet edecek iyileştirmeler için kullanıyor olacak. Yakın zamanda, şirketlerin kullanımını kolaylaştırmayı ve talep edilen güvenlik seviyesini karşılamayı hedefleyen Teams versiyonunu duyuran Silk, bu doğrultuda ilk adımını da atmış oldu. Bu adımın da gösterdiği gibi gelecek günlerde Silk adını yeniliklerle duyurmaya devam edecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.